Մերուժան Հովհաննիսյան
Դա պետական գործչի դեմ էր, ոչ թե մտավորականի․ հրապարակախոսը՝ Գրիբոյեդովի արձանը ներկելու մասին (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 2-ին «Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ, հասարակական գործիչ Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանը կարմիր ներկով ներկել էր ռուս գրող, մտավորական, Ռուսական կայսրության դեսպան Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի արձանն ՝ ի պատասխան ՌԴ Արմավիր քաղաքում ռազմա-քաղաքական  գործիչ, փիլիսոփա Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակի ներկման։
Գրող, հրապարակախոս, Խորհրդային շրջանի այլախոհ, քաղբանտարկյալ Մերուժան Հովհաննիսյանը միջադեպի կապակցությամբ նշեց, որ իր համար բոլորովին այլ բան է զարմանալի։
Հրապարակախոսն այս կոնտեքստում անդրադարձավ 2016 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանությանը։
«Այդ բացահայտ սպանության շուրջը ոչինչ չխոսվեց։ Ծիծաղելին այն է, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններն ավելի սերտացան, քան որ կային։ Զարմանքը նա է, որ այսօր Հայաստանում աղմուկ է բարձրանում կատարվածի շուրջը։ Ես ասեմ ավելին․ ցանկալի չէ, որ որևէ բան կատարվում է, որը կարող է բախման առիթ լինի մեր և Ռուսաստանի միջև»,- նշեց Հովհաննիսյանը։ Սակայն, ըստ հրապարակախոսի, Գրիբոյեդովը  1829 թվականի հունվարի 30-ին սպանվել է ոչ թե հայերին պաշտպանելու համար, այլ պարզապես դեսպան է եղել, և սպանվել է։
Հովհաննիսյանը, զուգահեռներ տանելով, նշեց, որ Պուտինը երբեք չկարողացավ պաշտպանել Թուրքիայում ՌԴ դեսպանին, և նույնիսկ հարաբերություն սկսեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Շահեն Հարությունյանի արարքը, գրողի խոսքերով, ոչ թե վրեժխնդրություն էր, այլ պարզապես  պատասխան էր, դրա համար ներկը կարմիր էր, արյունոտ էր, այսինքն՝ Ռուսաստանի խորհրդանիշն է, արյունոտ խորհրդանիշն է․ «Սա պետական գործչի դեմ էր, ոչ թե մտավորականի»։
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցին, որում վերջինս ասել էր, թե Նիկոլ Փաշինյանի այն լոզունգը, թե Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծումը պետք է բավարարի հակամարտության բոլոր կողմերին, դատարկ, ոչինչ չասող խոսք է, Հովհաննիսյանն ասաց, որ ամենից շատ դատարկաբանում է Քոչարյանը։
«Ինչ վերաբերում է հայոց վարչապետին՝ նա պարզ և հստակ ուզում էր ասել՝ «Խաղաղության միջոցով հարթենք այս կոնֆլիկտը»։ Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե բոլորին պետք է բավարարի, սա բարեկամության ձեռք մեկնել էր մի մարդու, ով թշնամաբար է տրամադրված, բայց անպայման պետք է հեզության ձայնը լսի։ Եվ եթե չլսի, մենք անվերջ զոհեր պետք է ունենանք։ Ի՞նչ եք ասում, չխաղաղվե՞նք»,- հարցադրում արեց Հովհաննիսյանը։
Իսկ Արցախի շուրջ բանակցություններին «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» հնարավոր մասնակցությունը, գրողի կարծիքով, վտանգավոր կլինի հայերիս համար։  «Վերնատուն» ակումբի մասով հրապարակախոսն ասաց, որ այնտեղ անհասկանալի իրավիճակներ են, և նրա գոյությունն անհեռանկար է լինելու։
Սահմանադրական դատարանի դատավորներին/անդամներին վաղ կենսաթոշակի ուղարկելու վերաբերյալ օրինագծին անդրադառնալով՝ Մերուժան Հովհաննիսյանն ասաց, որ դա քաղաքական բանալի է դատավորներից ազատվելու համար․ «Եթե նրանք մնան, կկատարեն նախկին իշխանությունների պատվերները, միշտ կհակադրվեն այսօրվա իշխանությանը»։
Դիտարկմանը, թե արդյոք եթե նրանք գնան վաղ կենսաթոշակի և իրենց փոխարեն նշանակվեն, ընտրվեն այնպիսի դատավորներ, որոնք կկատարեն այս իշխանությունների կամքը, նշեց․ «Ինչպես վերջին ընտրություններն արդար եղան, մարդկային և ճշմարտացիորեն հաղթանակի բերեցին մեզ, այդպես էլ կլինեն դատավորների ընտրությունները։ Համոզված եմ»։

Это было против государственного деятеля, а не мыслителя: публицист о покраске памятника Грибоедову (видео)
Поддержи А1+!«А1+» побеседовал с писателем, публицистом, диссидентом, политзаключенным советского периода Меружаном Ованнисяном.
