Օրացույց. 25-ը նոյեմբերի. Դատարանը 350 հազար դրամ տուգանքի է դատապարտում Գագիկ Շամշյանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1997-ի նոյեմբերի 25-ին Հայաստանում մեծարում են Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի ծնողներին: Այսօր Մոնթեն կլիներ 40 տարեկան: «Նա մեզ նման չէր»,-այս միտքն է թեւածում : Հայֆիլհարմոնիայի չջեռուցվող դահլիճում, որտեղ ասեղ գցելու տեղ չկա:
«Ար» հեռուստաընկերության նախագահ Մերուժան Տեր-Գուլանյանից 1998-ի այս օրը լրագրողներն ուզում են խոսք լսել լրագրության եւ ժողովրդավարության կապի մասին : Տեր-Գուլանյանն ասում է, որ դիցուք, ժամը 12-ից հետո ցուցադրում են էրոտիկ ֆիլմեր, որոնցում գուցե չափն անցնում են, դա կվկայի վարչապետ Արմեն Դարբինյանը:
1998-ի այս օրերին ոչ ոք չի հասկանում՝ շնորհավորի՞, թե չշնորհավորի Հարկային տեսչության նախկին պետ Արտաշես Թումանյանին նախագահի խորհրդական նշանակվելու առիթով: Ինքն իրեն, համենայնդեպս, շնորհավորում է, թեպետ չի բացառում, որ իր խորհուրդները կարող է չընդունել Ռոբերտ Քոչարյանը:
1999-ի այս օրը Հայաստանի բանկային համակարգի ղեկավարներին կառավարությունում ընդունում է Հայաստանի վարչապետ Արամ Սարգսյանը: Նա վստահեցնում է, որ պետությունը չպետք է խառնվի նրանց գործին: Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն ասում է, որ հայկական բանկերի դրամագլուխը 60 միլիոն դոլար է եւ այն չի կարող միլիարդանոց վարկեր տրամադրել:
1999-ի նոյեմբերի 25-ին 52 տարեկան հասակում Մոսկվայում հանկարծամահ է լինում Հայաստանի Կոմկուսի առաջին քարտուղար Սերգեյ Բադալյանը: Հաջորդ տարի Հայաստանի կոմունիստների մի հատված քաղաքային պանթեոնում փորձում է հասկանալ, թե ի՞նչ մահով մահացավ մեկ տարի առաջ մահացած Սերգեյ Բադալյանը: Գուցե այդտեղ խառն է Հայաստանի օրվա իշխանությունների մատը:
2000 թվականի այս օրը իր կուսակցության կոնֆերանսում Արտաշես Գեղամյանն ասում է, որ Հայաստանում լուսավոր բան չկա: Նա նկատում է, որ 1 միլիարդ 200 միլիոն դոլարի վարկեր են մտել Հայաստան, որտե՞ղ են դրանք:
2000-ի այս օրերին ՀԺԿ առաջնորդի պաշտոնակատար Ստեփան Դեմիրճյանը հանդիպում է մարզերի բնակիչների հետ: Այստեղ էլ խոսակցության հիմնական թեմաներից մեկը Աշոտ Մանուչարյանի հայտնած այն տեղեկությունն է, որ հոկտեմբերի 27-ի հետեւում Մեղրիի հարցն է, որի հետ համաձայն չեն եղել սպանված առաջնորդները: Արդեն մեկ ամսից ավելի է Բագրատաշենի շուկայում առեւտրային տաղավարների կոտորած է: Մաքսատունը բագրատաշենցիներին մեղադրում է մաքսանենգության մեջ: Խոսքն այստեղ առեւտուր անող մոտ 500 մարդու մասին է, նրանց մի մասը 2000-ի նոյեմբերի 25-ին կառավարության մոտ է եւ պնդում է, որ այդ տարածքը պետք է հենց մաքսատանը:
2001-ի այս օրը Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանում շարունակվում է հոկտեմբերի 27-ի գործով դատավարությունը: Դատարանում Նաիրի Հունանյանին հարցեր տալու ցանկություն հայտնեց նրա քեռին՝ ամբաստանյալ Վռամ Գալստյանը: Վերջինս ուզում էր հասկանալ՝ ի՞նչ երաշխիքով ինքը համաձայնեց միանալ Հունանյանի ծրագրերին: Հունանյանն ասում է՝ ֆինանսական երաշխիքներ չեն եղել:
«Այն, ինչ կարող էինք ստանալ 1997 թվականին, այլեւս երբեք չենք ստանալու», - 2004-ի նոյեմբերի 25-ին Ամերիկայից վերադառնալիս «Զվարթնոց» օդանավակայանում ասում է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը։ Նրա կարծիքով ղարաբաղյան հարցի լուծումը «մեզ համար գնալով ավելի է բարդանում»:
2009-ի այս օրը Դաշնակցության «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միությունը կառավարություն է առաջնորդում ուսանողներին՝ պահանջելու իրենց կրթաթոշակները: Ուսանողները պարզապես զրկվել են կրթաթոշակից:
Նույն օրը դատարանը 350 հազար դրամ տուգանքի է դատապարտում ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանին դատարանին չհարգելու մեղադրանքով: 200 հազարը Շամշյանն արդեն մուծել է, մյուս մասի չափով, ըստ դատարանի, ֆոտոլրագրողը պետք է հանրօգուտ գործ անի:

Календарь: 25-е ноября: Суд приговорил Гагика Шамшяна к штрафу в размере 350 тысяч драм (видео)
25-го ноября 1997 года в Армении чтут родителей национального героя Монте Мелконяна. Сегодня Монте исполнилось бы 40 лет. «Он не был похож на нас», - эта идея звучит в неотапливаемом зале Айфилармоника, где сегодня и яблоку негде упасть.
