1644-5859939b4ed15eee02a86686a3d92e16
Համայնքների խոշորացումը մի խումբ բնակավայրերի միավորումն է մեկ համայնքում, որի հիմնական նպատակը բյուջեի, բնակավայրերի արդյունավետ կառավարման իրականացումն է:
Համայնքների հնարավոր խոշորացման վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցեց Գեղարքունիքի մարզի Լիճք համայնքի բնակիչ, պատմաբան, հասարակական գործունեությամբ զբաղվող Վանո Կարապետյանի հետ։
ՄԵզ հետ զրույցում Կարապետյանն ասաց, որ ԳԵղարքունիքի մարզում խոշորացումը հետաձգվել է մինչև 2021 թվականը։ «Սկզբից ասում էին 2020 թվականին , բայց իրենց ուզածը 5000 և ավելի բնակիչ ունեցող համայնքներն են։ Այսինքն՝ իրենք գնում են Հայաստանի Հանրապետության բոլոր համայնքների խոշորացման ուղղությամբ»,- ասաց Կարապետյանը՝ հավելելով, որ  ժամկետի հետաձգման վերաբերյալ տեղեկացել է Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանի օգնական Նարեկ Մանուկյանի հետ առանձազրույցում։
«Ասաց՝ «հետաձգել ենք»։ Բայց իրենք գնում են բոլոր համայնքների խոշորացման ճանապարհով։ Փոքր համայնքներն արդեն խոշորացված, ավարտված են»։
Կարապետյանը պատկերավոր օրինակ բերեց, թե Ճամբարակի շրջանում Շորժայի անունը փոխել-սարքել են Շողակաթ և 5 համայնք միավորել են, հազիվ դարձել  է 3 հազար բնակիչ։
«Այստեղ պետությունը գտել է, որ այդ 3 հազար բնակչով կարելի է համայնքապետարան և աշխատակիցներ պահել, բայց Մարտունու տարածաշրջանը, որ կա, այդտեղ գյուղերն արդեն 5 հազար և ավելի բնակիչ ունեցող բնակավայրերն էլի 2021 թվականին ցանկանում են միավորել իրար։  2, 2, 5 hազար բնակիչ ունեցող համայնքը միավորում են ու դարձնում մեկ համայնք։ Բնակչությունը դժգոհ է, չի ցանկանում, համայնքի ղեկավարները նույնպես չեն ցանկանում»։
Կարապետյանն ասաց, որ մոտ 1,5 ամիս առաջ, Գեղարքունիքի մարզպետարանում հանրային լսումներ էին կազմակերպվել, և առաջարկվում էր խոշորացման երկու տարբերակ՝ փնջային և շրջանային։
«Նախկինում, որ Մարտունու շրջան է եղել՝ այդ շրջանային տարբերակով։ Իսկ փնջայինի պարագայում պետք է որոշվի, թե որ համայնքները։ Սակայն ղեկավարները բացասական կարծիքն են հայտնել թե՛ փնջային, թե՛ շրջանային տարբերակներին»,- նշեց նա։
Ըստ պատմաբանի՝  կառավարության ներկայացուցիչներն առաջարկել էին Լիճք համայնքը, որն ունի մոտ 5600 բնակիչ, միավորել Ծակքար (3 հազար բնակիչ), Ծովասար (3 հազար բնակիչ) համայքների հետ փնջային տարեբերակով, իսկ շրջանային տարբերակով 10 համայնք միավորել Մարտունի քաղաքի հետ, սակայն բնակչությունը, համայնքի ղեկավարները դեմ էին արտահայտվել։
Հասարակական գործիչը համայնքապետրի դեմ լինելը բացատրեց նրանով, որ նախ վերջիններս ընտրվել են որպես համայնքի ղեկավար, իրենց քվե են տվել, որ այդ ժամկետով ղեկավարեն․ «Պետությունն ասում է՝ «գիտես ինչ կա․ դու համայնքի ընտրված ղեկավար ես , քո լիազորությունները 2021 թվականից վայր ես դնում , համայնքները գնում են խոշորացման, ու նոր ընտրություններ են տեղի ունենում»։
Երկրորդը, ըստ նրա, այն է, որ այստեղ երկակի ստանդարտ են կիրառվում․ «Եթե 3 հազար բնակիչ ունեցող համայնք են ձևավորել  փոքր համայնքներից, հասկացանք, բայց համայնք կա, որ առանց խոշորացման 5 հազար և ավելի է, այդ համայնքն ինչո՞ւ են խոշորացնում, ինչո՞ւ են գտնում, որ պետք է խոշորացնեն»։
Կարապետյանն ընդգծեց, որ նույնպիսի սուր խնդիր  առկա է նաև Արմավիրի մարզում, որտեղ համայնքները Մարտունու տարածաշրջանի չափ են․ նույնպես կան 3, 4, 5, 6 հազար բնակիչ ունեցող համայնքներ։ Վերադառնալով Գեղարքունիքի մարզպետի օգնականի հետ առանձնազրույցին՝ Կարապետյանն ասաց, որ օգնականն ասել է, որ 2021-ին նույնպես հանրային լսումներ կկազմակերպվեն, և դիտարկումները ներկայացնելու հնարավորություն կլինի։
«Ես զրուցել եմ տարբեր համայնքապետերի հետ։ Նրանք դեմ են խոշորացմանը։ Այստեղ կա նաև համայնքների միջև մենտալիտետի, ավանդույթների, սովորույթների տարբերության խնդիր։ Եզրափակելով նշեմ, որ կա ծրագիր նաև մարզերի խոշորացման վերաբերյալ, օրինակ կա 10-ը մարզ, որ կարող է դառնալ 7-ը»,- եզրափակեց նա։

