Օրենքով գողերի կամ զոն նայողների ինստիտուտը բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներում կա․ Ավետիք Իշխանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄեզ մոտ իշխանությունները միշտ համարել են, որ իրենց թիմի իշխանությունն են, նաև իրենց հակառակորդների իշխանությունն են։ Հիմա տպավորությունն այնպիսին է, որ հեղափոխական իշխանությունն իրեն համարում է հեղափոխական զանգվածների իշխանությունը։ Տպավորություն ունեմ, որ իշխանությունները գործում են հանուն իրենց թիմի։ Եվ մեր իշխանությունները սկսած Լևոն Տեր-Պետրոսյանից մինչև Նիկոլ Փաշինյանը չեն գիտակցում, որ ամբողջ Հայաստանի իշխանությունն են»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիկ Իշխանյանը՝ անդրադառնալով գործող իշխանությունների քաղաքականությանը։
Իրավապաշտպանը խոսեց նաև իշխանությունների կողմից խոստացված, բայց դեռևս չիրականաված անցումային արդարադատությանը։ Նրա խոսքերով այդ ինստիտուտի նպատակը ոչ թե հաշվեհարդարը, այլև հաշտությունը պետք է լինի։ «Հատկապես մեր դեպքում, որ շատ զայրացած հասարակություն ունենք, ինչը միջազգային սոցիոլոգիական հարցումները ցույց տվեցին։ Հասարակության մեջ հաշտություն հաստատելը բավականին բարդ բան է, որ հանկարծ հանցագործությունների բացահայտումը ավելի մեծ զայրույթի տեղիք չտա»,- ասում է նա։
Անդրադառնալով բուհերում հայագիտական առարկաների դասավանդումը ոչ պարտադիր դարձնելու վերաբերյալ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությանը՝ Ա․Իշխանյանը նշեց, որ նախ պետք է դպրոցներում ոչ միայն հայագիտական առարկաների , այլև ընդհանուր դասավանդման մակարդակը բարձրացնել։ Եվ միանգամայն ընդունելի համարեց նախարար Արայիկ Հարությունյանի այն խոսքը, որ բուհերում պետք է կրթության որակը բարձրացնել։ «Ինչ վերաբերում է դրա դեմ բողոքներին, ապա դա պարզ քաղաքականություն է»,- հավելեց նա։
Ա․Իշխանյանը անդրադարձավ նաև ԱԺ օրակարգ ընդգրկված՝ քրեական մշակույթը քրեորեն պատժելու մասին կառավարության ներկայացրած նախագծին և ասաց, որ դա լավ նախաձեռնություն է, բայց հասկանալի չէ, թե ինչպես պետք է կիրառվի։ «Այդ հարցը միայն օրենքով չի լուծվի՝ նորից կրթություն։ Դպրոցից սկսած՝ պետք է դա արմատախիլ արվի։ Նաև քաղաքական վերնախավն իր օրինակով ու պահվածքով պետք է դրան նպաստի, քանի որ նրանք միշտ օրինակ են ծառայում։ Բայց տեսեք, ԱԺ նիստերում քննարկումները, նրանց պահվածքը։ Առաջին հերթին իրենց խոսքին, պահվածքին պետք է ուշադրություն դարձնեն, իրար հաթաթա չտան, որ իրենց օրինակով ցույց տան, թե ինչ է քաղաքակրթությունը»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է «օրենքով գողերի կամ զոն նայողների» ինստիտուտին, իրավապաշտպանի ներկայացմամբ նրանք բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներում կան։

Институт воров в законе или смотрителей зон есть во всех уголовно-исполнительных учреждениях: Аветик Ишханян (видео)
“У нас власти всегда считали, что они являются властью своей команды, а также властью своих противников. Сейчас такое впечатление, что революционная власть считает себя властью революционных масс. У меня впечатление, что власти действуют во имя своей команд. И наши власти начиная с Левона Тер-Петросяна заканчивая Николом Пашиняном не осознают, что они являются властями всей Армении”, - с беседе с “А1+” сказал председатель Хельсинкского комитета Аветик Ишханян, обратившись к политике действующих властей.
Правозащитник говорил и об обещанном, но пока не осуществленном властями переходном правосудии. По его словам, целью этого института должна быть не расправа, а примирение. “В особенности в нашем случае, у нас очень возмущенное общество, что показали международные социологические опросы. Установление мира в обществе – довольно сложная вещь, чтобы вдруг раскрытие преступлений не вызвало еще большее возмущение”, - говорит он.
Обратившись к инициативе ОНКС относительно необязательности преподавания арменоведческих предметов в вузах, А. Ишханян отметил, что сначала  нужно поднять уровень преподавания в школах – не только арменоведческих предметов, но и в целом. И он счел полностью приемлемыми слова Араика Арутюняна о том, что нужно повысить уровень образования  в вузах. “Что касается протестующих против этого, то это – простая политика”, - добавил он.
А. Ишханян также обратился к представленному правительством проекту об уголовном наказании криминальной культуры, включенному в повестку НС, и сказал, что это – хорошая инициатива, но непонятно, как она должна применяться. “Этот вопрос решается не только законом – вновь образование. Начиная со школы нужно это искоренить. Также политическая элита своим примером и поведением должны способствовать этому, поскольку они всегда служат примером. Но посмотрите на обсуждения на заседаниях НС, их поведение. В первую очередь они должны следить за своей речью, поведением, чтобы своим примером показать, что такое цивилизация”, - сказал он.
Что касается института “воров в законе или смотрителей зон”, по мнению правозащитника, они есть во всех уголовно-исполнительных учреждениях.