Հայաստանի և Ռուանդայի նախագահները կարևորել են սերտ համագործակցությունը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ռուանդայի նախագահ Փոլ Կագամեի հետ, որը նույնպես մասնակցում է «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային ֆորումին:
Երկու երկրների նախագահները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը և Ռուանդան ունեն բազմաթիվ ընդհանրություններ, նույնանման պատմություն ու խնդիրներ, երկուսն էլ ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդներ են, երկուսն էլ փոքր են, բայց ուժեղ, ունեն բազմաթիվ առավելություններ, որոնք կարող են վերածել հաջողության, ունեն համընկնող հետաքրքրություններ: Կողմերը համաձայնել են, որ երկու երկրները միմյանց բացահայտելու, միմյանց հնարավորություններին ծանոթանալու կարիք ունեն, և անհրաժեշտ է ակտիվորեն աշխատել այդ ուղղությամբ:
Փաստելով, որ բազմաթիվ օրինակներ ցույց են տալիս, որ փոքր երկրները ևս կարող են լինել ուժեղ, արդյունավետ ու հաջողակ' Հայաստանի և Ռուանդայի նախագահները խոսել են հաջողակ փոքր երկրների առավել սերտ համագործակցության անհրաժեշտության մասին:
Կարևորելով Հայաստանի և Ռուանդայի միջև հարաբերություններում առկա ներուժի լիարժեք իրացումը՝ նախագահներն անդրադարձել են համագործակցության ուղղություններին։ Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ փոխգործակցության խոստումնալից ուղղություն կարող է լինել էլեկտրոնային կառավարման ոլորտը, որը Ռուանդայում բավականին զարգացած է: Հայաստանի նախագահը կարևորել է այս ոլորտում փորձի փոխանակմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը:
Համագործակցության համար հեռանկարային են համարվել նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և նորարարության, ստեղծագործ կրթության, գյուղատնտեսության, սննդի անվտանգության ոլորտները, ուսանողների փոխանակման ծրագրերի նախաձեռնումը:
Նշելով, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանում տեղի են ունենալու միջազգային մի քանի կոնֆերանսներ, մասնավորապես «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը», STARMUS 6-րդ միջազգային փառատոնը՝ նախագահ Սարգսյանը հրավիրել է ռուանդացի գործընկերներին մասնակցել դրանց:

Президенты Армении и Руанды отметили важность тесного сотрудничества (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах встретился с президентом Руанды Полом Кагаме, который также участвует в Международном форуме “Неделя стабильности Абу-Даби”.
Президенты обеих стран сошлись во мнении, что Армения и Руанда имеют много общего, схожую историю и проблемы, народы обеих пережили геноцид, обе малы, но сильны, имеют множество преимуществ, которые могут превратить в успех, имеют совпадающие интересы. Стороны согласились, что обе страны нуждаются во взаимном раскрытии, ознакомлении друг с другом, и в этом направлении необходимо активно работать.
Констатируя, что многочисленные примеры показывают, что малые страны также могут быть сильными, эффективными и успешными, президенты Армении и Руанды говорили о необходимости более тесного сотрудничества с успешными малыми странами.
Подчеркнув важность полноценной реализации имеющегося потенциала в отношениях между Арменией и Руандой, президенты коснулись направлений сотрудничества. Президент Саркисян сказал, что многообещающим направлением взаимодействия может быть сфера электронного управления, которая достаточно развита в Руанде.
Перспективными для сотрудничества были признаны также и сферы информационных технологий и инноваций, творческого образования, сельского хозяйства, безопасности пищевых продуктов, инициирование программ по обмену студентами.
Отметив, что в течение этого года в Армении пройдут несколько международных конференций, в частности “Армянский саммит мыслей”, 6-й Международный фестиваль STARMUS, президент Саркисян пригласил руандийских коллег принять в них участие.