Հայկական հայտը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում
Դեկտեմբերի 11-ին Կոլումբիայում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերով միջկառավարական կոմիտեի 14-րդ նստաշրջանին միաձայն որոշում է կայացվել Հայաստանի ներկայացրած «Հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները» հայտն ընդգրկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում:
Մինչ այդ, հայտը փորձագիտական քննություն էր անցել և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գնահատման մարմնի փորձագետների կողմից դրական գնահատականի արժանացել։
Բարձր գնահատելով «Հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները» հայտի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ընդունումը՝ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ազգային արժեքների հանրահռչակումը մեր առաջնահերթություններից է:
Նստաշրջանին մասնակցել են աշխարհի 138 երկրի 1411 ներկայացուցիչ, այդ թվում` կոնվենցիային միացած անդամ երկրների, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, դիտորդներ, ինչպես նաև տարբեր երկրների լրատվամիջոցներ: Նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Կոլումբիա էր մեկնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Ք. Տեր-Ստեփանյանը և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության գլխավոր մասնագետ Ն. Կիլիչյանը։
Նստաշրջանի օրակարգի կարևորագույն հարցերից էին  տարբեր երկրների կողմից գրանցման ներկայացված հայտերի քննարկումները: Ներկայացվել էր 54 հայտ, որից 6-ը անհապաղ պաշտպանության կարիք ունեցող ոչ նյութական մշակութային ժառանգության, 42-ը` մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկերում ընդգրկելու, 3-ը՝ պաշտպանության լավագույն փորձի գրանցամատյանի առաջարկներ և 3 հայտ` ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հիմնադրամի կողմից անդամ պետություններին տրամադրվող միջազգային աջակցություն ստանալու նպատակով:
Միջկառավարական կոմիտեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ. «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի գլխավոր մարմիններից է: Այն ստեղծվել է կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի համաձայն, կազմված է 24 անդամ պետություններից: Կոմիտեի կարևոր գործառույթներից է կոնվենցիայով սահմանված ցանկերում գրանցվելու նպատակով անդամ պետությունների կողմից ներկայացված հայտերի առնչությամբ վերջնական որոշում կայացնելը: Հայաստանը Կոմիտեի անդամ է ընտրվել 2016-2020 թթ. ժամանակահատվածի համար:
Հայաստանի Հանրապետությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ. «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիան վավերացրել է 2006 թ. և մինչ օրս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում գրանցել է «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը» (2008 թ.), «Հայկական խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» (2010 թ.), «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ էպոսի կատարողական դրսևորումները» (2012 թ.), «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» (2014 թ.) և «Քոչարի. ավանդական խմբապար» (2017 թ.) տարրերը:

Заявка Армении в представительском списке нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО
На 14-й сессии Межправительственного комитета ЮНЕСКО по вопросам сохранения нематериального культурного наследия, проходящей в Колумбии  с 9 по 14 декабря, было принято решение представленную Арменией заявку “Армянское искусство шрифта и его культурные проявления” включить в представительский список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.
Заявка уже прошла экспертное обследование и получила положительную оценку экспертов оценочного органа ЮНЕСКО.
Межправительственный комитет ЮНЕСКО один из главных органов Конвенции   2003 года “О защите нематериального культурного наследия”. Он был создан в соответствии со статьей 5 Конвенции, состоит из 24 государств-членов. Одной из важных функций Комитета является принятие окончательного решения по заявкам, представляемым государствами-членами в целях регистрации в перечнях, установленных Конвенцией. Армения была избрана членом комитета на период от 2016 до 2020 года.
В сессии принимают участие 752 представителя 137 стран мира, в том числе представители присоединившихся к Конвенции стран-членов, общественных организаций, действующих под эгидой ЮНЕСКО, наблюдатели, а также представители СМИ разных стран. Для участия в сессии в Колумбию выехали постоянный представитель РА в ЮНЕСКО  Г.Тер-Степанян и главный специалист управления культурного наследия и народных ремесел Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Н. Киличян.
Одним из важнейших вопросов повестки сессии является обсуждение заявок, представленных различными странами на регистрацию в список. Всего подано 54 заявки, 6 из которых -предложения реестра нематериального культурного наследия, нуждающегося в немедленной защите, 42 - предложения по включению в представительские списки нематериального культурного наследия человечества, 3 - предложения реестра хорошего опыта защиты наследия и 3 заявки для получения международного содействия государствам-членам со стороны Фонда нематериального культурного наследия.
Республика Армения Конвенцию ЮНЕСКО 2003 года “О защите нематериального культурного наследия” ратифицировала в 2006 году,  в представительском списке нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО зарегестрированы “Дудук и его музыка” (2008г .), “Искусство армянского хачкара. Смысл хачкара”, “Исполнительские проявления эпоса “Сасна црер” или “Давид Сасунский”, (2012 г.), “Лаваш. Традиционное хлебопечение, значение и культурные проявления в Армении” (2014 г.) и “Кочари. Традиционный групповой танец. Элементы” (2017).