Քաղաքացիները՝ առողջության պարտադիր ապահովագրության մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռողջապահության նախարարությունը նոր օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկում է ՀՀ քաղաքացիների համար առողջապահական ծառայությունները դարձնել անվճար՝ կիրառելով նոր հարկատեսակ՝ բոլոր աշխատող քաղաքացիների ամսական աշխատավարձերից 4-6 տոկոսի չափով պահում կատարելով։
«Ա1+»-ը հարցում իրականացրեց՝ պարզելու, թե ինչպես են վերաբերում քաղաքացիները առողջության պարտադիր ապահովագրությանը։
Հարցված քաղաքացիների մի մասը կողմ արտահայտվեց օրենսդրական նախաձեռնությանը՝ նշելով, որ սա աշխարհում ընդունված պրակտիկա է։
Մյուս մասը շեշտեց, որ այս պահին պատրաստ չէ ապահովագրական ծառայությանը գումար հատկացնել, որովհետև վստահություն չունի։
«Ես հիմա օգտվում եմ սոցիալական փաթեթից և գտնում եմ, որ ապահովագրությունն իրոք անհրաժեշտ է, ես 6 տոկոսի մասին չեմ ասում, որովհետև խիստ ինդիվիդուալ է դա, բայց պարտադիր բժշկական ապահովագրությանը դեմ չեմ»,-նշեց հարցված քաղաքացիներից մեկը։
Մեկ այլ քաղաքացի նշեց, որ թեև այս պահին գործատուի կողմից իր առողջությունը ապահովագրված է, բայց առաջարկվող նախագծին դեմ է․
«4-6 տոկոս հարկերի ավելացմանը կտրուկ դեմ եմ, ու եթե շարժում սկսվի անպայման կմիանամ»։
Հիշեցնենք, որ «ՀՀ-ում առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգ»-ով նախատեսվում է, որ ապահովագրությունը ծածկելու է ՀՀ-ում բնակվող բոլոր քաղաքացիների, այդ թվում չաշխատողների բուժսպասարկման ծախսերը։
Նշենք, որ պարտադիր առողջապահական ապահովագրական փաթեթը կներառի թերապևտիկ, մանկաբույժի, ընտանեկան բժշկի ծառայությունները, լաբորատոր հետազոտությունները, սիրտ-անոթային հիվանդությունները, այդ թվում՝ սրտի վիրահատությունները, ճառագայթային թերապիան, քիմիաթերապիան։ Ստոմատոլոգիական ծառայություններից ընդգրկում է միայն զննումը, ատամի հեռացումը և պլոմբավորումը։

Граждане об обязательном страховании здоровья (видео)
Поддержи А1+!Министерство здравоохранения по новой законодательной инициативе предлагает сделать здравоохранительные услуги бесплатными для граждан РА, применив новый вид налога, производя удержания из зарплат всех работающих граждан в размере 4-6% в месяц.
«А1+» провел опрос, чтобы выяснить, как граждане относятся к обязательному страхованию здравоохранения.
Часть опрошенных граждан высказались за законодательную инициативу, отметив, что это – принятая в мире практика.
Другая часть подчеркнула, что в настоящий момент не готовы предоставить деньги для здравоохранительной услуги, поскольку не имеет доверия.
«Я сейчас пользуюсь социальным пакетом и считаю, что страхование действительно необходимо, я говорю не о 6%, потому что это крайне индивидуально, но я не против обязательного медицинского страхования», - отметил один из опрошенных граждан.
Другой гражданин отметил, что несмотря на то, что на данный момент его здоровье застраховано работодателем, он против предлагаемого проекта:
«Я категорически против увеличения налогов на 4-6%, и если начнется движение, обязательно присоединюсь».
Напомним, что «Концепцией внедрения всеобъемлющего страхования здоровья в РА» предусматривается, что страхование покроет расходы на медобслуживание всех проживающих в РА граждан, в том числе не работающих.
Отметим, что пакет обязательного здравоохранительного страхования включит услуги терапевта, педиатра, семейного врача, лабораторные анализы, сердечно-сосудистые заболевания, в том числе операции на сердце, лучевую терапию, химиотерапию. Из стоматологических услуг входят только осмотр, удаление и пломбирование зуба.