Ինչու է դադարեցվել Մարալիկի ծննդօգնության ծառայությունների ֆինանսավորումը
Մարալիկի ծննդօգնության ծառայությունների ֆինանսավորման դադարեցման շուրջ վերջին օրերին լրատրավիջոցներում տեղ գտած հրապարակումների վերաբերյալ հայտնում ենք հետևյալը.
Համաձայն Առողջապահության նախարարի 2018 թվականի հուլիսի 30-ի թիվ 1941- Ա հրամանով հաստատված ծննդօգնության բժշկական կազմակերպությունների գնահատման չափանիշների՝ առաջին մակարդակի ծննդատան գործունեության համար անհրաժեշտ է տարեկան առնվազն 150 ծննդի ապահովում։
Սահմանված թիվը պատահական չէ, քանի որ ավելի պակաս ծնունդների դեպքում ծննդօգնություն իրականացնող կազմակերպության գործունեությունը արդարածված չէ ծախս-արդյունավետության և թե ինչն առավել կարևոր է՝ մայրական և նորածնային մահացության և հիվանդացության կանխարգելման տեսանկյունից, քանի որ փորձը ցույց է տալիս, որ ծնունդների փոքր թիվը ժամանակի ընթացքում անխուսափելիորեն հանգեցնում է նաև անձնակազմի մասնագիտական որակավորման կորստի։
Մարալիկի առողջության կենտրոնի մանկաբարձական ծառայության պարագայում այդ թիվը 2018 թվականին կազմել է 126, իսկ 2019-ին ծնունդների անկման միտումը շարունակվել  և հասել է 105-ի:
Բացի դրանից ծննդօգնության ծառայությունը չունի վիրահատող մանկաբարձ-գինեկոլոգ, անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ և նեոնատոլոգ, ինչը ինքնին պոտենցիալ վտանգ է ներկայացնում ծննդկանի և նորածնի համար, քանի որ ցանկացած ծննդաբերություն՝ նույնիսկ չբարդացած, կարող է ունենալ անկանխատեսելի ընթացք և պահանջում է համապատասխան որակավորում ունեցող մասնագիտացված բուժանձնակազմի անհապաղ միջամտություն։
Հաշվի առնելով նշվածը՝ բնակչի համար շատ ավելի անվտանգ է ի սկզբանե դիմել կամ շտապօգնության ծառայության միջոցով տեղափոխվել շուրջօրյա հերթապահություն իրականացնող, մասնագիտական ներուժ և սարքավորումային բարձր կարողություն ունեցող մոտակա բուժհաստատություն, ինչը կնպաստի մայրական և նորածնային մահացության նվազեցմանն ուղղված առողջապահության նախարարության քաղաքականությանը։
Հավելենք նաև, որ սա վերաբերում է բոլոր այն ծննդատներին, որոնք չեն բավարարարել այս պահանջները, բացառությամբ որոշների՝ պայմանավորված աշխարհագրական դիրքով։

Почему прекратилось финансирование услуг по родовспоможению в Маралике?
Относительно публикаций в прессе в последние дни о прекращении финансирования услуг по родовспоможению в Маралике сообщаем следующее:
Согласно критериям оценки медицинских организаций по родовспоможению, утвержденным приказом Министра здравоохранения номер 1941-А от 30 июля 2018 года, для действия роддома первого уровня необходимо обеспечение как минимум 150 родов в год.
Установленное число неслучайно, поскольку в случае меньшего количества родов деятельность организации, осуществляющей родовспоможение, неоправдано с точки зрения эффективности расходов и что более важно с точки зрения предотвращения смертности и заболеваний матери и новорожденного, поскольку опыт показывает, что небольшое  количество родов со временем неизбежно приводит к падению профессиональной квалификации персонала.
В случае акушерской услуги Мараликского центра здоровья это число в 2018 году составило 126, а в 2019-м тенденция падения рождаемости продолжилась и достигла 105-и.
Кроме того, в службе родовспоможения нет операционного акушера-гинеколога, анестезиолога-реаниматолога и неонатолога, что само по себе представляет потенциальную опасность для роженицы и новорожденного, поскольку любые роды, даже не осложненные, могут иметь непредсказуемый ход и требуют незамедлительного вмешательство специализированного медперсонала, имеющего соответствующую квалификацию.
Учитывая указанное, для жителя гораздо безопаснее изначально обратиться либо быть перемещенным посредством службы скорой помощи в ближайшее медучреждение, осуществляющее круглосуточное дежурство, имеющие профессиональный потенциал и высокие возможности оборудования, что будет способствовать политике министерства здравоохранения, направленной на смертность матерей и новорожденных.
Также добавим, что это относится ко всем роддомам, которые не удовлетворили этим требованиям, за исключением некоторых, что обусловлено географическим положением.