80268214_485684052080870_573462727691862016_n
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պատասխանը՝ «ՍԴ մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի ստորագրման վերաբերյալ լրատվամիջոցների հարցերին․
Հանրապետության նախագահի կողմից «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի ստրագրումից հետո Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը մի շարք լրատվամիջոցներից ստացել է հարցադրումներ այն մասին, թե ինչո՞վ էր պայմանավորված նախագահի նման որոշումը, արդյո՞ք որևէ ճնշում եղել է նախագահի վրա՝ օրենքը ստորագրելու հարցում, արդյո՞ք օրենքի ստորագրման որոշումը կայացնելիս հաշվի առնվել են դրա վերաբերյալ արտահայտված տարբեր դիրքորոշումները և որքանո՞վ կայացված որոշումը կնպաստի ՍԴ շուրջ ստեղծված ճգնաժամի լուծմանը:
Ի պատասխան վերը նշված հարցադրումների՝ հայտնում ենք, որ Հանրապետության նախագահը հանգամանալից ուսումնասիրել է «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքը, ինչպես նաև դրա վերաբերյալ տարբեր քաղաքական ուժերի, հասարակական, քաղաքական գործիչների, իրավաբան-գիտնականների տեսակետները, զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումները:
Նախագահը խնդրի շուրջ լսել է նաև քաղաքական խմբակցությունների, մասնագիտական հանրության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների տեսակետները՝ նրանց հետ ունեցած իր հանդիպումների ընթացքում:
Դիտարկվել է միջազգային փորձագետների կարծիքը, ուսումնասիրվել են Օրենքին առնչվող միջազգային փորձը և Օրենքի վերաբերյալ Եվրոպայի խորհրդի Իրավունքի միջոցով ժողովրդավարության եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) փորձագիտական եզրակացությունը:
Օրենքի վերաբերյալ արտահայտված դիրքորոշումներն ու բերված փաստարկները հաճախ ունեն բարոյաքաղաքական և զգացմունքային շեշտադրումներ և արդյունք են իրավական նորմերի մեկնաբանության ընթացքում տարբեր և երբեմն հակասական մոտեցումների, քաղաքական շահերի:
Նախագահը, առաջնորդվելով բացառապես համապետական և համազգային շահերով և կարևորելով սահմանադրական դատարանի բնականոն գործունեության ապահովումը, ստորագրում է Օրենքը՝ գտնելով, որ Օրենքի գործողության ընթացքում սահմանադրական դատարանի անդամները, ինչպես իր եզրակացության մեջ նշել է Վենետիկի հանձնաժողովը «առանց որևէ անհարկի ճնշման (քաղաքական կամ անձնական)», բացառելով կամավորության սկզբունքից որևէ շեղում, կարտահայտեն դրա վերաբերյալ իրենց վերաբերմունքը՝ ընդունելով կամ չընդունելով Օրենքով սահմանված կենսաթոշակի անցնելու հնարավորությունը:
Նախագահը կարևորելով օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների և պետական ինստիտուտների արդյունավետ և համագործակցության ոգով գործունեությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը՝ ողջունում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության՝ Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ձևավորելու մտադրությունը, որի աշխատանքներին կներգրավվի Նախագահի աշխատակազմը:

Из аппарата президента ответили
Поддержи А1+!Управление по связям с общественностью аппарата президента Республики Армения откликнулось на вопросы СМИ о подписании Закона “О внедрении системы ранней пенсии судей Конституционного суда”.
“После подписания президентом республики Закона О внесении дополнений в Конституционный закон “О Конституционном суде”, управление по связям с общественностью аппарата президента Армении получило от ряда СМИ вопросы о том, чем было обусловлено подобное решение президента, было ли какое-либо давление на президента в вопросе подписания закона, учитывались ли при принятии решения о подписании закона различные позиции, и насколько принятое решение будет способствовать решению кризиса, создавшегося вокруг КС?
В ответ на вышеуказанные вопросы сообщаем, что президент республики обстоятельно изучил Закон О внесении дополнений в Конституционный закон “О Конституционном суде”, а также мнения различных политических сил, общественных, политических деятелей, ученых-юристов, публикации в СМИ.
Президент в ходе своих встреч выслушал также и точки зрения политических фракций, профессионального сообщества и представителей гражданского общества.
Было рассмотрено и мнение международных экспертов, изучен международный опыт, связанный с законом, и экспертное заключение Европейской комиссии по демократии (Венецианской комиссии).
Высказанные по закону позиции и приведенные доводы часто имеют морально-политические и эмоциональные акценты и являются результатом различных и порой противоречивых подходов, политических интересов в ходе толкования правовых норм.
Президент, руководствуясь исключительно общегосударственными и общенациональными интересами, и подчеркивая важность обеспечения нормальной деятельности Конституционного суда, подписал закон, считая, что в ходе действия закона члены Конституционного суда, как отметила в своем заключении Венецианская комиссия “без какого-либо ненужного давления (политического или личного)”, исключая какое-либо отклонение от принципа добровольности, выразят свое отношение к этому, приняв или не признав установленную законом возможность выхода на раннюю пенсию.
Президент, придавая важность необходимости обеспечения эффективной деятельности законодательной, исполнительной и судебной властей и государственных институтов в духе сотрудничества, приветствует намерение правительства Республики Армения сформировать специализированную комиссию по конституционным реформам, к работе которой будет привлечен и аппарат президента”.