Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն Աբու Դաբիում հանդիպում է ունեցել հեռահաղորդակցության ոլորտում խոշորագույնններից մեկը համարվող՝ իսպանական Telefonica ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Անխել Վիլա Բոյի հետ։
Telefonica-ն ֆիքսված և բջջային հեռախոսակապի, ինտերնետի և տվյալների փոխանցման, պահպանության ծառայություններ է մատուցում 24 երկրում և ունի ավելի քան 350 միլիոն հաճախորդ։Զրուցակիցները քննարկել են ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։
Նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի մրցակցային առավելությունները և հնարավորությունները՝ նշելով, որ մեր երկիրը նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջ է ընթանում հաստատուն քայլերով։
Telefonica ընկերության գլխավոր տնօրենը նշել է, որ կուսումնասիրեն Հայաստանի հետ համագործակցության հնարավորությունները մասնավորապես ամպային (cloud) տեխնոլոգիաների ոլորտում և առաջիկայում կներկայացնեն իրենց առաջարկությունները։

Telefonica заинтересована в сотрудничестве с Арменией: президент
Находящийся с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах президент Республики Армения Армен Саркисян в Абу-Даби встретился с генеральным исполнительным директором испанской компании “Telefonica” Анхелем Вила Бо.
“Telefonica” предоставляет услуги фиксированной и мобильной связи, интернета и передачи и охраны данных в 24 странах и имеет более 350 миллионов клиентов.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, представляющих общий интерес. Президент Саркисян представил конкурентные преимущества и возможности Армении, отметив, что наша страна в сфере новых технологий продвигается довольно твердыми шагами.
Гендиректор компании “Telefonica” отметил, что они изучат возможности сотрудничества с Арменией, в частности, в сфере облачных технологий и в ближайшее время представят свои предложения.