Օրացույց.20-ը նեյեմբերի. Պատգամավորներին ստիպում են հանձնել զենքերը (տեսանյութ)
1993-ի նոյեմբերի 22-ից Հայաստանում շրջանառության մեջ է մտնում սեփական դրամը։ Առավոտից քաղաքացիները գրոհում են փոստային ծառայությունները, որտեղ խորհրդային ռուբլին փոխում են հայկական դրամով, փողը փոխելու համար կառավարությունը քաղաքացիներին տվել է 5 օր։ Յուրաքանչյուրն իր փողը կարող է փոխել միայն մեկ անգամ։ Փոխելուց հետո քաղաքացու անձնագրում դրվում է հատուկ կնիք։ Մեկ դրամի փոխարկելի արժեքը 200 խորհրդային ռուբլի է, առավելագույն փոխարկելին 50 հազար ռուբլի է, որը հավասար է 250 դրամի։ Փոխանակումից առաջ վերջնականապես դատարկվում են մթերային խանութները եւ նույնիսկ Փակ շուկան։
1997-ի դեկտեմբերի 2-ին լրանում է մարշալ Բաղրամյանի 100 տարին։ Նոյեմբերի 20-ին Հայաստանն այդ առիթով արդեն հյուրեր է ընդունում։ Հոբելյանական հանձնաժողովը ղեկավարում է պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը։ Հյուրերի մեծ մասը մարշալի հետ կապված հիշողություններ ունի։
1998-ի այս օրը Ազգային Ժողովի փոխնախագահ Ալբերտ Բազեյանը դեմ է Արմեն Դարբինյանի ղեկավարած կառավարության փոփոխությանը։ Նա տեղեկացնում է, որ 8 ամիս առաջ տեղի ունեցած նախագահի ընտրություններից հետո Քոչարյանին սատարած ուժերից ոչ մեկը չհամարձակվեց իր վրա վերցնել կառավարություն ձեւավորելու պատասխանատվությունը։ Ահա ինչու կառավարությունը ձեւավորեց անձամբ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որը Ղարաբաղին դուրս թողեց բանակցային գործընթացից։
Երկրապահ կամավորականների միության ներխուժումը քաղաքական դաշտ 1998-ի այս օրերի հիմնական թեման է ։ Պաշտպանության նախարար, Երկրապահի ղեկավար Վազգեն Սարգսյանը հասկացնում է, որ անխուսափելի էր այդ ռազմական կառույցի մուտքը քաղաքականություն։
1998-ի նոյեմբերի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում իր տուն մտնելիս սպանվում է Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Գալինա Ստարավոյտովան ։ «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Աշոտ Մանուչարյանը նրան ճանաչում էր Ղարաբաղյան շարժման օրերից։ Մանուչարյանը զուգահեռներ է տեսնում Ստարավոյտովայի եւ «Ղարաբաղ» կոմիտեի մեկ այլ անդամ Համբարձում Գալստյանի սպանությունների միջեւ։
1999-ի նոյեմբերի 20-ին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով Սերժ Սարգսյանը նշանակվում է նախագահին առընթեր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար եւ ընդգրկվում Ազգային անվտանգության խորհրդի կազմի մեջ։
Նույն օրը անսպասելիորեն աշխատանքից ազատվում է «Արմենիա» հյուրանոցի միանգամից 168 աշխատակից ։ Մարդիկ եկել են աշխատանքի եւ հենց մուտքի մոտ փակցված ցուցակից տեղեկացել, որ այլեւս չեն աշխատում։ Կատարվածի համար նրանք պատասխան են պահանջում հենց հյուրանոցի ղեկավարից։
Նույն օրը սեփականաշնորհման նախարարի քարտուղարուհու մոտ հնչած զանգը տեղեկացնում է, որ շենքում ռումբ կա։ Ներքին գործերի նախարարության «Ալֆա» ստորաբաժանումը որոշ ժամանակ հետո մտնում է շենք։ Էվակուացվում են բոլորը, բացի նախարարներ Դավիթ Զադոյանից եւ Պավել Ղալթախչյանից։ Մեկ ժամ հետո պարզ է դառնում, որ շենքում ռումբ չկա։ Ներքին գործերի փոխնախարար Հովհաննես Վարյանն ասում է, որ դժվար թե կարողանան հայտնաբերել կեղծ զանգի հեղինակին։
