80077321_820780955038783_6107355890464063488_n
Վերաքննիչ քրեական դատարանում այսօր ընթացավ ցմահ ազատազրկման դատապարտված Աշոտ Մանուկյանի վաղաժամկետ ազատ արձակման բողոքի քննությունը։ Վերջինս պատիժը կրում է արդեն 23 տարի։
Աշոտ Մանուկյանը Արմավիր քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխվել է Սևան Քրեակատարողական հիմնարկ՝ փակ ռեժիմից տեղափոխվելով բաց ռեժիմ։
Դատախազի բացակայության պատճառով դատավոր Մնացական Հարությունյանը դատական նիստը հետաձգեց, այն տեղի կունենա հունվարի 13-ին, ժամը 15։00-ին։
Դատավարության հետաձգման հետ կապված՝ առարկություն ներկայացրեց փաստաբան Միհրան Պողոսյանը, նա նրա բացակայության մեջ միտում տեսավ՝ դատավարությունը հետաձգելու համար։
Դատապարտյալն իր ելույթում պատմեց իր ձեռքբերումների, հոգեբանություն առարկան ուսումնասիրելու, ստեղծագործելու մեծ ցանկության ու ձերբակալության տարիներին իր հրապարակած գրքերի մասին։
Դատավորի այն դիտարկմանը, որ նա ավելի քան 23 տարի է՝ անաատության մեջ է և ինչպե՞ս է պատկերացնում հասարակության մեջ վերաինտեգրումն ու հետագա կյանքը, Աշոտ Մանուկյանը պատասխանեց․
«Ազատ արձակման պարագայում կփոխեմ ուսումս ստացիոնար և կընդունվեմ աշխատանքի»։
Հիշեցնենք, որ Աշոտ Մանուկյանը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման բանակում ծառայության ընթացքում 3 հոգու սպանության համար։ Սպանված զինվորների ծնողները ներել են նրան            ։

Освободит ли судья пожизненно заключенного? (видео)
Поддержи А1+!В Апелляционном уголовном суде сегодня прошло рассмотрение жалобы о досрочном освобождении осужденного на пожизненное лишение свободы Ашота Манукяна. Последний несет наказание уже 23 года.
Ашот Манукян был перемещен из уголовно-исправительного учреждения Армавир в уголовно-исправительное учреждение Севан, переместившись из закрытого режима в открытый режим.
Из-за отсутствия прокурора судья Мнацакан Арутюнян отложил судебное заседание, оно состоится 13-го января, в 15:00.
Адвокат Мигран Погосян выразил возражения в связи с отсрочкой судебного процесса, в его отсутствии он увидел тенденцию к затягиванию судебного процесса.
Осужденный в своем выступлении рассказал о своих достижениях, изучении предметах психология, большом желании творить и о книгах, опубликованных в годы заключения.
На наблюдение судьи, что он уже более 23 лет находится в заключении и как он представляет реинтеграцию в общество и дальнейшую жизнь, Ашот Манукян ответил:
«В случае освобождения переведусь на стационарное обучение и поступлю на работу».
Напомним, что Ашот Манукян был осужден на пожизненное заключение за убийство 3 человек во время службы в армии. Родители убитых солдат простили его.