ԲԴԽ նախագահը ներկայացրել է նորանշանակ դատավորներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 6-ին Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանին և դատարանի Ավան նստավայրի դատավորներին ներկայացրեց դատարանի նորանշանակ դատավորներ Վահե Միսակյանին և Արմինե Մելիքսեթյանին:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Անի Մխիթարյանը, Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանը, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Ասլանյանը:
Շնորհավորելով նորանշանակ դատավորներին՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը նշեց, որ դատավոր Վահե Միսակյանի փորձառությունը, մասնագիտական գիտելիքներն ու մարդկային որակները բավարար են, որ նա պատշաճ կերպով շարունակի իրականացնել արդարադատությունն արդեն այս դատարանում:
Ներկայացնելով նորանշանակ դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանին` Խորհրդի նախագահը նկատեց, որ դատավորը տիրապետում է տեսական փայլուն գիտելիքների, և հույս հայտնեց, որ նա՝ որպես դատավոր, դրանք համադրելով պրակտիկ փորձի հետ, կկարողանա բարձր պահել ոչ միայն տվյալ դատարանի, այլև ամբողջ դատական իշխանության հեղինակությունը, իսկ փորձաշատ դատավորներին Խորհրդի նախագահը հորդորեց իրենց գործնական հմտություններով և փորձով, արհեստավարժությամբ աջակցել և մշտապես լինել նորանշանակ դատավորի կողքին:
Նույն օրը Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը Էրեբունի նստավայրում ներկայացրեց նաև Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նորանշանակ դատավոր Դանիել Մխեյանին՝ նշելով, որ նա իր գիտելիքներն ու ողջ ներուժն ըստ պատշաճի կներդնի արդյունավետ արդարադատություն իրականացնելու պատասխանատու գործում:
Դատավորներին ներկայացնելուց հետո տեղի ունեցավ հանդիպում-խորհրդակցություն, որի ընթացքում անդրադարձ եղավ դատական իշխանությանը վերաբերող առանցքային և կարևոր մի շարք հարցերի: Քննարկման ժամանակ դատավորների կողմից ներկայացվեցին առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրներ:
Ռուբեն Վարդազարյանը նշեց, որ Խորհուրդը ծանոթ է դատավորներին հուզող հարցերին և գործուն քայլեր է ձեռնարկում խնդիրներին հնարավորինս արագ լուծում տալու ուղղությամբ: Այդ համատեքստում Խորհրդի նախագահը խիստ կարևորեց նաև դատավորների՝ Խորհրդի հետ ակտիվ, անմիջական շփումն ու համագործակցությունը դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացի իրականացման ճանապարհին և կոչ արեց նրանց ակտիվություն ցուցաբերել օրենսդրական փոփոխությունների նախագծերի վերաբերյալ առաջարկություններ, դիրքորոշումներ ներկայացնելիս:

Председатель ВСС представил новоназначенных судей
Председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян 6 декабря представил председателю суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана Артуру Мкртчяну и судьям резиденции Аван новоназначенных судей Ваге Мисакяна и Армине Меликсетян.
Во встрече приняли участие также и член Высшего судебного совета Ани Мхитарян, руководитель Судебного департамента Карен Поладян, руководитель аппарата суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана Армен Асланян.
Поздравив новоназначенных судей, председатель Высшего судебного совета отметил, что опыта, профессиональных знаний и человеческих качеств судьи Ваге Мисакяна достаточно, чтобы он должным образом продолжал осуществлять правосудие уже в этом суде.
Представляя новоназначенную Армине Меликсетян, председатель совета заметил, что судья обладает блестящими теоретическими знаниями, и выразил надежду, что она, как судья, сопоставляя их с практическим опытом, сможет высоко держать авторитет не только данного суда, но и всей судебной власти, а опытных судей председатель совета призвал своими практическими навыками, опытом и профессионализмом содействовать и всегда быть рядом с новоназначенными судьями.
В тот же день председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян в резиденции Эребуни представил другого новоназначенного судью суда общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана Даниела Мхеяна, отметив, что он должным образом приложит свои знания и весь свой потенциал в дело осуществления эффективного правосудия.
После представления судей состоялось совещание, в ходе которого был затронут ряд ключевых и важных вопросов, касающихся судебной власти. Во время обсуждения судьями были представлены проблемы, требующие первоочередного решения.
Рубен Вардазарян отметил, что совет знаком с вопросам, волнующими судей, и предпринимает действенные шаги для скорейшего решения этих проблем. В этом контексте председатель совета  отметил и важность активного, непосредственного общения и сотрудничества судей с советом на пути осуществления процесса судебно-правовых реформ и призвал их проявлять активность при представлении предложений и позиций по проектам законодательных изменений.