Դեկտեմբերին նախատեսվող 12-րդ դասարանի պետական ավարտական քննությունների ժամանակացույց
12-րդ դասարանում պետական ավարտական քննություններն անցկացվում են դեկտեմբեր կամ հունիս ամիսներին: ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով հաստատվել են 2019-2020 ուսումնական տարվա 2019 թվականի դեկտեմբերին անցկացվող պետական ավարտական քննությունների կազմակերպման ժամկետները և անցկացման կարգը:
Ըստ այդմ՝ 12-րդ դասարանում պետական ավարտական քննությունները դեկտեմբերին կանցկացվեն՝ համաձայն հետևյալ ժամանակացույցի.
«Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկայից` գրավոր (թեստ)-24.12.2019թ.
«Մաթեմատիկա» առարկայից` գրավոր (թեստ)-25.12.2019թ.
«Հայոց պատմություն» առարկայից՝ գրավոր (թեստ)-26.12.2019թ.
Ռուսերեն («Ռուսաց լեզու», «Ռուս գրականություն») բանավոր` (ռուսերենով ուսուցմամբ դասարանների համար) սովորողի ընտրությամբ՝ դեկտեմբերին կամ հունիսին՝ քննաշրջանի ընթացքում
«Մայրենի լեզու և գրականություն» առարկայից բանավոր` (ազգային փոքրամասնությունների դասարանների համար)` սովորողի ընտրությամբ՝ դեկտեմբերին կամ  հունիսին՝ քննաշրջանի  ընթացքում
12-րդ դասարանի սովորողը դեկտեմբեր ամսին կարող է հանձնել այն առարկաների պետական ավարտական քննությունները, որոնք չի ընտրել և չի ուսումնասիրելու 2-րդ կիսամյակում:
Միասնական քննությանը մասնակցող սովորողը դեկտեմբերին պետական ավարտական քննություններ կարող է հանձնել այն առարկաներից, որոնք չի հանձնելու միասնական  քննությունների համակարգով:
Սովորողի որոշմամբ, անհրաժեշտության դեպքում, միևնույն առարկայից և՛միասնական, և՛  պետական ավարտական քննություն հանձնելու դեպքում միջնակարգ կրթության ատեստատում գրվում է սովորողի  նախընտրած գնահատականը (միավորը):
Դեկտեմբերին կազմակերպվող պետական ավարտական քննություններին մասնակցելու համար սովորողները մինչև դեկտեմբերի 5-ը պետք է գրավոր դիմեն հաստատության տնօրենին:
12-րդ դասարանում պետական ավարտական քննական առարկաների թեստերը կազմվում են ԳԹԿ-ի կողմից, առաջադրանքներն ընտրվում են ԿԳՄՍ նախարարության երաշխավորած շտեմարաններից և ուսհաստատությունում գործածվող դասագրքերից կամ նյութերից:
12-րդ դասարանում անցկացվող Ռուսերեն («Ռուսաց լեզու», «Ռուս գրականություն») բանավոր, ռուսերենով ուսուցմամբ համապատասխան դասարանների համար և «Մայրենի լեզու և գրականություն» (բանավոր, ազգային փոքրամասնությունների համար) առարկաների քննական առաջադրանքների հարցաշարերը և հարցատոմսերը կազմում են տվյալ ուսհաստատության առարկայական մեթոդական միավորումները` նախարարության երաշխավորած դասագրքերի և նյութերի հիման վրա:
Ռուսերենով ուսուցմամբ դասարանների սովորողների համար «Մաթեմատիկա» առարկայի պետական ավարտական քննության թեստերը կազմվում են ռուսերեն:

График намеченных на декабрь государственных выпускных экзаменов 12-го класса
Приказом министра НОКС Армении утверждены сроки и порядок проведения государственных выпускных экзаменов, проводимых в декабре 2019 года. В 12-ом классе государственные выпускные экзамены пройдут в декабре согласно следующему графику:
Письменный экзамен (тест) по предмету “Армянский язык и армянская литература”  - 24.12.2019 г.
Письменный экзамен (тест) по предмету  “Математика”   - 25.12.2019 г.
Письменный экзамен (тест) по предмету “История Армении” - 26.12.2019 г.
Устный экзамен по предметам “Русский язык” “Русская литература” (для классов с обучением на русском языке) по выбору учащегося в декабре или в июне - в течение экзаменационной сессии.
Устный экзамен по предмету “Родной язык и литература” (для классов национальных меньшинств) - по выбору учащегося в декабре или в июне - в течение экзаменационной сессии.
Учащиеся 12-го класса в декабре смогут сдать государственные выпускные экзамены по тем предметам, которые они выбрали сами,  и не будут их изучать во втором полугодии. Учащиеся в декабре смогут сдать государственные выпускные экзамены по тем предметам, по которым нет единых экзаменов. По решению обучающегося, при необходимости, при сдаче государственного выпускного экзамена по одному и тому же предмету и в декабре и в июне, в аттестат о среднем образовании заносится предпочитаемая учеником оценка (балл). Для участия в государственных выпускных экзаменах, организуемых в декабре, учащиеся до 5 декабря должны письменно обратиться к директору учреждения.
В 12-ом классе тесты по государственным выпускным экзаменационным предметам составляются ЦОТ, задания выбираются из рекомендованных баз данных министерства и учебников или материалов, используемых в учебном заведении. Вопросники экзаменационных заданий по предметам “Русский язык” “Русская литература”, которые проводятся в 12-ом классе, для соответствующих классов с русским языком обучения и “Родной язык и литература” (устный, для национальных меньшинств) составляют предметные методические объединения данного учебного заведения на основе рекомендованных Министерством учебников и материалов. Для учащихся классов с обучением на русском языке тесты государственного выпускного экзамена по предмету “Математика” составляются на русском языке.