1644-5859939b4ed15eee02a86686a3d92e16
Укрупнение общин – это объединение группы населенным пунктов в одной общине, основная цель которого – реализация эффективного управления бюджетом, населенными пунктами.
О возможном укрупнении общин «А1+» побеседовал с жителем общины Личк Гегаркуникской области, историком, общественным  деятелем Вано Карапетяном.
В беседе с нами Карапетян сказал, что в Гегаркуникской области укрупнение было отложено до 2021 года. «Сначала говорили в 2020 году, но они хотели общины с 5000 и более жителями. То есть они идут в направлении укрупнения всех общин Республики Армения», - сказал Карапетян, добавив, что о продлении срока он узнал в беседе с помощником губернатора Гегаркуника Гнела Саносяна Нареком Манукяном.
«Сказал «мы отложили». Но они идут по пути укрупнения всех общин. Небольшие общины уже укрупнены».
Карапетян привел образный пример, что в Чамбаракском районе сменили название Шоржа, сделали Шогакат и объединили 5 общин, едва получилось 3 тысячи жителей.
«Здесь государство сочло, что этими 3 тысячами жителей можно содержать общинную администрацию и сотрудников, но в Мартунинском районе села уже содержат 5 тысяч и более жителей в 2021 году вновь хотят объединить друг с другом. Общину с 2, 2,5 тысячами жителей объединяют и превращают в одну общину. Население недовольно, не хочет, главы общин также не хотят».
Карапетян сказал, что около 1,5 месяцев назад в Гегаркуникской областной администрации были организованы общественные слушания, и предлагались два варианта укрупнения: зональный и районный.
«Ранее Мартинунский район был по этому районному варианту. А в случае букетного должно быть решено, какие общины. Однако руководители выразили негативное мнение и по зональному, и по районному вариантам», - отметил он.
По словам историка, представители парламента предложили объединить общину Личк, в которой 5600 жителей, с общинами Цахкар (3 тысяч жителей), Цовасар (3 тысячи жителей) по зональному варианту, а по районном варианту объединить 10 общин с городом Мартуни, однако население, главы общины высказались против.
Общественный деятель объяснил то, что главы общины против, тем, что во-первых, последние были избраны главами общины, им дали голоса, чтобы они управляли в течение этого срока: «Государство говорит: «знаешь что, ты – избранный руководитель общины, ты складываешь свои полномочия с 2021 года, общины идут на укрупнение, и проходят новые выборы».
Во-вторых, по его словам, то, что здесь применяются двойные стандарты: «Если сформировали общины с 3 тысячами жителей из небольших общин, мы  поняли, но есть община, которая без укрупнения 5 тысяч и более, почему укрупняют эту общину, почему находят, что нужно укрупнить?»
Карапетян подчеркнул, что столь же острая проблема имеется и в Армавирской области, где общины размером с Мартунинский район, также есть общины, имеющие 3, 4, 5, 6 жителей. Возвращаясь к беседе с помощником губернатора Гегаркуника, Карапетян сказал, что помощник сказал, что в 2021 году также будут организованы общественные слушания, и будет возможность представить наблюдения.
«Я беседовал с различными главами общин. Они против укрупнения. Здесь есть также проблема различия в менталитете, традициях, обычаях между общинами. Заключая, отмечу, что есть программа и относительно укрупнения общин, к примеру есть 10 общин, которые могут стать 7», - заключил он.