Դուք հարկատուների հետ զրուցե՞լ եք, նրանք պատրաստ են աշխատանք չկատարող դատավորին կերակրել․ Պետրոսյան (տեսանյութ)
Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելու վերաբերյալ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանին հետաքրքրող հարցերը բազմաթիվ էին։
Մասնավորապես՝ նա Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանին հարցրեց, թե այս օրենքի նախագիծը ՍԴ գործող կազմի վիճակը վատթարացնո՞ղ, թե՞ բարելավող նախագիծ է։
Ինչո՞ւ են հենց օրենքի նախագծի թիրախում հայտնվել ՍԴ դատավորները և ոչ թե մյուս դատարանների դատավորները, կամ օրինակ՝ պատգամավորները։
«Ես էլ կցանկանամ 4 տարվա իմ աշխատավարձը տան, ու ես էլ գնամ ըմբոշխնեմ ձմեռային երեկոների հաճույքը Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերում»,- ընդգծեց ԲՀԿ-ական պատգամավորը և շարունակեց հարցերը․ արդյոք նախագծով չի՞ առաջարկվում ազատվել նախկին դատավորներից և ոչ թե ՍԴ երկու նոր դատավորներից։
«Դուք հարկատուների հետ զրուցե՞լ եք, հարկատուները պատրա՞ստ են աշխատանք չկատարող դատավորին կերակրել։ Դուք չեք գտնո՞ւմ, որ սրանով աղճատում ենք կենսաթոշակների իրավունքի ինստիտուտը։ Կարելի է ասել՝ ես սովետական դարաշրջանի ուսանող եմ եղել, և ինձ սովորեցրել են, որ կենսաթոշակը մարդու կատարած աշխատանքի աշխատավարձից պահված գումարների փոխատուցումն է օր ծերության։ Կոնկրետ ասեք՝ ՍԴ-ում ի՞նչ ճգնաժամի մասին է խոսքը, իմ դասախոսները ինձ ասել են, որ ճգնաժամը իրավիճակ է, երբ տվյալ պետական մարմինը չի կարողանում իրականացնել իր գործառույթը։ ՍԴ-ում մի ճգնաժամ կա, ում անունը Վահե Գրիգորյան է»,- եզրափակեց Գևորգ Պետրոսյանը։

Вы разговаривали с налогоплательщиками? Они готовы кормить судью, не выполняющего работу? Петросян (видео)
Во время обсуждения законопроекта относительно выхода на пенсию судей Конституционного суда депутата от фракции «Процветающая Армения» Геворга Петросяна интересовали множество вопросов.
В частности, он спросил министра юстиции Рустама Бадасяна, этот законопроект ухудшает или улучшает состояние действующего состава КС?
Почему в мишени законопроекта оказались именно судьи КС, а не судьи других судов или, к примеру, депутаты?
«Я бы тоже хотел, чтобы мне заплатили зарплату за 4 года, и я пошел бы наслаждался зимними вечерами в живописных местах Армении», - подчеркнул депутат от ППА и продолжил вопрос: не предусмотрено ли проектом освободиться от бывших судей, а не от новых двух судей КС?
«Вы разговаривали с налогоплательщиками, налогоплательщики готовы кормить судью, не выполняющего работу? Вы не находите, что вы этим нарушаете институт права пенсионеров? Можно сказать, я был студентом советской эпохи, и меня учили, что пенсия – это компенсация сумм, удержанных из зарплаты за выполненную работы, для старости. Скажите конкретно: о каком кризисе в КС идет речь? Мои преподаватели сказали мне, что кризис – это состояние, когда данный государственный орган не может выполнять свою функцию. В КС есть кризис, имя которому Вагэ Григорян», - заключил Геворг Петросян.