Մահացած զինծառայողների մայրերը կրկին հավաքվել էին կառավարության մոտ․ արդարադատություն են պահանջում (տեսանյութ)
Խաղաղ պայմաններում մահացած զինծառայողների մայրերն այսօր կրկին հավաքվել էին կառավարության շենքի առջև։
Արցախի զորամասերից մեկում մահացած Արթուր Ղազարյանի մայրը՝  Իրինա Ղազարյանը, «Ա1+»- հետ զրույցում ասաց, որ իրեն տեղեկացրել են, թե որդու գլխում ուռուցք է եղել, և դրանից է մահացել։ Ղազարյանն ասաց, որ եթե որդին ուռուցքի հետևանքով է մահացել, ապա պետք է պատկան մարմիններն ուռուցքի առկայության մասին վկայող նկարներ տրամադրեին։
«Իրենցից պահանջում եմ ուռուցքի լուսանկարը, ուռուցքը ցույց տվեք, անցնեմ կողքի», - ընդգծեց նա։ Արթուր Ղազարյանի մայրը նաև հավելեց, որ երեկվա դրությամբ երկրորդ դատական նիստն է եղել, և դատախազությունը գործով որոշ նյութեր դեռևս չի ներկայացրել։
Արցախի մեկ այլ զորամասում մահացած Վալերիկ Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանն ասաց, որ իր որդուն զորամասում խեղդել, հետո կախել են։
«Պաշտոնական վարկածը՝ ինքնասպանության հասցնելը (Քրեական օրենսգրքի 110 հոդված 1-ին մաս)։ Ես 8 տարի բողոքել եմ, պահանջել եմ, «որ գոնե գրել եք «ինքնասպանության հասցնել» վարկածը, բա՞ էդ հասցնողներն ո՞ւր են»։ Անցյալ տարի նոր որոշեցին, որ ինքնասպանության հասցնողները հայտնաբերվել են, գտել են, որոշել են, որ ինքնասպանության հասցնողը երկու զինվոր է, դրանց նկատմամբ հետախուզում են հայտարարել, բայց մինչև էսօր չեն գտնում»,- ընդգծեց նա։
Մուրադյանը չասաց այդ երկու զինվորի անունները․ ասել է իրավապահ մարմիններին զինվորներից մեկի գտնվելու վայրը՝ Ռուսաստանի Դաշնության որ քաղաքում, որ գյուղում է, սակայն պատասխան է ստացել, որ իրավապահ մարմիններին չի հաջողվում գտնել նրանց։ «Մինչև այսօր ոչ մի գործ չեն անում»,- նշեց նա։ Մուրադյանը, սակայն, համոզված է, որ որդին սպանվել է, ոչ թե ինքնասպանություն գործել։
Վարդենիսում մահացած Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանն ասաց, որ որդու մահվան նախնական վարկածը եղել է դժբախտ պատահարը, որ որդին մահացել է էլեկտրահարումից։
Սարգսյանի փոխանցմամբ՝ իրեն ասել են, որ իր որդին քուն հրամանից հետո գնացել է տեխնիկայի համար նախատեսված Հսկիչ անցագրային կետ՝ մարզակոշիկ վերցնելու, մոտակայքում նաև տեղակայված է եղել Պաշտպանության նախարարության 2-րդ բանակային կորպուսի այն ժամանակվա հրամանատար, գեներալ-մայոր Հայկազ Բաղմանյանի թիկնապահների սենյակը, իսկ որդու մարմինը գտել են սենյակի պատուհանի տակ։
«Իմ տղան, իբր հպվելով անտենան պահող տռոսին, էլեկտրահարվել է, և տեղում մահ է գրանցվել։ Իմ տղայի շորերը պատառոտված առգրավել են, թևի շևրոնը պոկված, գրպանում դրած։ Նկարագրությունը նրա մարմնական վնասվածքների․ եղունգների տակի մսերը պոկված, եղունգները չկան»,- նշեց նա։ Մոր խոսքերով՝ փորձաքննությունը ցույց է տվել, հոսանքալարի վրա հետքեր չկան, հագուստի պատռվածքները կասկածելի են արդեն, և քննությունը սխալ ուղղությամբ է գնացել։
Նա հավելեց, որ դեռևս չի ապացուցվել որդու ինքնասպանության հանգամանքը։
Մարտակերտի զորամասում մահացած Արման Մուրադյանի մայրը՝ Հերիքնազ Գասպարյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ 2013 թվականին իրենց հայտնել են, որ որդին ինքնասպանություն է գործել զենքով։
«Զենքի վրա մատնահետք չկա, որ այդ զենքով իմ էրեխեն ինքն իրեն սպանել է։ Իմ ամուսինը զինվորներին հարցրել է, «Տեսե՞լ եք, որ Արմանն ինքնասպան է եղել», ասել են, որ չեն տեսել՝ «Մենք տեսել ենք, որ քննիչը զենքը մաքրել է»։ Մինչև այսօր այդ քննիչին չենք կարում հաստատենք, որ «Զենքը մաքրել ես»»,- մանրամասնեց Մուրադյանի մայրը։
Հարցին, թե դատական գործն ի՞նչ փուլում է, պատասխանեց, որ սպաներից մեկը (գումարտակի հրամանատարի տեղակալ, մայոր Էմիլ Ավետիսյան – հեղ․) դատապարտվել է, սակայն հետո համաներումով 1 տարի 7 ամիս պատիժ է կրել՝ 3 տարի 6 ամիսի փոխարեն։

Матери скончавшихся военнослужащих вновь собрались у правительства – требуют справедливости (видео)
Матери военнослужащих, умерших в мирных условиях, сегодня вновь собрались напротив здания правительства.
