Նախագահն ու վարչապետը Ծիծեռնակաբերդում են (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ, Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի և արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Վարչապետը ծաղիկներ է խոնարհել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում՝ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել նրանց հիշատակին։
Միջազգային հանրությունը դեկտեմբերի 9-ին հիշատակում է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը։ 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ն ընդունել է «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիան, 2015 թ. սեպտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել է 69/323 բանաձևը՝ դեկտեմբերի 9-ը հռչակելով Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր։ Բանաձևը ներկայացվել է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության կողմից, ընդունվել է միաձայն և արժանացել ավելի քան 80 անդամ-պետությունների աջակցությանը։ Այն խրախուսում է միջազգային հանրությանը՝ «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիայի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու և ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակը հարգելու համար:

Президент и премьер-министр находятся в Цицернакаберде (видео)
В связи с Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления высшее руководство Армении 9 декабря посетило Мемориальный комплекс Цицернакаберд.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Армении Армен Саркисян, председатель Национального собрания Арарат Мирзоян, министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян возложили цветы к Вечному огню, увековечивающему память жертв Геноцида армян 1915 года.
11 сентября 2015 года в ходе 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН единогласно была принята представленная Арменией резолюция 69/323, согласно которой был принят Международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. Инициатива вытекала из положений резолюции о предотвращении геноцида, представленной Арменией в Женеве 27-го марта того же года на 28-ой сессии Совета ООН по правам человека и единогласно принятой. Эти резолюции подчеркивают необходимость помнить о жертвах геноцида, что играет важную роль в их предотвращении. Конвенция ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него была принята  9 декабря 1948 года. Эти резолюции и мероприятия Международного дня призваны дополнить продолжительные усилия Армении по стимулированию и консолидации международных действий, направленных против преступления геноцида.