81990872_2472985422963899_8905499913844948992_n
Եղվարդում բողոքի ակցիա է ընթանում՝ ընդդեմ տեղի ծննդատան փակման։ Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են հանդիպել Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հետ կամ մարզպետից պահանջում են խնդրին լուծում տալ։
«11 մարզի ոտք են  տրորում, որ ժողովրդին ոտի հանեն»,-հայտարարեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Եղվարդցիներն ասում են՝ իրավիճակից դժգոհ չեն, պարզապես թող սարքավորումներով համալրեն հիվանդանոցը։ Մասնագետներից ևս դժգոհություններ  չունեն։
Մարզպետարանի ներկայացուցիչն առաջարկեց հանդիպել, քննարկել խնդիրը, սակայն ցուցարարները հրաժարվեցին՝ նշելով, որ եթե հարցին լուծում չտրվի, բողոքի ակցիան կշարունակեն Կառավարության շենքի դիմաց։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության որոշմամբ՝ ՀՀ մարզային մի շարք բուժհաստատությունների ֆինանսավորումը դադարեցվում է, որի հետեւանքով մի շարք ծննդատներ փակվում են։
Ակցիայի մասնակիցները նշում են, որ Եղվարդի ծննդատունը սպասարկում է ավելի քան 18 գյուղի։
«Հիվանդանոցի աշխատակիցներին պետք է հերոսի կոչում տան, ոչ թե ծննդատունը փակեն, այս ծննդատունը մարդիկ ատամներով պահել են, ժողովրդի կյանքն են փրկել, պետությունը մի լումա չի դրել այդ հիվանդանոցի վրա 300 տարի, մարդկանց այսօր գործազուրկ են դարձնում»,- նշեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
«Դավիթ Սանասարյանի տակը քանդեց, հիմա էլ հիվանդանոցներն ա քանդում, Փաշինյանը չի տենում, որ իրա կողքը դավաճաններ են սաղ», անդրադառնալով առողջապահության նախարարին՝ ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։

81990872_2472985422963899_8905499913844948992_n
В Егварде проходит акция протеста против закрытия роддома. Участники акции требуют встретиться с министром здравоохранения Арсеном Торосяном или требуют решить проблему от губернатора.
«Наступают на ноги 11 областям, чтобы поднять народ на ноги»,- заявил один из участников акции.
Егвардцы говорят: они не недовольны ситуацией, просто пусть пополнят оборудование больницы. У них нет недовольства и специалистами.
Представитель областной администрации предложил встретиться, обсудить проблему, однако демонстранты отказались, отметив, что если вопрос не будет решен, они продолжат акцию протеста напротив здания Правительства.
Напомним, что решением Министерства здравоохранения РА, финансирования ряда областных медучреждений РА прекращается, вследствие чего закрываются ряд роддомов.
Участники акции отмечают, что Егвардский роддом обслуживает более 18 деревень.
«Сотрудникам больницы нужно дать звание героя, а не закрывать роддом, этот роддом люди держали своими зубами, спасали жизнь народа, 300 лет государство ни копейки не вложило  в эту больницу, сегодня людей делают безработными», - отметил один из участников акции.
«Совершил подкоп под Давида Санасаряна, сейчас разрушает больницы, Пашинян не видит, что рядом с ним все предатели», - сказал один из участников акции о министре обороне.
Отметим, что на протяжении нескольких дней из-за той же проблемы на днях проводят акцию протеста и мараликцы.