«Վարչապետը գրեց, մենք էլ վախեցանք»․ Մարկ Գրիգորյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի Հանրապետության հրապարակի տակ գտնվող պատմական շերտի բացման և այն թանգարանային հատվածի վերածելու մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառումը անհանգստացրել է Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Մարկ Գրիգորյանին։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանը կիսվել է ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի վերը նշված հրապարակմամբ։
Թե ինչ խնդիրներ կարող է առաջացնել հրապարակի հնագիտական շերտի նախատեսվող բացումը, Մարկ Գրիգորյանն առայժմ չգիտի, քանի որ չկա նախագիծ, կամ մասնագիտական քննարկում։ Կա գաղափար, որ «նետվել է օդ»։
Մարկ Գրիգորյանի խոսքով, կարևորը, ոչ թե ինչ է արվելու, այլ թե ինչպես է արվելու, ինչպես է ազդելու արվածը հրապարակի տեսքի վրա։ ։
«Եթե հրապարակի արտաքին տեսքի փոփոխություն պետք է լինի, ես դեմ եմ լինելու։ Բացի այդ, պետք է հաշվի առնել, որ բացվելու են ճարտարապետական բազմաթիվ խնդիրներ։ Այո, կամ ոչ ասելը ավելի հեշտ է, քան էությունը հասկանալը, ասում է պարոն Գրիգորյանն ու հավելում․ «Վարչապետը՝ գրեց, մենք էլ վախեցանք»։
«Զբոսաշրջության տեսանկյունից, միգուցե հետաքրքիր գաղափար է։ Ես զբոսաշրջության մասնագետ չեմ, սակայն, ենթադրում եմ, որ եթե քաղաքի գլխավոր հրապարակի տակ ինչ-որ մի անհայտ բան կա, այն էլ լեգենդով փաթեթավորած, իհարկե հետաքրքիր կլինի զբոսաշրջիկի համար»,- ասում է Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը։

«Премьер написал, и мы испугались»: Марк Григорян (видео)
Запись в фейсбук премьер-министра РА Никола Пашиняна об открытии находящегося под Площадью Республики в Ереване исторического слоя и превращения его в музейную часть вызвала беспокойство директора Музея-института архитектуры имени Александра Таманяна Марка Григоряна.
Напомним, что Пашинян поделился вышеуказанной публикацией министра ОНКС Араика Арутюняна.
Какие проблемы может вызвать предусматриваемое открытие археологического слоя площади, Марк Григорян пока не знает, поскольку нет проекта или профессионального обсуждения. Есть идея, которая «брошена в воздух».
По словам Марка Григоряна, важно не то, что будет сделан, а то, как будет сделано, как сделанное повлияет на вид площади.
«Если должно быть изменение внешнего вида площади, я буду против. Кроме того, нужно учесть, что откроются многочисленные архитектурные проблемы. Сказать да или нет легче, чем понять сущность, говорит господин Григорян, добавляя: «Премьер написал, и мы испугались».
«С точки зрения туризма, возможно, это интересная идея. Я не специалист по туризму, однако, предполагаю, что если под главной площадью города есть что-то неизвестное, к тому же покрытое легендой, конечно, туристу будет интересно»,- говорит директор Музея-института архитектуры имени Александра Таманяна.