Երևանի քաղաքապետարանը սկսել է 20 վերելակների փոխարինման գործընթացը (տեսանյութ)
Երևանի քաղաքապետարանը սկսել է վերելակների փոխարինման գործընթացը: Մայրաքաղաքում փոխարինման ենթակա շուրջ 3500 վերելակ կա: Փորձնական ծրագրով այս օրերին տեղադրվում է առաջին 20-ը:
«Մենք դեռևս 2018թ. քաղաքապետի հետ բավական երկար քննարկում էինք, թե վերելակների ծավալուն նախագիծը ինչպես սկսենք, որտեղից սկսենք: Նախընտրական ծրագրի կարևոր դրույթներից մեկն էր: Ի սկզբանե պարզ էր, որ նախագիծը շատ ծավալուն է, և գործ ունենք Երևանի բնակչության մեծամասնության հետ, իրենց շահերի հետ: Լավագույն տարբերակն ընտրվեց նախնական որոշակի քանակի նույն՝ թե ֆինանսական, թե տեխնիկական մոդելով վերելակների տեղադրում՝ համայնքի միջոցների հաշվին»,- նշում է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Հայկ Սարգսյանը:
20 վերելակ՝ 10 վարչական շրջաններում: Այս պահին իրականացվում է հին վերելակների ապամոնտաժումը:
«Մրցույթներն արդեն կայացել են, պայմանագրերը կնքված են, վերելակների մատակարարումն սկսված է: 12 վերելակ մատակարարներն արդեն ներկրել են, ևս 8-ը ճանապարհին է»,- նշում է Հայկ Սարգսյանը:
Փորձնական ծրագրի արժեքը 20 վերելակների համար շուրջ 190 մլն դրամ է: Այն իրականացվում է ամբողջական նախագծով: Շենքերն ընտրվել են՝ հաշվի առնելով վերելակների դետալների մաշվածությունը, խափանման հաճախականությունը, հորանների վիճակը, խցիկների մաշվածության աստիճանն ու ԱԻՆ-ի կողմից հաստատված մի շարք այլ չափորոշիչներ: Երևանում գործող վերելակների գրեթե 70 տոկոսը շահագործվում է ավելի քան 40 տարի, այնինչ դրանք 25 տարի հետո պետք է փոխարինվեին:
«Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքով վերելակն ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով պատկանում է բնակարանների սեփականատերերին, այսինքն՝ բնակիչներին: Խնդրի սոցիալական նշանակությունն ու քաղաքացիների անվտանգությունը երաշխավորելու անհրաժեշտությունն ստիպեց համայնքային իշխանությանը նախաձեռնել ծրագրի իրագործումը:
«Ծրագիրը մեծ օգնություն է թե՛ համատիրությանը, թե՛ սեփականատերերին: Համատիրությունն ի վիճակի չէր դա իր ուժերով անելու»,- ասում է «Արգիշտի» համատիրության կառավարիչ Շուշան Քալանթարյանը:
Ամբողջական նախագծի իրագործումը, խոսքը շուրջ 3500 վերելակների մասին է, քաղաքապետարանը նախատեսում է իրականացնել համայնք-բնակիչ համագործակցությամբ:
«Ֆոնդի ամբողջական փոխարինումը կատարվելու է փոխառու միջոցների հաշվին, և դրանք պետք է մարվեն տարիների ընթացքում: Վճարները կավելանան ոչ էականորեն՝ համեմատած այն ծառայության ու ապրանքի հետ, որ կստանա բնակիչը: Խոսքը կարող է լինել առավելագույնը 30-40%-ի մասին: Որպեսզի մոդելի, այսպես ասած, «իդենտիկությունը» պահպանենք, նույն վճարների գանձման մեխանիզմը կկիրառենք: Այդ վճարները կգանձվեն, բայց համայնքը չի վերցնի այդ գումարը, այլ այն կտրամադրենք տվյալ շենքը սպասարկող համատիրությանը»,- ընդգծում է Երևանի փոխքաղաքապետը:
Հայկ Սարգսյանի խոսքով՝ վերելակների փոխարինման ծրագրի տեխնիկական բնութագրում, որպես պարտադիր պահանջ, մի շարք չափորոշիչներ են սահմանվել. «Մենք տեխնիկական բնութագրերում խստորեն ներառեցինք դրանց ներառականության բաղադրիչները, ընդ որում, կուրություն ունեցող անձանց համար ընթեռնելի սեղմակների տառատեսակները, ձայնային համակարգը, անվտանգության կանչի համակարգը, ինչպես նաև սեղմակների համապատասխան բարձրության ապահովումը, որպեսզի դրանից կարողանան օգտվել նաև սայլակով մարդիկ, դռների բացվածքը նույնպես աշխատել ենք, որ այդ սահմանաչափում լինի»:
