Օրացույց. 13-ը նոյեմբերի. Հացի մաֆիան հրդեհեց գործարանը (տեսանյութ)
1997-ի նոյեմբերի 13-ին Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին պետ Դավիթ Շահնազարյանը քննադատում է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գրեթե բոլոր նախաձեռնությունները: Նա նախագահին կոչ է անում նախ երկրում վերականգնել ժողովրդավարությունը եւ ընտրական ինստիտուտները: Տեր-Պետրոսյանն, ըստ նրա, նույնիսկ Ղարաբաղի հարցի հետ չգիտի ինչպես վարվել:
Նույն օրը նախագահ Տեր-Պետրոսյանը մեկնում է Տավուշի մարզ, այսպես ասած, նախագահի ճանապարհը բացելու: Դիլիջանում նա մի քանի բառ է փոխանակում երեխաների հետ, Իջեւանում հանդիպում ժողովրդին եւ հիշեցնում, որ հրաշքներ չի խոստանում: Խաչաղբյուրում նրա առջեւ սեղան է գցվում, գյուղը էլեկտրականություն չունի, Տեր-Պետրոսյանը խոստանում է լույս: Առանց այն էլ օրը լուսավոր է նախագահի համար։
1998-ի նոյեմբերի 13-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանում են Արցախի հարցի լուծման նոր առաջարկներով: Առաջարկները ենթադրում են հակամարտության համապարփակ լուծում: Ադրբեջանը Ալիեւի խորհրդականի մակարդակով արդեն մերժել է այս առաջարկները։
1999-ի այս օրը «Երկրապահը» հայտարարում է, որ Հանրապետականի հետ կառավարության ձեւավորման մասով առաջացած ճգնաժամը հաղթահարված է, ոչ մի խնդիր չկա: Վազգեն Սարգսյանի մահով «Երկրապահն» իրեն զգում է որբացած, հետեւաբար տարօրինակ չէ, որ հոկտեմբերի 27-ի առաջին օրերին բանակը կոշտ լեզվով է խոսում քաղաքական ղեկավարության հետ։
Հանրապետականի փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը նույն օրը վստահեցնում է, որ նախագահ Քոչարյանի եւ վարչապետ Արամ Սարգսյանի միջեւ տարաձայնություններ չկան: Կար տեսակետ, որ երկրի քաղաքական կյանքի հիմնական դերակատարը Արամ Սարգսյանին պաշտպանող բանակն է: Պարոն Թորոսյանն ասում է՝ ոչ, մենք ենք, այսինքն, «Միասնություն» դաշինքը։
Փոքրիկ Սիրուշոյի ներկայությամբ նրա մայրը՝ երգչուհի Սյուզան Մարգարյանը, 1999-ի այս օրը խոսում է տղամարդկանց հաճելի լինելու ջանքերի մասին: «Գլորիա» կանանց ակումբում հավաքվել են մոր եւ դստեր երկրպագուները:
Նույն օրը նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագիր է ստորագրում կառավարության կազմի ձեւավորման մասին: Դրանով վերջ է տրվում երկուսի միջեւ հակասությունների պատմությանը:
2000 թվականի նոյեմբերի 13-ին ուսանողների հետ է հանդիպում Ռոբերտ Քոչարյանը: Թեման երկրին վերաբերող ամեն ինչ, ներառյալ ուսանողության սոցիալական խնդիրները: Հանդիպումից հետո ուսանողներն առանձնապես հիացած չէին իրենց հնչեցրած հարցերով։
2000 թվականի այս օրը ակադեմիկոս Գրիգոր Գուրզադյանի հյուրն են լրագրողները: Գուրզադյանն այն մարդն է, որին խորհրդային տիեզերագնացության հայր Սերգեյ Կարալյովը պատվիրել է Օրիոն-2 սարքը, որով առաջին անգամ լուսանկարվել է արեւի ռենգենը: Հայաստանի անկախությունը համաշխարհային այս հեղինակության ղեկավարած Գառնիի տիեզերագիտության ինստիտուտը մեկուսացնում է աշխարհից, սակայն այս օրերին պատվերներ կան Ֆրանսիայից:
2001-ի այս օրերին Արմավիրի հացի մաֆիան հրդեհում է քաղաքի հացի գործարանը։ Արմավիրում խոսում են այն մասին, որ հացի մասնավոր արտադրողներին չի գոհացրել այն, որ այս գործարանը 120 դրամանոց մատնաքաշի գինն իջեցրել է 90 դրամ։ Պահակը վստահեցնում է, որ տեսել է հրդեհողին ու վազել նրա հետեւից, սակայն բռնել չի հաջողվել։ Հանցագործը նախ կողպել է այն դուռը, որտեղ գիշերել են հերթափոխի երկու աշխատակիցները, հետո հրդեհել տնօրենի աշխատասենյակը, որտեղի էլ տարածվել է կրակը։
Հինգ ամիս շարունակ փորձնական եթեր ունեցող «Հայրենիք» մանկական հեռուստաալիքը 2001-ի այս օրերին պաշտոնապես մտնում է եթեր։ Բավական է՝ ինչքան քաղաքական հեռուստաալիքներ կան։ Հեռուստաալիքի հիմնադիրը խոստովանում է, որ նման ալիք ունենալու պատճառը մանկուց իրեն տանջող մի հարց է։
2003-ի նոյեմբերի 13-ին Շիրակի մարզի Կաքավասար եւ Լուսաղբյուր գյուղերի միջեւ ընկած տարածքում հայտնաբերվում է նախորդ օրը ռադարների էկրաններից անհետացած «ՄիԳ-29» մարտական ինքնաթիռի բեկորները։ Ջախջախված ինքնաթիռից 30-40 մետր հեռավորություն վրա հայտնաբերվել է նաեւ զոհված օդաչուի՝ Կոնստանտին Կարդաշի դիակը։ Ռուսաստանից ժամանած մասնագետների նախնական եզրակացությամբ, վթարի պատճառը, ամենայն հավանականությամբ, եղանակային պայմաններն են եղել, ինչի հետեւանքով օդանավը բախվել է սարին:
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը պաշտպանում է Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանի կոմունալ ծախսերը մեր բյուջեի միջոցներով վճարելու կառավարության որոշումը։ Խոսքը տարեկան մեկուկես միլիոն դոլարի մասին է։
Ազատության հրապարակը 2010-ի այս օրերին ընդդիմության համար դեռ անմատչելի ամրոց է։ Քաղաքապետարանը երկու ամսվա ընթացքում 32-րդ անգամ մերժում է այնտեղ միտինգ անելու մասին ՀԱԿ-ի դիմումը։ Քաղաքապետարանը ՀԱԿ-ին առաջարկվում է հավաքվել Մատենադարանի մոտ, Ազատության հրապարակում ցուցահանդես է։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կարծիքով ամեն ինչ օրենքով է։

Календарь: 13-е ноября: Хлебная мафия подожгла завод (видео)
13-го ноября 1997 года бывший начальник Службы национальной безопасности Давид Шахназарян критикует почти все инициативы Левона Тер-Петросяна. Он призывает президента сначала восстановить в стране демократию и избирательные институты. Тер-Петросян, по его словам, даже не знает как обращаться с Карабахским вопросом.