Мать Артура Казаряна, умершего в одной из воинских частей Арцаха, Ирина Казарян в беседе с «А1+» сказала, что им сообщили в голове сына нашли опухоль, и он умер от этого. Казарян сказала, что если сын умер из-за опухоли, соответствующие органы должны были представить изображения, свидетельствовавшие о наличии опухоли.
«Я требую от них изображение опухоли, покажите опухоль, я оставлю в покое», - подчеркнула она. Мать Артура Казаряна также добавила, что по положению на вчерашний день было второе судебное заседание, и прокуратура пока не предьявила некоторые материалы по делу.
Мать Валерика Мурадяна, умершего в другой воинской части Арцаха, Нана Мурадян сказала, что его сына задушили в воинской части, а потом повесили.
«Официальная версия – доведение до самоубийства (1-я часть 110-й статьи Уголовного кодекса). Я 8 лет протестовала, требовала, «вы хоть написали версию «доведение до самоубийства», а где те, кто довели?». Только в прошлом году решили, что доведшие до самоубийства обнаружены, нашли, решили, что до самоубийства довели двое солдат, их обьявили в розыск, но до сегодняшнего дня не находят», - подчеркнула она.
Мурадян не назвала имен эти двух солатов, сказала правоохранительным органам, в каком городе, в какой деревне Российской Федерации местонахождения одного из солдатов, однако получила ответ, что правоохранительным органом не удается найти их. «До сих пор ничего не делают», - сказала она. Мурадян, однако, убеждена, что сын был убит, а не совершил самоубийство.
Мать умершего в Варденисе Тиграна Оганджаняна Гоар Саркисян сказала, что предварительная гипотеза смерти был несчастный случай, что сын умер от удара током.
Саркисян передает: ей сказали, что сын после команды отбой пошел в Контрольный проходной пункт, предусмотренный для техники, чтобы взять спортивную обувь, вблизи также находилась комната охранников тогдашнего командира 2-го армейского корпуса Министерства обороны, генерала майора Айказа Багманяна, а тело сына нашли под окном комнаты.
«Мой сын, якобы, прикоснувшись к удерживающему антенну троссу, был поражен током, и на месте зарегистрировали смерть. Разорванную одежду моего сына конфисковали, со сорванным погоном, лежащим в кармане. Описание его телесных повреждений, под ногтями вырвано, ногтей нет», - отметила она. По словам матери, экспертиза показала, что на электропроводе нет следов, разорванность одежды уже подозрительна, и следствие прошло в неверном направлении.
Она добавила, что пока не доказано обстоятельство самоубийства сына.
Мать Армана Мурадяна, скончавшегося в Мартакертской воинской части, Эрикназ Гаспарян в беседе с нами сказала, что в 2013 году им сообщили, что сын совершил самоубийство оружием.
«На оружии нет отпечатков пальцев, что этим оружием мой ребенок убил себя. Мой супруг спросил военных: «Вы видили, что Арман совершил самоубийство?», сказал, что не видели: «Мы видели, что следователь вычистил оружие». До сих пор мы не можем доказать этому следователю, что «Ты вычистил оружие», - детализировала мать Мурадяна.
На вопрос, на каком этапе находится судебное дело, ответила, что один из офицеров (заместитель командующего батальоном, майор Эмил Аветисян – авт.) осужден, однако потом по амнистии понес наказание 1 год 7 месяцев, вместо 3 лет 6 месяцев.