Իտալիայի ԲԴԽ անդամները քննարկում են ունեցել ՀՀ դատաիրավական համակարգի ներկայացուցիչների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում գտնվող՝ Իտալիայի Հանրապետության Բարձրագույն դատական խորհրդի պատվիրակությունը Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի առաջարկությամբ այսօր նախագահական նստավայրում հանդիպում է ունեցել Հայաստանի դատաիրավական համակարգի ներկայացուցիչների հետ:
Պատվիրակությունը գլխավորող Իտալիայի բարձրագույն դատական խորհրդի փոխնախագահ Դավիթ Էրմինին կարևորել է դատաիրավական համակարգում Իտալիայի փորձի ներկայացումը Հայաստանում, քանի որ երկու պետություններն էլ խորհրդարանական ժողովրդավարություններ են, իսկ ժողովրդավարական համակարգում դատարանը պետության հիմնասյուներից մեկն է: Նրա խոսքով՝ այս ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը կարող է դրականորեն ազդել դատական համակարգը բարելավելու նպատակով իրականացվող քայլերի արդյունավետության վրա:
«Դատական խորհրդի դերը խորհրդարանական ժողովրդավարության մեջ և հարաբերությունները մյուս սահմանադրական մարմինների հետ» խորագիրը կրող հանդիպման ընթացքում Իտալիայի ԲԴԽ պատվիրակության անդամները զեկույցներ են ներկայացրել իրենց երկրում դատական համակարգի գործունեության, ժողովրդավարական համակարգում բարձրագույն դատական խորհուրդների դերի ու նշանակության մասին: Հատկապես կարևորվել է դատարանների ու դատավորների անկախությունն ու այս գործում բարձրագույն դատական խորհրդի ունեցած դերակատարումը:

Члены ВСС Италии провели обсуждение с представителями судебно-правовой системы РА
Поддержи А1+!Находящаяся в Армении делегация Высшего судебного совета Итальянской Республики по предложению президента республики Армена Саркисяна в президентской резиденции встретилась с представителями судебно-правовой системы Армении.
Возглавляющий делегацию заместитель председателя Высшего судебного совета Италии Девид Эрмини отметил важность представления опыта Италии в судебно-правовой системе Армении, поскольку оба государства являются парламентскими демократиями, а в демократической системе суд является одним из столпов государства. По его словам, сотрудничество в этой сфере между двумя странами может положительно повлиять на эффективность шагов, предпринимаемых с целью улучшения судебной системы.
В ходе встречи под названием “Роль судебного совета в парламентской демократии и отношения с другими конституционными органами”, члены делегации ВСЦ Италии представили доклады о деятельности судебной системы в своей стране, роли и значении Высших судебных советов в демократической системе. Особо была отмечена независимость судов и судей и роль высшего судебного совета в этом деле.