Հայաստանը պետք է դառնա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերական երկիր․ Հակոբ Արշակյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ բարձր տեխնոարդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, նախարարի տեղակալներ Արմեն Աբրոյանը և Գեղամ Վարդանյանը մասնակցել են Գյումրիում անցկացվող «Մարզերի հզորացումը բարձր տեխնոլոգիաների խթանմամբ» խորագրով համաժողովին։
2019թ համաժողովի առանցքային թեման մարզային բարձր տեխնոլոգիական կրթական մոդելների մշակումն է՝ միջազգային գործընկերների և բուհերի հետ համագործակցությամբ։
Նախարար Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին և բարձրաստիճան հյուրերին, կարևորել է նման միջոցառման անցկացումը Գյումրիում՝ ընդգծելով, որ այն տեխնոլոգիական առաջատար քաղաքներից է դառնում:
«Մենք առաջնահերթ ենք համարում մարզերի զարգացումը՝ ստեղծելով նոր կրթական կենտրոններ Երևանից դուրս, որոնց հիման վրա միջազգային և տեղական տեխնոլոգիական ընկերությունները իրենց գիտահետազոտական կենտրոններն են հիմնում։ Հայաստանում մարդկային տաղանդն է, որ ամենամեծ առավելությունն է տալիս, և տաղանդավոր մարդիկ են, որոնք կարողանում են արագ ընկալել, սովորել, ստեղծագործ մտքով է´լ ավելի զարգացնել աշխարհում եղած տեխնոլոգիաները։ Սա է տալիս մեզ այն վստահությունը, որ Հայաստանը պետք է դառնա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերական երկիր՝ իր ետևից տանելով նաև թվայնացման, ռազմարդյունաբերության ճյուղերը պետության և տնտեսության բոլոր բնագավառներում»,-նշել է նախարարը:
Դիմելով համաժողովին մասնակից ուսանողներին և աշակերտներին՝ հաջողության հասնելու գործում նախարարն ընդգծել է անհատական ջանք գործադրելու կարևորությունը:
Նա կոչ է արել երիտասարդներին՝ բուհում ստացած հիմնարար կրթությունից բացի, գիտելիք ստանան ամենօրյա և ամենժամյա անհատական ջանքի շնորհիվ, հնարավորին չափ շատ մասնակցեն կրթական ծրագրերի, առնվազն երեք լեզու սովորեն՝ ավելի արագ տիրապետելու նոր տեխնոլոգիաներին:
«Մեզանից յուրաքանչյուրն իր շուրջը կարող է ստեղծել այնպիսի նորարարական տեխնոլոգիա, որը Հայաստանի ամբողջ տնտեսությունը կկարողանա տանել իր ետևից: Այդպիսի օրինակներ մեր շուրջը շատ կան»,-նշել է նախարարը:
Հակոբ Արշակյանը, որպես օրինակ, թվարկել է հայկական ծագում ունեցող և արդեն համաշխարհային մեծ ճանաչում ունեցող այն ընկերություններին, որոնք իրենց գործունեությունը սկսել են առավելագույնը երեք նորարար մարդկանց անհատական ջանքի շնորհիվ:
Նախարարը հորդորել է երիտասարդներին ուսումնասիրել նախարարության հաջորդ տարվա այն բազմաթիվ ծրագրերը, որտեղ կցանկանան ակտիվ լինել:
«Մարզերում հաջորդ տարի պլանավորում ենք ունենալ նոր տեխնոլոգիաներով կրթված երեք հազար նոր քաղաքացիներ, բուհերում տեխնոլոգիական ընկերությունների մասնակցությամբ՝ նոր լսարաններ, որտեղ կկարողանաք ձեռք բերել գիտելիքներ: Գյումրու, Վանաձորի տեխնոպարկերում դասավանդում են լավագույն մասնագետները, անպայման մասնակցեք այդ դասընթացներին, դա է միակ ուղղությունը։ Մեզ անհրաժեշտ է որոշ տեխնոլոգիական զարգացումների վրայով թռիչքային զարգացում ունենալ»,-ընդգծել է նախարարը:
Հակոբ Արշակյանն իր ելույթն ամփոփել է՝ համոզմունք հայտնելով, որ Հայաստանն առաջիկայում կդառնա հզոր ռազմարդյունաբերական զարգացած երկիր:
Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում ծրագրերի թիմի ղեկավար Էվա Մարիա Նահերը:
ՀՀ բոլոր մարզերից համաժողովը հյուրընկալել է ոլորտով հետաքրքրված ավելի քան 200 երիտասարդի: Օրակարգում ներառված են պանելային 3 քննարկումներ՝ «Միջազգային աջակցություն մարզային զարգացմանը», «Մարզային բացառիկ կրթական մոդելները», «Բարձր տեխնոլոգիաների կենսական նշանակությունները» թեմաներով:
Համաժողովն իրականացվում է ՁԻՀ հիմնադրամի կողմից՝ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի հետ համատեղ, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության, Գերմանական զարգացման համագործակցության (GIZ)-ի կողմից, «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի միջոցով։

news157466264774791glxavor
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян, заместители министра Армен Аброян и Гегам Варданян приняли участие в Форуме “Укрепление областей стимулированием высоких технологий”, состоявшемся в Гюмри.
