«Դիանա Հարությունյան» օգտատիրոջ գործով ունենալու ենք արդարացման դատական ակտ․ փաստաբան (տեսանյութ)
«Ներկայումս Քրեական օրենսգիրք չի պարունակում այնպիսի նորմեր, ով կարելի է հետապնդում իրականացնել կեղծ տեղեկություններ տարածող օգտատիրոջ նկատմամբ»,այսօր հրավիրված ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը։
Ինչ վերաբերում է Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից «Դիանա Հարությունյան» կեղծ օգտատիրոջ բացահայտմանը և ԱԱԾ-ի հայտարությանը, թե հետամուտ լինելով իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը՝ ԱԱԾ-ն շարունակելու է բացահայտել համացանցում կեղծ տեղեկատվություն հրապարակող և տարածող օգտատերերին, փաստաբանն ասում է՝  ԱԱԾ-ն  այդպիսի գործառույթ, լիազորություն, առավել ևս՝ պարտականություն չունի․
«Ընդունենք՝ հայտնաբերեցին կեղծ օգտատիրոջը, ի՞նչ պետք է անեն, Քրեական օրենսգիրքը չի սահմանում նորմ, որով կարելի է պատժել։ «Դիանա Հարությունյանի» պարագայում ինչ-որ  առումով կանգնել են շատ վատ խնդրի առաջ, առաջադրել են մի մեղադրանք, որը քիչ թե շատ առերևույթ վերաբերելի է, սակայն ըստ էության նման նորմ չկա։ 226-րդ հոդվածը, որը առաջադրել են կեղծ օգտատիրոջը, կրոնական մոլեռանդության, ռասիզմի, ազգայնամոլության հոդվածն է, երբ անձի գործողություններն ուղղված են նման նպատակների»։
Փաստաբանի խոսքով՝ «Դիանա Հարությունյան» կեղծ օգտատիրոջ ցուցմունք-հայտարարությունից պարզ դարձավ, որ նրա նպատակները հիմնականում քաղաքական են, և սա այն հանցակազմն է, որը շատ դժվար ապացուցելի է․
«Եթե չլինի անձի ինքնախոստովանական ցուցմունքը, գրեթե անհնար է ապացուցել, որ անձի գործողություններն ուղղված են հենց այդ նպատակին։ Այս դեպքում մենք սա չունենք, և որքանով ինձ է հայտնի, նա ունի բավական փորձառու պաշտպան։ Կարծում եմ՝ այդ գործով ունենալու ենք արդարացման դատական ակտ»,- նշեց Վահան Հովհաննիսյանը։
Փաստաբանը կարծում է, որ ոլորտում օրենսդրական կարգավորումների անհրաժեշտություն կա, դաշտը ազատ թողնելը սխալ է։

По делу пользователя «Диана Арутюнян» у нас будет оправдательный судебный акт: адвокат (видео)
«В настоящее время Уголовный кодекс не содержит таких норм, которыми можно было бы осуществить преследование в отношении пользователя, распространяющего ложные сведения», - на созванной сегодня пресс-конференции подобную точку зрения высказал член палаты адвокатов РА Ваан Ованнисян.
Касательно разоблачения Службой национальной безопасности фейкового пользователя «Диана Арутюнян» и заявления СНБ, что будучи приверженной осуществлению своих функций и полномочий, СНБ продолжит разоблачать пользователей, публикующих и распространяющих ложные сведения в интернете, адвокат говорит, что у СНБ нет такой функции, полномочия и тем более – обязанности:
«Допустим, обнаружили фейкового пользователя, что они должны сделать? Уголовный кодекс не устанавливает норм, по которым можно наказать. В случае «Дианы Арутюнян» в некотором плане встали перед очень плохой проблемой, выдвинули обвинение, которое более-менее явно относится, однако по сути подобной нормы нет. 226-я статья, которую выдвинули фейковому пользователю – это статья религиозного фанатизма, расизма, национализма, когда действия личности направлены на подобные цели».
По словам адвоката, из показания-заявления фейкового пользователя «Диана Арутюнян» стало ясно, что его цели, в основном, являются политическими, и это – состав преступления, который очень трудно доказать:
«Если не будет признательного показания, почти невозможно доказать, что действия личности направлены именно на эту цель. В данном случае у нас этого нет, и насколько мне известно, у него довольно опытный адвокат. Думаю, что по этому делу у нас будет оправдательный судебный акт», - отметил Ваан Ованнисян.
Адвокат считает, что есть необходимость в законодательном урегулировании сферы, неправильно оставлять поле свободным.