«Արայիկ Հարությունյանն ընտրել է կործանման ճանապարհը»․ Կարեն Վարդանյան (տեսանյութ)
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության տնօրեն Կարեն Վարդանյանը շարունակում է պնդել, որ պետբյուջեում չկա տող՝ նոր լաբորատորիաների ստեղծման համար։
Ինքը ԿԳՄՍ նախարարությունից դեկտեմբերի 30-ին ստացել է նամակ, որտեղ նշվում է՝ հարցը քննարկվելու է 2021թ-ին։ 2020թ բյուջեով հատկացվող 671 միլիոն դրամը արդեն գործողները պահելու նպատակով է։
Կարեն Վարդանյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում ներկայացնում է փաստեր՝ ապացուցելու համար, որ ԿԳՄՍ նախարարը տվյալների չի տիրապետում, երբ փորձում է հերքել իրեն։ Նախարար Արայիկ Հարությունյանն ֆեյսբուքյան գրառմամբ այս կազմակերպությանը համարել է անվստահելի գործընկեր։ Կարեն Վարդանյանն էլ նրան է համարում՝ պնդելով, որ նախարարը ճիշտ չի ասում նաեւ իր թիմակիցներին։
Արայիկ Հարությունյանը չի բացառել, որ լաբորատորիաների ստեղծման համար արդեն համագործակցեն այլ կազմակերպության հետ՝ մրցույթ հայտարարելով։ Կարեն Վարդանյանը նախարարին հարց է տալիս, երբ միանձնյա որոշում էր ընդունում ԵՄ՝ կրթական նպատակով հատկացված 23 մլն դրամաշնորհից 13,5 մլն եվրո հատկացնել «ԹՈՒՄՈ»-ին՝ նոր շենք կառուցելու համար՝ ինչու չէր հիշում իր հիշատակած չափանիշների մասին ։
Նա չի բացառում, որ «Արմաթ» ինժեներական նոր լաբորատորիաների ստեղծման համար Արայիկ Հարությունյանն ուզում է համագործակցել հենց «ԹՈՒՄՈ»-ի հետ՝ ինչ-որ շահագրգռվածություն ունենալով։
«Արայիկ Հարությունյանն ընտրել է կործանման ճանապարհը»,- ասում է Կարեն Վարդանյանը։ Նա նաեւ անձնական դրդապատճառներ է տեսնում, քանի որ նախորդ տարի իրենց բողոքից հետո ԿԳՄՍՆ-ում զրկվել են պարգեւավճարներից։
Ի դեպ, ԿԳՍՄ նախարությունից հրաժարվեցին Կարեն Վարդանյանի հետ բանավիճել՝ պատճառաբանելով, որ նախարարն արդեն գնահատական տվել է։ Մանրամասները՝ տեսանյութում

«Араик Арутюнян избрал губительный путь»: Карен Варданян (видео)
Директор Союза предприятий передовых технологий Карен Варданян продолжает утверждать, что в госбюджете нет ни строчки для создания новых лабораторий.
30-го декабря он получил письмо из Министерства ОНКС, где указано, что вопрос будет обсуждаться в 2021 году. 671 миллион драмов, выделяемые бюджетом 2020г. с целью удержания уже действующих.
Карен Варданян в беседе с «А1+» представляет факты, чтобы доказать, что министр ОНКС не владеет данными, когда пытается его опровергнуть. Министр Араик Арутюнян в фейсбук-записи назвал эту организацию ненадежным партнером. Карен Варданян же считает его, утверждая, что министр не говорит правды и своим товарищам по команде.
Араик Арутюнян не исключил, что для создания лабораторий они уже будут сотрудничать с другой организацией, объявив конкурс. Карен Варданян спрашивает министра, когда принимает единоличное решение из предоставленного ЕС с образовательной целью фонда в 23 млн 13,5 млн евро предоставляет «ТУМО» для строительства нового здания, почему не вспоминает об упомянутых им критериях?
Он не исключает, что для создания новых инженерных лабораторий «Армат» Араик Арутюнян хочет сотрудничать именно с «ТУМО», имея некоторую заинтересованность.
«Араик Арутюнян избрал губительный путь», - говорит Карен Варданян. Он также видит личные мотивы, поскольку в прошлом году после их жалобы в МОНКС лишились премий.
Кстати, в Министерстве ОНКС отказались от дебатов с Кареном Варданяном, мотивируя тем, что министр уже дал оценку. Подробности – в видеоматериале