Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ԱՄԷ սննդի անվտանգության պետնախարարի հետ (տեսանյութ)
Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ԱՄԷ սննդի անվտանգության պետնախարար Մարիամ Ալ-Մուհեյրի հետ։
Մարիամ Ալ-Մուհեյրը Հայաստանի Հանրապետության նախագահին է ներկայացրել սննդի անվտանգության ոլորտում ԱՄԷ հայեցակարգը և փորձը, ինչպես նաև ոլորտի զարգացմանն ուղղված՝ ԱՄԷ-ում իրականացված քայլերը։
Նախագահ Սարգսյանը, կարևորելով Հայաստանում սննդի անվտանգության կառավարման համակարգերի զարգացումը, նշել է, որ անհրաժեշտ է համատեղ աշխատել և օգտագործել առկա մեծ ներուժը։
Հանդիպման շրջանակում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քայլեր ձեռնարկել առաջիկայում սննդի անվտնգության ոլորտում Հայաստանը տարածաշրջանային հարթակ դարձնելու ուղղությամբ։ Այս համատեքստում քննարկվել է Հայաստանի և ԱՄԷ-ի կառավարությունների միջև համապատասխան համաձայնագրի ստորագրման անհրաժեշտությունը։
Նախագահ Սարգսյանն ԱՄԷ սննդի անվտանգության պետնախարարին հրավիրել է Հայաստան՝ ևս մեկ անգամ քննարկելու իրականացվելիք ծրագրերը, ինչպես նաև տեղում ծանոթանալու մեր երկրի մրցակցային հնարավորություններին։

Армен Саркисян встретился с государственным министром безопасности продуктов питания ОАЭ (видео)
В рамках рабочего визита в Объединенные Арабские Эмираты президент республики Армен Саркисян встретился с государственным министром безопасности продуктов питания ОАЭ Мариам Аль-Мухейр.
Мариам Аль-Мухейр представила президенту Республики Армения концепцию и опыт ОАЭ в сфере безопасности пищевых продуктов, а также шаги, направленные на развитие этой сферы в ОАЭ.
Президент Саркисян, подчеркнув важность развития систем управления безопасностью пищевых продуктов в Армении, отметил, что необходима совместная работа и использование имеющегося большого потенциала.
В рамках встречи была достигнута договоренность о шагах, которые будут предприняты в направлении превращения Армении в региональную платформу в сфере безопасности продуктов питания. В этом контексте была обсуждена необходимость подписания соответствующего соглашения между правительствами Армении и ОАЭ.
Президент Саркисян пригласил государственного министра безопасности продуктов питания ОАЭ в Армению, чтобы еще раз обсудить реализуемые программы, и на месте ознакомиться с конкурентными возможностями нашей страны.