2000 թվականի նորյեմբերի 20-ին Ռոբերտ Քոչարյանի մամուլի քարտուղարը հայտարարում է, որ 2001-ին Հայաստանի քաղաքացիներն իրենց մաշկի վրա կզգան տնտեսության զարգացումը ։ «Մյուս տարի միլիոնավոր դոլարների ներդրումներ են արվելու»,-վստահեցնում է Վահե Գաբրիելյանը։ Վերջինս սակայն տեղեկացված չէր, թե նոյեմբերի 30-ին առանձնազրույց կունենա՞ն Քոչարյանն ու Ալիեւը Մինսկում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդիպման ժամանակ։
Նույն օրը միմյանց հետ միայն համակարգչով շփված հայ երիտասարդների մի խումբ Երեւանի այգիներից մեկում միմյանց աչքերի մեջ նայելով փորձում են հասկանալ, թե շփման ո՞ր տարբերակն է լավը՝ վիրտուա՞լը, թե անմիջականը։
Ազգային ժողովի պատգամավորները 2000-ի այս օրը մինչեւ հոգու խորքը վիրավորված են՝ անցագրային կետում նրանց ստիպում են հանձնել զենքերը, ո՞վ է տեսել նման բան։ Անվտանգության ծառայութունն ավելի հեռու է գնում՝ ստուգում է պատգամավորների գրպանները՝ սա անպատվություն է։ Վահան Հովհաննիսյանը հակադարձում է՝ հոկտեմբերի 27-ին ձեր մոտ զենք կար, բայց դա գործին չօգնեց։
2001-ի նոյեմբերի 20-ին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանն անձամբ է «Որակ-2001» մրցանակը հանձնում սննսի արյունաբերությամբ զբաղվող մի քանի ընկերության։ Վարչապետն անձամբ է երաշխավորում այդ ընկերությունների արտադրության որակը։ Նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը մի քիչ այլ կարծիքի է։
2007-ի այս օրը հայտնի է դառնում, որ 2008-ի նախագահական ընտրություններում հանրապետականի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի նախընտրական շտաբը կղեկավարի Հայաստանի փոխվարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը։
Վարչական դատարանի 2009-ի նոյեմբերի 20-ի որոշմամբ ամբաստանյալ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է մասնակցել 2010-ի հունվարի 10-ի խորհրդարանի մեծամասնական ընտրություններին։ Նրան կտրվի տեղեկանք, որ վերջին հինգ տարին, ներառյալ հետախուզման մեկ տարին, նա ապրել է Հայաստանում։ Ոստիկանության բարձրաստիճան սպա Հովհաննես Թամամյանն այդ կարծիքին չէ՝ Փաշինյանն այդ ընթացքում ապօրինի հատել է Հայաստանի սահմանը:

Календарь: 20-е ноября: Депутатов заставляют сдать оружие (видео)
С 22-го ноября 1993 года в Армении входит в обращение собственная валюта. С утра граждане атакуют почтовые службы, где советские рубли обменивают на армянские драмы, для обмена денег правительство дало гражданам 5 дней. Каждый может обменять свои деньги только один раз. После обмена в паспорте гражданина ставится специальная печать. Обменный курс одного драма 200 советских рублей, максимально можно обменять 50 тысяч рублей, что равно 250 драмам. Перед обменом окончательно опустошаются продуктовые магазины и даже Крытый рынок.
