78335664_1025963127747370_4959965964432048128_n
Հաշմանդամություն ունեցող անձը պետք է զգա, որ իր կյանքում դրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, նա պետք է կարողանա աշխատել, մշակութային և ժամանցի վայրեր այցելել։ Բայց մինչ օրս խնդիրները առկա են, և բյուրոկրատական քաշքշուքը չի վերանում, ասում է հաշմանդամության անձանց խնդիրներով զբաղվող «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Արմեն Ալավերդյանը։
«Հիմա 2 օրենքի նախագիծ է մշակվում, մեկը՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին մայր օրենքն է, որի 10-րդ հոբելյանը շուտով  կնշենք, որ պետք է ընդունվեր, բայց չի ընդունվում»։
Արմեն Ալավերդյանը նշում է, որ լավատես է, որ նոր նախագծեր են մշակվում, սակայն զգուշավոր է, որովհետև «օրենքը չի բերում իրավիճակի փոփոխության, քանի որ դեռևս ստեղծված չեն կիրառման մեխանիզմներ, որպեսզի չկիրառելու դեպքում պատասխանատվություն ենթարկվեն»։
«Նույնիսկ այս շենքը, որ կոչվում է  Մամուլի շենք, պետք է ոչ մի մարդու համար խոչընդոտ չհանդիսանա՝ և՛ հաշմանդամության խնդիր ունեցողի, և՛ մանկահասակ երեխայի սայլակի, և՛ մեծահասակների համար։ Կան աստիճաններ, կարելի էր թեքահարթակ կառուցել, որը մի քանի հարյուր հազարի պատմություն է։  Ծիծաղելի կլինի, որ նմանատիպ շենքերում հարց բարձրացնեմ, թե արդյոք ունե՞ք համապատասխան սանհանգույց»․ ընդգծեց նա։
Արմեն Ալավերդյանը, անդրադառնալով հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության խնդիրներին, նշեց՝ 2005 թվականին «Ունիսոն»-ը ստեղծել է հաշմանդամության կենտրոն և 100-ավոր մարդիկ պետական և մասնավոր հիմնարկներում ընդունվել են աշխատանքի։ Սակայն այս տարի նրանք զրկվել են սուբսիդիայից, և հիմա աշխատում են փոքր խմբով։ Նրա խոսքով ՝ թեև չունեն աջակցություն, սակայն այս տարի 12 անձի օգնել են աշխատանք գտնել։
«Եթե լիներ պաշտոնական տեղեկատվություն, ես կասեի։ Ես իմացել եմ ներքին աղբյուրներից, որ որոշվել է կնքել պայմանագրեր բոլոր նմանատիպ ՀԿ ների հետ, որոնք իրոք կարևոր են, բացի մեզնից։ Բայց ինչն է պատճառը, ես չեմ կարող ասել։ Զգացվեց ոչ կարևորվելը պետության կողմից, ինչը ինձ համար շատ ցավալի է»։

78335664_1025963127747370_4959965964432048128_n
Лицо с инвалидностью должно чувствовать, что в его жизни произошли позитивные изменения, он должен иметь возможность работать, посещать культурные и развлекательные места. Но до сих пор есть проблемы и бюрократические проволочки не устраняются, говорит руководитель общественной организации, занимающейся проблемами лиц с инвалидностью «Унисон», Армен Алавердян.
«Сейчас разрабатываются 2 законопроекта, один – основной закон о правах лиц с инвалидностью, 10-й юбилей которого вскоре отметим, который должен был быть принят, но не принимается».
Армен Алавердян отмечает, что он с оптимизмом относится к тому, что разрабатываются новые проект, однако осторожен, потому что «закон не приводит к изменению ситуации, поскольку пока не созданы механизмы применения, чтобы в случае неприменения не подвергались ответственности».
«Даже здание, которое называется Домом печати, не должно служить препятствием для человека и для человека с инвалидностью, и для коляски с маленьким ребенком, и для пожилых. Есть лестница, можно было построить пандус, что обойдется в несколько сотен тысяч. Будет смешно, что в подобных зданиях я подниму вопрос, есть ли у них соответствующий санузел», - подчеркнул он.
Армен Алаверсян, обращаясь к проблемам занятости лиц с инвалидностью, отметил: в 2005 году «Унисон» создан центр инвалидности и сотни людей поступили на работу в государственные и частные учреждения. Однако в этом году они лишились субсидии, и сейчас работают небольшой группой. По его словам, хоть у них нет поддержки, но в этом году они помогли найти работу 12 лицам.
«Если была бы официальная информация, я бы сказал. Я узнал из внутренних источников, что было решено заключить договора со всеми подобными НПО, которые действительно важны, кроме нас. Но в чем причина, я сказать не могу. Ощущалось, то что не считалось важным со стороны государства, что для меня очень больно».