«Հանրային խորհրդի ղեկավարը պետք է լինի չեզոք գործիչ». հանձնաժողովը լքում են
«Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության նախագահ Արման Ղուկասյանը և կուսակցության փոխնախագահ Ծովինար Կոստանյանը հանդես են եկել հայտարարությամբ, որով տեղեկացնում են, որ Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնում Ստյոպա Սաֆարյանի նշանակումը ստիպում է իրենց լքել Հանրային խորհրդի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հանձնաժողովը:
Կուսակցության հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Անցած շաբաթ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ կառավարությունը Ստյոպա Սաֆարյանին հաստատեց Հանրային խորհրդի ղեկավարի պաշտոնում: Դրանից ավելի վաղ Խորհրդի անդամ էր նշանակվել Դանիել Իոաննիսյանը:
Ակնհայտ է, որ կառավարությունը Հանրային խորհուրդն անտեսելու քաղաքականությունից անցում է կատարում դրա լիակատար վերափոխելու քաղաքականությանը: Ամենայն հավանականությամբ, կառավարությունը մտադիր է մեր երկրում քաղաքացիական հասարակություն անվան տակ տեսնել կոնկրետ հասարակական կազմակերպությունների խումբ, որոնք ունեն ոչ միայն արևմտամետի հեղինակություն, այլև իրենց նախագծերը իրականացնում են ուղղակի ֆինանսական աջակցության և Միացյալ Նահանգների ու Եվրամիության շահերից ելնելով: Դրանք «Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտը» (ՄԱՀՀԻ) և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» Սաֆարյանի և Իոաննիսյանի ղեկավարությամբ:
Կարծում ենք, որ Հանրային խորհրդի ղեկավարը պետք է լինի չեզոք գործիչ, ինչը ընդունելի կլիներ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության տարբեր հատվածների համար, և ոչ Ստյոպա Սաֆարյանը: Նման մարդկանց կարևոր պաշտոններում ներգրավելը, որոնք անընդհատ հանդես են գալիս Հայաստանի առանցքային, ռազմավարական և քաղաքական դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնության, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միության ինտեգրման դեմ, կարող են վնաս հասցնել Հայաստանի Հանրապետության միջազգային շահերին:
Մենք ՝ որպես Հանրային խորհրդի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հանձնաժողովի անդամներ, ափսոսանքով տեղեկացնում ենք, որ «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության անդամների հետ խորհրդակցելուց հետո որոշում ենք կայացրել հեռանալ հանձնաժողովից: Միշտ պատրաստ ենք աշխատել հանուն Հայաստանի բարրօրության, սակայն վստահ չենք, որ Հանրային խորհրդի շուրջ ընթացող գործընթացները համահունչ են մեր այդ պատկերացումներին», - ասվում է հայտարարության մեջ:

«Главой Общественного совета должен быть нейтральный деятель»: комиссию покидают
Поддержи А1+!Председатель партии «Во имя социальной справедливости» Арман Гукасян и заместитель председателя партии Цовинар Костанян выступили с заявлением, в котором отмечают, что в связи с назначением Степы Сафаряна руководителем Общественного совета Армении они покидают Комиссию по науке, образованию, культуре, молодежи и спорту Общественного совета.
В заявлении партии, в частности, говорится:
«На прошлой неделе стало известно о том, что правительство Армении утвердило на должность главы Общественного совета Степу Сафаряна. Незадолго до этого в состав совета был также принят Даниел Ионнисян.
Очевидно, что нынешняя власть перешла от политики игнорирования Общественного совета к его полному переформатированию. По всей видимости, правительство намерено сделать так, чтобы под гражданским обществом в нашей стране понималась группа общественных организаций, имеющих репутацию не просто прозападных, а реализующих свои проекты при прямой финансовой поддержке и в интересах США и Евросоюза. Именно таковы возглавляемые Сафаряном и Иоаннисяном «Армянский институт международных отношений и безопасности» и «Союз информированных граждан».
По нашему мнению, возглавлять Общественный совет должна нейтральная фигура, которая была бы приемлема для различных сегментов армянского гражданского общества, но никак не Степа Сафарян. Привлечение на ответственные должности подобных людей, которые постоянно выступают с провокациями против ключевого военно-стратегического и политического союзника Армении – Российской Федерации, а также интеграции в рамках Евразийского экономического союза, может навредить международным интересам Армении.
Мы, как члены комиссии по науке, образованию, культуре, молодежи и спорту Общественного совета с прискорбием заявляем, что после консультаций с однопартийцами, мы приняли решение покинуть комиссию. Всегда готовы работать на благо Армении, однако не считаем, что нынешние процессы вокруг Общественного совета соответствуют нашим представлениям об этом благе»,- говорится в заявлении.