20 վերելակների տեղադրումն ամբողջությամբ կավարտվի մինչև տարեվերջ: Մինչ ամբողջական նախագծի մեկնարկը՝ Երևանի քաղաքապետարանը 2020թ. նախատեսում է վթարավտանգ ևս 100 վերելակի փոխարինում: Միջոցները նախատեսվելու են հաջորդ տարվա բյուջեով:

Мэрия Еревана начала процесс замены 20 лифтов (видео)
Поддержи А1+!Мэрия Еревана начала процесс замены лифтов. В столице есть около 3500 лифтов, подлежащих замене. По пилотной программе в эти дни устанавливаются первые 20.
“В 2018 году мы с мэром довольно долго обсуждали, как начать масштабный проект замены лифтов. Это было одно из важных положений предвыборной программы. Изначально было ясно, что проект очень объемный, и мы имеем дело с большинством населения Еревана, с их интересами. Лучшим вариантом была признана замена такими же лифтами, как по финансовой, так и по технической модели, за счет средств общины”, - отметил заместитель мэра Еревана Айк Саркисян.
В настоящее время проводится демонтаж старых лифтов.
“Тендеры уже состоялись, договоры заключены, началась поставка лифтов. 12 лифтов уже завезены, еще 8 на пути”, - отметил Айк Саркисян.
Стоимость пилотной программы для 20 лифтов составляет около 190 млн драмов. Она осуществляется полным проектом. Здания были выбраны с учетом износа деталей лифтов, частоты сбоев, состояния шахт, степени износа кабин и ряда других стандартов, утвержденных МЧС. Почти 70% действующих в Ереване лифтов эксплуатируются более 40 лет, в то время как они должны были быть заменены по истечении 25 лет. Социальное значение проблемы и гарантии безопасности граждан вынудили общинную власть инициировать реализацию программы.
“Кондоминиум не был в состоянии сделать это своими силами”, - говорит управляющая кондоминиума “Аргишти” Шушан Калантарян.
Реализация целостного проекта, речь идет о 3500 лифтах, мэрия планирует осуществить при сотрудничестве община – житель.
“Полная замена фонда будет производиться за счет заемных средств, и они должны быть погашены в течение лет. Стоимость услуг увеличится не значительно, по сравнению с тем, что получат жители. Речь может быть максимально о 30 - 40%. Для того, чтобы сохранить так называемую “идентичность” модели, мы применим механизм взимания таких же платежей. Эти платежи будут взиматься, но община предоставит их кондоминиуму, обслуживающему данное здание”, - подчеркнул вице-мэр Еревана.
По словам Айка Саркисяна, в качестве обязательного требования была определена техническая характеристика программы замены лифтов. “Мы строго включили в необходимые технические характеристики их инклюзивность: кнопки на ощупь для слепых, звуковая система, система вызова безопасности, а также обеспечение соответствующей высоты кнопок, чтобы этим могли воспользоваться и люди в инвалидной коляске и соответствующие дверные проемы”. Установка 20 лифтов полностью завершится к концу года. До полного запуска проекта мэрия Еревана в 2020 г. планирует замену еще 100 аварийных лифтов. Средства будут предусмотрены в бюджете на будущий год.