Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է Իտալիայի ԲԴԽ պատվիրակությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Իտալիայի բարձրագույն դատական խորհրդի փոխնախագահ Դավիթ Էրմինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն, Հայաստանի Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներ Գրիգոր Բեքմեզյանը, Հայկ Հովհաննիսյանը, այլք:
Ռուստամ Բադասյանը, ողջունելով բարձրաստիճան պատվիրակությանն Արդարադատության նախարարությունում, ընդգծել է համագործակցությունը զարգացնելու ներուժի առկայությունն ու անհրաժեշտությունը:
Իտալիայի ԲԴԽ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և տեղեկացրել, որ արդեն իսկ հասցրել են հանդիպել Հայաստանի Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներին, ծանոթանալ նորաստեղծ մարմնի գործառույթներին և բացահայտել նմանություններն ու տարբերությունները: Այդ համատեքստում Դավիթ Էրմինին ընդգծել է հայ գործընկերների հետ արդեն իսկ ձեռք բերած պայմանավորվածությունը՝ հայ-իտալական երկու կառույցների միջև փոխգործակցությունը զարգացնելու և առաջիկայում համագործակցության հուշագիր ստորագրելու վերաբերյալ:
Նախարար Բադասյանը ողջունել է հուշագրի ստորագրմամբ փորձի փոխանակմանը նպաստող պայմանավորվածությունը և անդրադարձել Հայաստանի Բարձրագույն դատական խորհրդի հետ սերտ համագործակցության արդյունքում մշակված դատական ոլորտի բարեփոխումներին միտված օրենսդրական փաթեթների բովանդակությանը՝ ուղղված ներդրվող նոր գործիքների միջոցով դատավորների բարեվարքության ստուգմանը, որը լավագույնս նկարագրված է Վենետիկի հանձնաժողովի իրավական կարծիքում՝ կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքար դատական համակարգի ներսում՝ միաժամանակ չխաթարելով դատական իշխանության անկախությունը: Կարևորելով նաև դատավորների սոցիալական երաշխիքների ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ Ռուստամ Բադասյանը տեղեկացրել է, որ արդեն իսկ կա քաղաքական որոշում՝ 2020 թվականից էականորեն բարձրացնելու դատավորների աշխատավարձերը:
Դավիթ Էրմինին պատիվ է համարել հարուստ պատմություն ու մշակույթ ունեցող Հայաստանի հետ համագործակցությունը և սերտ ու արդյունավետ գործընկերության պատրաստակամություն է հայտնել:

Рустам Бадасян принял делегацию ВСС Италии
Министр юстиции Рустам Бадасян принял делегацию во главе с вице-президентом Высшего судебного совета Италии Девидом Эрмини.
Во встрече приняли участие также чрезвычайный и полномочный посол Италии в Армении Винченцо Дель Монако, члены Высшего судебного совета Армении Григор Бекмезян, Айк Ованнисян и др.
Рустам Бадасян, приветствуя высокопоставленную делегацию в Министерстве юстиции, подчеркнул наличие и необходимость потенциала развития сотрудничества.
Председатель КС Италии поблагодарил за прием и сообщил, что они уже успели встретиться с членами Высшего судебного совета Армении, ознакомиться с функциями этого органа и выявить сходства и различия. В этом контексте Девид Эрмини подчеркнул уже достигнутую с армянскими коллегами договоренность о развитии сотрудничества между двумя армяно-итальянскими структурами и подписании в ближайшее время Меморандума о сотрудничестве.
Министр Бадасян приветствовал договоренность о подписании меморандума, способствующего обмену опытом,  и коснулся содержания законодательных пакетов, направленных на реформы судебной сферы, разработанных в результате тесного сотрудничества с Высшим судебным советом Армении, направленных на проверку добросовестности судей посредством внедряемых новых инструментов. Что наилучшим образом описано в правовом мнении Венецианской комиссии - эффективная борьба с коррупцией внутри судебной системы без нарушения независимости судебной власти. Подчеркнув также и необходимость укрепления социальных гарантий судей, Рустам Бадасян сообщил, что уже есть политическое решение существенно повысить зарплаты судей с 2020 года.
Девид Эрмини сотрудничество с Арменией, имеющей богатую историю и культуру, счел честью, и выразил готовность к тесному и эффективному партнерству.