От председателя телекомпании «Ар» Меружана Тер-Гуланяна в этот день 1998 года журналисты хотят услышать о связи между журналистикой и демократией. Тер-Гуланян говорит, что допустим, после 12-и часов демонстрируют эротические фильмы, в которых возможно переходят границы, об этом будет свидетельствовать премьер-министр Армен Дарбинян.
В этот день 1998 года никто не понимает, поздравлять или нет бывшего начальника Налоговой инспекции Арташеса Туманяна в связи с назначением советником президента. Он себя, по во всяком случае, поздравляет, хоть и не исключает, что Роберт Кочарян может не принять его советы.
В этот день 1999 года руководителей банковской системы Армении в правительстве принимает премьер-министр Армении Арам Саркисян. Он заверяет, что государство не должно вмешиваться в их дела. Председатель Центробанка Тигран Саркисян говорит, что капитал армянских банков 60 миллионов долларов и они не могут предоставлять кредиты в миллиардах.
25-го ноября 1999 года в возрасте 52 лет в Москве неожиданно умирает первый секретарь Компартии Армении Сергей Бадалян. В следующем году часть коммунистов Армении в политическом пантеоне пытаются понять, какой смертью умер скончавшийся год назад Сергей Бадалян. Может там замешаны тогдашние власти Армении.
В этот день 2000 года на конференции своей партии Арташес Гегамян говорит, что в Армении нет ничего светлого. Он отмечает, что в Армению поступили кредиты на 200 миллионов долларов, где они?
В эти дни 2000 года исполняющий обязанности лидера ДПА Степан Демирчян встречается с жителями регионов. И здесь одной из основных тем разговоров – информация, которую сообщил Ашот Манучарян о том, что за 27-м октября стоит вопрос Мегри, с которым были не согласны убитые лидеры. Уже более месяца на Баграташенском рынке погром торговых павильонов. Таможня обвиняет баграташенцев в контрабанде. Речь идет о торгующих там около 500 человек, часть из них 25-го ноября 2000 года находятся напротив правительства и утверждают, что эта территория нужна именно таможне.
В этот день 2001 года в суде первой инстанции общин Кентрон и Норк-Мараш продолжается судебный процесс по делу 27-го октября. В суде желание задавать вопросы Наири Унаняну выразил его дядя – подсудимый Врам Галстян. Последний хотел понять, с какой гарантией он согласился присоединиться к программам Унаняна. Унанян говорит: финансовых гарантий не было.
«То, что мы могли получить в 1997 году, мы больше никогда не получим», - 25-го ноября 2004 года возвращаясь из Америки в аэропорту «Звартноц» говорит Левон Тер-Петросян. По его мнению, решение карабахского вопроса «для нас все больше усложняется».
В этот день 2009 года студенческий союз Дашнакцутюн «Никол Абалян» лидирует студентов в правительство, чтобы потребовать их стипендии. Студенты прости лишились пенсии.
В тот же день суд осудил на 350 тысяч драм фотожурналиста Гагика Шамшяна по обвинению неуважения к суду. 200 тысяч Шамшян уже заплатил, в размере следующей части, по мнению суда, фотожурналист должен делать общественно полезное дело.