2-го декабря 1997 года маршалу Баграмяну исполняется 100 лет. 20-го ноября Армения в связи с этим принимает гостей. Юбилейную комиссию возглавляет министр обороны Вазген Саркисян. У большинства гостей есть связанные с маршалом воспоминания.
В этот день 1998 года вице-председатель Национального собрания Альберт Базеян против изменения правительства, возглавляемого Арменом Дарбиняном. Он сообщает, что после президентских выборов, которые состоялись 8 месяцев назад, ни одна из сил, поддерживавших Кочаряна, не осмелилась взять на себя ответственность за формирование правительства. Вот почему правительство сформировал лично президент Роберт Кочарян, который вывел Карабах из переговорного процесса.
Вторжение Союза добровольцев Еркрапах на политическую арену - основная тема этих дней 1998 года. Министр обороны, глава Еркрапах Вазген Саркисян дает понять, когда вхождение этой военной структуры в политику было неизбежным.
20-го ноября 1998 года в Санкт-Петербурге у входа в дом убивают депутата Госдумы России Галину Старовойтову. Член комитета «Карабах» Ашот Манучарян знаком с ней с дней Карабахского движения. Манучарян видит параллели между убийствами Старовойтовой и другого члена комитета «Карабах» Амбарцума Галстяна.
20-го ноября 1999 года по приказу президента Роберта Кочаряна Серж Саркисян назначен секретарь Совета национальной безопасности при президенте и входит в состав Совета национальной безопасности.
В тот же день неожиданно увольняются сразу 168 сотрудников гостиницы «Армения». Люди пришли на работу и из вывески, прикрепленной прямо у входа, узнали, что больше не работают. За содеянное они требуют ответа у самого руководителя гостиницы.
В тот же день звонок, прозвучавший у секретарши министра приватизации, сообщает, что в здании есть бомба. Подразделение Министерства внутренних дел «Альфа» через некоторое время входит здание. Эвакуируются все, кроме министров Давида Задояна и Павла Галтахчяна. Через час становится ясно, что в здании бомбы нет. Замминистра внутренних дел Ованнес Варян говорит, что вряд ли они смогут обнаружить автора ложного звонка.
20-го ноября 2000 года пресс-секретарь Роберта Кочаряна заявляет, что в 2001 году граждане Армении на своей коже почувствуют развитие экономики. «В следующем году будут сделаны инвестиции на миллионы долларов», - заверяет Ваге Габриелян. Последний, однако, не знал, будут ли Кочарян и Алиев в Минске беседовать во время встречи глав стран СНГ 30-го ноября?
В тот же день группа армянских молодых людей, общавшихся друг с другом только посредством компьютера, в одном из ереванских парков, смотря в глаза друг другу, пытаются понять, какой вариант общения лучше – виртуальный или непосредственный?
Депутаты Национального собрания в этот день 2000 года до глубины души оскорблены: на пропускном пункте их заставляют сдать оружие, кто такое видел? Служба безопасности идет еще дальше: проверяет карманы депутатов, это – бесчестие. Ваан Ованнисян возражает: 27-го октября у вас было оружие, но это не помогло делу.
20-го ноября 2001 года премьер-министр Андраник Маргарян лично вручает приз «Качество-2001» нескольким компаниям, занимающимся пищевой промышленностью. Премьер лично гарантирует качество производства этих компаний. Бывший премьер Грант Багратян придерживается несколько иного мнения.
В этот день 2007 года становится известно, что на президентских выборах 2008 года предвыборный штаб кандидата от республиканцев Сержа Саркисяна возглавит вице-премьер Армении Овик Абраамян.
Решением Административного суда от 20-го ноября 2009 года подсудимый Никол Пашинян может участвовать в мажоритарных выборах в парламент 10-го января 2010 года. Ему будет дана справка, что за последние пять лет, включая один год розыска, он жил в Армении. Высокопоставленный офицер полиции Ованнес Таманян не придерживается этого мнения: Пашинян за это время пересек границу Армении.