2-го декабря сын председателя партии «Цехакрон» Шанта Арутюняна Шаэн Арутюнян покрасил красной краской памятник российскому писателю, мыслителю, послу Российской империи Александру Грибоедову в ответ на покраску мемориальной доски военно-политического деятеля, философа Гарегина Нжде в городе Армавир РФ.
В связи с инцидентом Ованнисян сказал, что для него удивительным является совершенно иное. Публицист в этом контексте обратился к убийству посла РФ в Турции Андрея Карлова 19-го декабря 2016 года.
«Об этом открытом убийстве ничего не говорилось. Смешно то, что российско-турецкие отношения стали еще ближе, чем были. Удивительно в том, что сегодня в Армении поднимается шум из-за содеянного. Я скажу большее: нежелательно, что происходит что-то, что может быть поводом для столкновения между нами и Россией», - отметил Ованнисян. Однако, по мнению публициста, Грибоедов был убит 30-го января 1829 года не из-за защиты армян, а просто был послом и был убит.
Ованнисян, проводя параллели, отметил, что Путин смог защитить посла РФ в Турции и даже начал отношения с президентом Турции Реджепом Таипом Эрдоганом. Поступок Шаэна Арутюняна, по словам писателя, был не местью, а просто ответом, поэтому краска была красной, кровавой, т. е. это символ России, кровавый символ: «Это было против государственного деятеля, а не мыслителя».
Обратившись к интервью Роберта Кочаряна, в котором последний сказал, что лозунг Никола Пашиняна о том, что решение Нагорно-Карабахской проблемы должно удовлетворить все стороны конфликта – это пустые, ничего не говорящие слова, Ованнисян сказал, что больше всего говорит впустую Кочарян.
«Что касается армянского премьера, он ясно и четко хочет сказать: «Разрешим этот конфликт посредством мира». Что касается вопроса, что всех должно удовлетворить, это – протянуть руку дружбы человеку, настроенному враждебно, но обязательно должен услышать голос смирения. И если не услышит, у нас бесконечно будут жертвы. Что говорите, не примириться?» - спрашивает Ованнисян.
А возможное участие в переговорах вокруг Арцаха «Азербайджанской общины Карабаха», по мнению писателя, будет опасным для армян. По части клуба «Вернатун» публицист сказал, что там непонятные ситуации, и его существование будет бесперспективным.
Обратившись к законопроекту о ранней пенсии судей/членов Конституционного суда, Меружан Ованнисян сказал, что это – политический ключ для того, чтобы освободиться от судей: «Если они останутся, будут выполнять заказы прежних властей, всегда будут противопоставляться сегодняшней власти».
На наблюдение, если они рано уйдут на пенсию и вместо них будут назначены, избраны такие судьи, которые будут выполнять волю этих властей, отметил: «Как последние выборы были справедливыми, человечными и действительно привели нас к победе, такими будут и выборы судей. Я уверен».