В тот же день президент Тер-Петросян отправляется в Тавушскую область, так сказать, чтобы открыть дорогу президенту. В Дилижане он обменивается несколькими словами с детьми, в Иджеване встречается с народом и напоминает, что чудес не обещает. В Хачахпюре перед ним накрываю стол, в селе нет электричества, Тер-Петросян обещает свет. Для президента день и так светлый.
13-го ноября 1998 года сопредседатели Минской группы ОБСЕ находятся в Армении с новыми предложениями решения Арцахского вопроса. Предложения предполагают всеобъемлющее решение конфликта. Азербайджан на уровне советника Алиева уже отклонил эти предложения.
В этот день 1999 года «Еркрапах» заявляет, что кризис, возникший по части формирования правительства с Республиканской преодолен, никаких проблем нет. Со смертью Вазгена Саркисяна «Еркапах» чувствует себя осиротевшим, следовательно, неудивительно, что в первые дни 27-го октября армия жестко разговаривает с политическим руководством.
Вице-председатель Республиканской партии Тигран Торосян в тот же день заверяет, что между президентом Кочаряном и премьер-министром Арамом Саркисяном нет противоречий. Существует точка зрения, что основной актор политической жизни страны – армия, защищающая Арама Саркисяна. Господин Торосян говорит: нет, мы, т. е. альянс «Единство».
В присутствии маленькой Сирушо ее мать певица Сюзан Маргарян в этот день 1999 года говорит о стремлениях нравиться мужчинам. В женском клубе «Глория» собрались поклонники матери и дочери.
В тот же день президент Роберт Кочарян подписывает указ о формировании состава правительства. Тем самым ставится точка в истории противоречий между двумя.
13-го ноября 2000 года Роберт Кочарян встречается со студентами. Тема – все, касающееся страны, включая социальные проблемы студенчества. После встречи студенты не были в особом восторге от озвученных ими вопросов.
В этот день 2000 года в гостях у академика Григора Гурзадяна журналисты. Гурзадян – это тот человек, которому отец советской космонавтики Сергей Королев заказал устройство Орион-2, которым была сделана первая рентгеновская фотография солнца. Независимость Армении изолирует возглавляемый этим всемирным авторитетом Институт космонавтики Гарни от мира, однако в эти дни есть заказы из Франции.
В эти дни 2001 года армавирская хлебная мафия поджигает хлебный завод города. В Армавире говорят о том, что частных производителей хлеба не устроило то, что этот завод снизил цену 120-драмового матнакаша до 90 драм. Сторож уверяет, что видел поджигателя и побежал за ним, но поймать не удалось. Преступник сначала запер дверь, где ночевали двое сотрудников смены, затем поджог офис директора, откуда и распространился огонь.
Детский телеканал «Айреник», пять месяцев подряд лишенный эфира, в эти дни 2001 года официально выходит в эфир. Хватит, сколько существует политических телеканалов. Основатель телеканала обещает, что причина иметь подобный канал – один вопрос, мучающий его с детства.
13-го ноября 2003 года на территории между селами Какавасар и Лусахпюр Ширакской области обнаруживаются осколки боевого самолета «МиГ-29», накануне исчезнувшего с экранов радаров. На расстоянии 30-40 метров от разрушенного самолета обнаруживается также труп погибшего летчика Константина Кардаша. По предварительному заключению прибывших из России специалистов, причиной аварии, по всей видимости, были погодные условия, вследствие чего самолет столкнулся с горой.
В тот же день министр обороны РА Серж Саркисян защищает решение правительства оплачивать коммунальные расходы размещенной в Гюмри российской военной базы средствами нашего бюджета. Речь идет о полутра миллионах долларов в год.
Площадь Свободы в эти дни 2010 года все еще непреступная крепость для оппозиции.  Мэрия в 32-й раз за два месяца отклоняет заявление АНК о проведении здесь митинга. Мэрия предлагает АНК собраться у Матенадарана, на Площади свободы – выставка. По мнению Защитника прав человека все по закону.