Գուցե մինչև տարեվերջ կուսակցություն հիմնելու նախաձեռնության մասին հայտարարություն անեմ․ Ա․Բաբաջանյան (տեսանյութ)
«Չեմ բացառել, որ կա նման ցանկություն, աջակիցներ են պետք, և քննարկումներ են ընթանում։ Չեմ խորշի հայտնել, որ առաջիկայում հանդես կգամ նման նախաձեռնության մասին հայտարարությամբ։ Գուցե՝ մինչև տարեվերջ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը։ Վերջինս հնարավոր համարեց, որ այդ կուսակցությունը կմասնակցի հաջորդ համապետական ընտրություններին։ Հավանաբար նաև այդ նպատակով պատգամավորը որոշել է գրասենյակներ ստեղծել հատկապես մարզերում՝ առայժմ Տավուշում և Վայոց ձորում։ Ա․Բաբաջանյանը նշում է, որ մարզերում գրասենյակներ բացելը նախ ունի քաղաքականությունը ապակենտրոնացնելու՝ Երևանից մարզեր տանելու նպատակ, որպեսզի մեր քաղաքական գործիչները միայն ընտրություններից ընտրություն չգնան գյուղեր և զրուցեն տեղի բնակիչների հետ։ Իսկ մարզերի բնակիչներն էլ այդպիսով կարողանան ձևակերպել իրենց քաղաքական պահանջները։ «Մեզ պետք է, որ մեր բնակիչներն այդ տարածքներում քաղաքական ձևակերպում տան իրենց պահանջներին, մասնակից լինեն քաղաքական գործընթացներին»,- ասում է նա։ Պատգամավորը նաև առաջարկում է Երևանից հանել Սահմանադրական դատարանը, ՀԾԿՀ-ն և ՏՄՊՊՀ-ն ու տեղակայել Չարենցավանում, Վանաձորում և Մեղրիում։ Անդրադառնալով ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ նա ասաց, թե ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանն «իր գլխի տերը չէ», որ ինքնուրույն որոշումներ չի կայացնում, որ նրա «գլխի տերը Սերժ Սարգսյանն» է։ Իսկ ՍԴ ճգնաժամը լուծելու տարբերակներից մեկը համարում է Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը համազգային հանրաքվեի դնելու ուղին։ «Եթե «Իմ քայլը» չի ուզում պատասխանատվություն կրել, իսկ ես տեսնում եմ, որ այդպիսի նշաններ կան, և զարմացած եմ այդպիսի վարքի վրա, ապա ժողովուրդը կարող է կարծիք հայտնել և լուծում տալ հարցին։ Կարող ենք հարցը լուծել նոր դատարանակազմությամբ, չենք կարող հավերժ մնալ այդ շրջապտույտում»,- ասում է պատգամավորը։ Ա․Բաբաջանյանն անդրադարձավ նաև իրեն ուղղված՝ Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանի քննադատություններին, նրա կնոջ՝ Վարդուհի Իշխանյանի հայտարարությանը, թե որտեղից իրեն այդ «ճոխ առանձնատունն ու հարուստ լրատվամիջոցը»։ «Զգուշացնում եմ նաև, որ լրատվամիջոցներում տեղ գտած որևէ նման կարգի հրապարակում ներկայացնելու եմ դատախազությանը և պահանջելու եմ, որ դրանք ընթացք ունենան»,- շեշտեց նա։ Խոսելով արտախորհրդարանական ուժերի ու հատկապես ՀՀԿ-ի մասին Ա․Բաբաջանյանը հավելեց, թե այդ կուսակցությունը հանցագործների բանդա է։ «Ամեն օր ի հայտ եկող տեղեկությունները, թե ինչպես են հետևողականորեն կեղեքել ու հարստահարել մեր ժողովրդին և մեր բնակչության մի ուժին արտագաղթի մղել, այդպիսի ուժին քաղաքական միավոր պետք չէ դիտարկել»,- եզրափակեց պատգամավորը։

Может до конца года сделаю заявление об инициативе основания партии: А. Бабаджанян (видео)
Поддержи А1+!«Не исключаю, что есть подобное желание, нужно помощники, и идут обсуждения. Не побрезгую сообщить, что в ближайшее время выступлю с заявлением о подобной инициативе. Возможно, до конца года»,- в беседе с “А1+” сказал депутат НС Арман Бабаджанян. Последний счел возможным, что эта партия примет участие в следующих общегосударственных выборах. Вероятно также с этой целью депутат решил создать офисы в особенности в регионах, пока в Тавуше и в Вайоц дзоре. А. Бабаджанян отмечает, что открытие офисов в регионах прежде всего преследует цель децентрализировать политику – перевести из Еревана в регионы, чтобы наши политические деятели шли в села не только от выборов к выборам и беседовали с местными жителями. А жители областей таким образом могли сформулировать свои политические требования. “Нам нужно, чтобы наши жители на эти территориях дали политическую формулировку своим требованиям, участвовали в политических процессах”, - говорит он. Обратившись к ситуации вокруг КС, он сказал, что председатель КС Грайр Товмасян “себе не хозяин”, не принимает самостоятельных решений, что им руководит Серж Саркисян. А одним из способов разрешить кризис КС считает путь вынесения на общенациональный референдум 213-й статьи Конституции. “Если “Мой шаг” не хочет нести ответственности, а я вижу, что такие признаки есть, и удивлен таким поведением, народ может выразить мнение и решить вопрос. Можем решить вопрос и новым составом суда, не можем постоянно оставаться в этом круговороте”, - говорит депутат.
А. Бабаджанян также обратился к адресованной ему критикой председателя Общественного совета Вазгена Манукяна, заявлению его супруги Вардуи Ишханян, откуда ему эта “роскошная дача и богатое СМИ”. “Также предупреждаю, что в случае какой-либо подобной публикации в СМИ, я представлю в прокуратуру и буду требовать, чтобы они дали ход”, - подчеркнул он. Говоря о внепарламентских силах и в особенности о РПА, А. Бабаджанян добавил, что эта партия – банда преступников. “Каждый день появляются сведения, как последовательно ограбили и разорили наш народ и подтолкнули силу нашего населения к эмиграции, такую силу не нужно рассматривать как политическую единицу”, - заключил депутат.