Ներկայացրել են Հայաստանում հոգեկան առողջության կենտրոնների վերաբերյալ իրենց դիտարկումներն ու գնահատումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (ԽԿԿ) պատվիրակությանը, հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից։
Հյուրերը ներկայացրել են թարմացված տեղեկատվություն` ի լրումն կոմիտեի 2015 թվականի հերթական այցի արդյունքներով կազմված զեկույցի:
ԽԿԿ-ն պարբերաբար կազմակերպում է այցելություններ Եվրախորհրդի 47 երկրում` հետազոտելու և գնահատելու, թե ինչպե՞ս են վերաբերվում այն անձանց, որոնք զրկված են իրենց ազատությունից: Այցելած վայրերից են բանտերը, անչափահասների կալանավայրերը, ոստիկանության բաժանմունքները, հոգեբուժարանները, սոցիալական խնամքի տները և նմանատիպ այլ վայրեր:
Պատվիրակությունը ներկայացրել է Հայաստանում հոգեկան առողջության կենտրոնների վերաբերյալ իրենց դիտարկումներն ու գնահատումը, որը ներառում է պացիենտների հարկադիր հիմունքներով բուժման պայմաններն ու իրավական երաշխիքները: Քննարկվել են Հայաստանում գործող հոգեկան առողջության կենտրոնների հագեցվածության, շենքային պայմանների, գերծանրաբեռնվածության, պացիենտի գաղտնիության պահպանման և այլ խնդիրներ:
Արսեն Թորոսյանը կարևորել է կատարված աշխատանքը և նշել է, որ արդեն քայլեր են ձեռնարկվում զեկույցում տեղ գտած խնդիրների լուծման և առհասարակ համակարգային բարեփոխումների ուղղությամբ:
Նախարարն ընդգծել է, որ չկա առողջություն առանց հոգեկան առողջության` հավելելով, որ առողջապահության նախարարության ենթակայությամբ չգործող կենտրոններն ունեն առավել ուշադրության կարիք` կանխելու բարձրացված հարցերի խորացումը:
Նախարարն առաջարկել է արդարադատության նախարարության և մարդու իրավուքների պաշտպանի հետ միասին համագործակցել բարեփոխման ուղղությամբ` մեծ քայլերով առաջ շարժվելու համար:

Представили свои наблюдения и оценки центров психического здоровья в Армении,
Поддержи А1+!Министр здравоохранения Арсен Торосян встретился с делегацией Европейского комитета по предупреждению пыток и бесчеловечного или унизительного обращения или наказания (ЕКПП). Гости представили обновленную информацию в дополнение к докладу, составленному по итогам очередного визита комитета в 2015 году.
ЕКПП периодически организует визиты в 47 стран Совета Европы для изучения и оценки того, как относятся к лицам, лишенным свободы. Среди посещаемых мест - тюрьмы, места содержания несовершеннолетних, полицейские отделения, психиатрические учреждения, дома социальной помощи и другие подобные места.
Делегация представила свои наблюдения и оценки центров психического здоровья в Армении, которые включают условия и правовые гарантии лечения пациентов на принудительной основе. Были обсуждены проблемы перенасыщенности действующих в Армении центров психического здоровья, условий в зданиях, перегруженности, сохранения конфиденциальности пациента и другие вопросы.
Арсен Торосян отметил важность проделанной работы и сказал, что уже предпринимаются шаги для решения проблем, имеющихся в докладе, и системных реформ в целом.
Министр подчеркнул, что нет здоровья без психического здоровья, добавив, что центры, действующие не под контролем Министерства здравоохранения, нуждаются в большем внимании.
Министр в области реформ предложил сотрудничество с Министерством юстиции и Защитником прав человека, чтобы большими шагами двигаться вперед.