Ключевой темой форума 2019 года является разработка областных высокотехнологичных образовательных моделей в сотрудничестве с международными партнерами и вузами.
Министр Акоп Аршакян, приветствуя участников форума и высокопоставленных гостей, отметил важность проведения подобного мероприятия в Гюмри, подчеркнув, что он становится одним из передовых технологических городов.
“Развитие областей мы считаем приоритетным, открываем новые образовательные центры за пределами Еревана, на основе которых международные и местные технологические компании создают свои научно-исследовательские центры.  Самое большое преимущество Армении - человеческий талант, талантливые люди, которые умеют быстро воспринимать, учиться, своим творческим умом развивать технологии, имеющиеся в мире. Именно это придает нам уверенность в том, что Армения должна стать высокотехнологичной промышленной страной, ведя за собой также и отрасли оцифровки, военной промышленности и все сферы развития государства и экономики”, - отметил министр.
Обращаясь к участвующим в форуме студентам и ученикам, министр подчеркнул важность индивидуальных усилий в достижении успеха.
Он призвал молодежь, помимо базового образования в вузе, ежедневно и ежечасно посредством индивидуальных усилий, приобретать знания, по возможности больше участвовать в образовательных программах, изучать как минимум три языка, быстрее овладевать новыми технологиями.
“Каждый из нас может создать вокруг себя такую инновационную технологию, которая поведет за собой всю экономику Армении. Таких примеров вокруг нас достаточно”, - отметил министр.
Акоп Аршакян, в качестве примера, перечислил компании армянского происхождения, уже ставшие всемирно известными, которые начали свою деятельность лишь собственными усилиями, максимум трех инновационных людей.
Министр призвал молодежь изучить те многочисленные программы министерства на будущий год, в которых они захотят участвовать.
“У нас в областях в следующем году будет 3 тысячи граждан, обученных новым технологиям, в вузах, при участии технологических компаний будут  открыты новые аудитории, где вы сможете приобрести знания. В технопарках Гюмри и Ванадзора преподают лучшие специалисты, обязательно участвуйте в этих курсах, это единственно правильное направление. Нам необходимо скачкообразное развитие технологий”, - подчеркнул министр.
Акоп Аршакян подвел итоги своего выступления, выразив уверенность, что Армения в ближайшее время станет развитой мощной военно-промышленной страной.
С приветственной речью на форуме выступили также губернатор Ширака Тигран Петросян, директор Фонда “Инкубатор предприятий” Баграт Енгибарян, руководитель группы программ развития МСБ в Армении Эва Мария Нахер.
В форуме участвовали более 200 молодых людей, интересующихся сферой, из всех областей Армении. В повестку были включены 3 панельных обсуждения по темам”Международное содействие региональному развитию”, “Региональные эксклюзивные образовательные модели”, “Жизненные значения высоких технологий”.
Форум проводится Фондом МСП совместно с программой “Содействие развитию МСП в Армении”, которая софинансируется Европейским союзом и Федеральным министерством экономического сотрудничества и развития, посредством программы “Содействие развитию МСП в Армении” Германского сотрудничества в области развития (GIZ).