Հայկական ֆուտբոլում մութ ուժեր են թափանցել․ ֆուտբոլային գործակալ
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Լեգալ Սպորտ» գործակալությունը, որը զբաղվում է ֆուտբոլիստների առքուվաճառքով, մտահոգված է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նոր նախագահի ընտրության գործընթացով։
«Այս օրերին հայկական ֆուտբոլում ընթանում է անդրկուլիսայինպայքար։ Տարբեր հասարակական կազմակերպություններ խմբեր են ստեղծել և սկսել են թեկնածուներ գտնել։ Այդ ամենն արվում է գաղտնի։ Ընտրություններին մնացել է հաշված օրեր։ Մենք ունենք մեկ թեկնածու։ Մեր համար գերնպատակ չէ մասնակցել ՀՖՖ նախագահական ընտրություններին, սակայն եթե առաջիկա օրերին հրապարակայնորեն ի հայտ չգան արժանի թեկնածուներ համապատասխան ծրագրերով, ապա «Լեգալ Սպորտը»կառաջադրի իր թեկնածուին», - այսօր «Սպուտնիկ Արմենիա» լրատվական գործակալությունում հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց «Լեգալ Սպորտի»համահիմնադիրև ֆուտբոլային գործակալ Խորեն Քալաշյանը։
Ըստ բանախոսի ՀՖՖ հաջորդ նախագահը պետք է լինի ապաքաղաքականացված, ֆուտբոլային գիտելիքներով, փորձով, հայկական ֆուտբոլի խնդիրներին և մարտահրավերներին ծանոթ մարդ։
Ավելին, «Լեգալ Սպորտի» գործադիր տնօրեն Կարեն Դոխոյանն առաջարկում է հանրային քննարկումներ անցկացնել․
«Լավ կլինի, որ ՀՖՖ նախագահի բոլոր թեկնածուներնուշահագռգիռ կողմերը կլոր սեղանի շուրջ ներկայացնեն իրենց ծրագրերն ու տեսլականը։ Դրանից հետո թող ֆուտբոլային հանրությունը որոշի», - ասաց Կարեն Դոխոյանը։
«Ա1+»-ի այն հարցին, ինչո՞ւ է գործակալությունը Հայաստանի առաջնությաննանվանել «բարդակ», Խորեն Քալաշյանն ասաց․
«Երբ դեռ չէր մեկնարկել Հայաստանի 2019-20թթ առաջնությունը, ես ասել էի, որ վտանգ կա հայկական ֆուտբոլ ներթափանցեն մութ ուժեր։ Դրանք ներթափանցեցին և եղան պայմանավորված խաղեր», - պարզաբանեց ֆուտբոլային գործակալը։
Գործակալության ներկայացուցիչները նշեցին,որ իրենք ունեն համապատասխան թիմ և պատրաստ են ղեկավարել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան։

В Армянский футбол проникли темные силы: футбольный агент
Агентство «Легал Спорт», занимающееся куплей-продажей футболистов, обеспокоено процессом выбора нового председателя Футбольной федерации Армении.
«В эти дни в армянском футболе идет закулисная борьба. Различные общественные организации создали группы и начали находить кандидатов. Все это делается тайно. До выборов остались считанные дни. У нас есть один кандидат. Для нас не является сверхцелью участвовать в выборах председателя ФФА, однако если в ближайшие дни публично не появятся достойные кандидаты с соответствующими программами, «Легал Спорт» выдвинет своего кандидата», - сегодня на пресс-конференции, созванной в информационном агентстве «Спутник Армения» сказал соучредитель и футбольный агент «Легал Спорта» Хорен Калашян.
По словам спикера, следующий председатель ФФА должен быть деполитизирован, с футбольными знаниями, опытом, человеком, знакомым с проблемами и вызовами армянского футбола.
Более того, исполнительный директор «Легал Спорта» Карен Дохоян предлагает провести общественные обсуждения:
«Было бы хорошо, чтобы все кандидаты в председатели ФФА и заинтересованные стороны за круглым столом представили свои программы и видение. После этого пусть решает футбольная общественность», - сказал Карен Дохоян.
На вопрос «А1+», почему агентство назвало чемпионат Армении «бардаком», Хорен Калашян сказал:
«Когда еще не начался чемпионат Армении 2019-20гг., я сказал, что есть опасность, что в армянский футбол проникнут темные силы. Они проникли и были договорные матчи», - пояснил футбольный агент.
Представители агентства отметили, что у них есть соответствующая команда и они готовы возглавить Федерацию футбола Армении.