Նիկոլ Փաշինյանի և Սերժ Սարգսյանի միջև որևէ ստվերային պայմանավորվածություն չի եղել․ Արմեն Աշոտյան (տեսանյութ)
«Սերժ Սարգսյանի խոսքը չի լինելու մեմուարների մասին, պատմություն չի լինի անցյալի մասին։ Լինելու է ներկայի ախտորոշման ու ապագայի տեսլականի մասին։ Եվ ես վստահ եմ, որ նախագահը ապագայի հորիզոն է բացելու»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը` անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությանը, թե «մոտեցել է ժողովրդի հետ բաց և թափանցիկ խոսելու ժամանակը»։
Արմեն Աշոտյանը, սակայն, չցանկացավ ասել, թե ի վերջո երբ է խոսելու Սերժ Սարգսյանը։ Խոսելով անցած տարի ապրիլին տեղի ունեցած հեղափոխության մասին, ՀՀԿ փոխնախագահը խոստովանեց, որ իրենք գերագնահատել էին համակարգի կառավարելիությունը և միասնականությունը։ Նաև թերագնահատել էին Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի վրա տարբեր ներգործությունների ազդեցությունը։
Մամուլում հրապարակված որոշ տեղեկությունների համաձայն, հեղափոխությանը նախորդած բազմահազարանոց հանրահավաքների օրերին, նախկին իշխանությունները հանկարծ հայտնաբերել էին, որ իրենց հավատարիմ չեն նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը ու անգամ Քննչական կոմիտեի նախկին ղեկավար Աղվան Հովսեփյանը։ Արմեն Աշոտյանը բացառեց, որ Կարեն Կարապետյանը Սերժ Սարգսյանի դեմ ինչ-որ խարդախության մաս է եղել։ Իսկ եղե՞լ են մարդիկ, որոնք Սերժ Սարգսյանի դեմ ինչ-որ խարդախության մաս է եղել։ «Հետո կերևա»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը՝ խուսափելով ուղղակի պատասխան տալուց։
ՀՀԿ փոխնախարարը խոսեց նաև գարնանը Արցախում տեղի ունենալիք նախագահական ընտրություններից և հավելեց, թե «Նիկոլ Փաշինյանն Արցախում մի քանի թեկնածուներով կխաղա»։ Եվ անդրադառնալով Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններին՝ ասաց, թե «Հայաստանը երբեք այսքան ռուսաստանահպատակ ֆենոմեն չի ունեցել»։

Между Николом Пашиняном и Сержем Саркисяном не было никакой теневой договоренности: Армен Ашотян (видео)
«Речь Сержа Саркисяна не будет о мемуарах, не будет историей о прошлом. Будет о диагностике нынешнего и о видении будущего. И я уверен, что президент откроет горизонт будущего»,- в беседе с «А1+» сказал вице-президент Республиканской партии Армен Ашотян, обратившись к заявлению Сержа Саркисяна о том, что «настало время поговорить с народом открыто и прозрачно».
Армен Ашотян, однако, не захотел сказать, в конце концов когда заговорит Серж Саркисян. Говоря о революции, которая произошла в апреле прошлого года, вице-председатель РПА признался, что они переоценили управляемость и единство системы. Также недооценили влияние различных воздействий на внутриполитическую жизнь Армении.
Согласно некоторым сведениям, опубликованным в прессе, в дни предшествующих революции многотысячных митингов, прежние власти вдруг обнаружили, что им неверен и премьер-министр Карен Карапетян, бывший начальник полиции Владимир Гаспарян и даже бывший руководитель Следственного комитета Агван Овсепян. Армен Ашотян исключил, что Карен Карапетян был частью какого-либо мошенничества против Сержа Саркисяна. А были ли люди, которые были частью какого-либо мошенничества против Сержа Саркисяна? «Потом будет видно», - сказал Армен Ашотян, уклонившись от прямого ответа.
Вице-председатель говорил и о предстоящих президентских выборах в Арцахе весной будущего года и добавил, что «Никол Пашинян будет играть в Арцахе несколькими кандидатами». И обратившись к отношениям Армения-Россия, сказал, что «У Армении никогда не было столько феноменов-российских подданных».