76203334_1427175650768358_7892517312849248256_n
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանը վստահեցնում է՝ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի աշխատանքային նախագիծը, որով նախատեսում է «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաները բուհերում ուսուցանվող պարտադիր առարկաների ցանկից հանել, վերջնական տարբերակը չէ։
Նա չբացառեց, որ այս հարցի վերաբերյալ ԱԺ-ում քննարկումներից հետո փոփոխություններ լինեն նախագծում։ Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
«Բայց բոլոր բուհերը տարիներ շարունակ պահանջում էին բուհական ինքնավարության ավելացում՝ կրթական ծրագրերում, բովանդակային առումով։ Հիմա սա կոմպոնենտ է կրթական ինքնուրույնության ավելացմամբ։ Եթե ֆիզիկայի ֆակուլտետում գիտխորհուրդը կորոշի, որ իրենց պետք է հայոց լեզու, գրականություն և պատմություն, բնականաբար նրանք կանցնեն այդ առարկաները։ Եթե որոշվի, որ արևելագիտության ֆակուլտետում պետք է պատմություն, բայց արևելագիտական հարցերի վերաբերյալ, ապա դա էլ լավ տարբերակ է»,- ասաց պարոն Հովհաննիսյանը։
Նա անհեթեթ է որակում այն կարծիքները, որոնք հնչեցնում են իշխանութան հասցեին այս նախագծի հետ կապված։
«Քաղաքական շահարկումներ են, քննադատություններ են՝ երբեմն անառողջ, այդ տեսանկյունից պետք է հարցին նայել։ Այս իշխանությունը երբևէ դեմ չի գնացել կամ հերքել հայ եկեղեցու կամ հայոց լեզվի դերը հայ ժողովրդի կյանքում։ Չի էլ կարող որևէ իշխանություն Հայաստանում նման հերքումներով հանդես գալ»,- նշեց Հովհաննես Հովհաննսյանը։
Հովհաննես Հովհաննիսյանը նաև չի ընդունում Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջները։

76203334_1427175650768358_7892517312849248256_n
Вице-председатель постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры и спорта Ованнес Ованнисян заверяет: рабочий проект закона РА «О высшем образовании и науки», которым предусматривается снять со списка обязательных предметов, преподаваемых в вузах предметы «Армянский язык», «Армянская литература» и «Армянская история», не является окончательным вариантом.
Он не исключил, что после обсуждений в НС по этому вопросу в проекте будут изменения. Об этом в беседе с журналистами в парламенте сказал Ованнес Ованнисян.
«Но все вузы годами требовали увеличения вузовского суверенитета в образовательных программах, в содержательном плане. Сейчас это – компонент с увеличением образовательного суверенитета. Если на факультете физики научный совет решит, что им нужен армянский язык, литература и история, естественно они пройдут эти предметы. Если будет решено, что на факультете востоковедения нужна история, но относительно востоковедческих вопросов, то и это – хороший вариант», - сказал господин Ованнисян.
Он считается нелепыми мнения, которые озвучивают в адрес властей в связи с этим проектом.
«Это политические спекуляции, критика, иногда нездоровая, нужно смотреть на вопрос с этой точки зрения. Эти власти никогда не шли против или опровергали роль армянской церкви или армянского языка в жизни армянского народа. И не может никакая власть в Армении выступать с подобными опровержениями», - отметил Ованнес Ованнисян.
Ованнес Ованнисян также не принимает требований отставки министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна.
«Я очень плохо на это смотрю и не считаю обоснованной обоснованность этой отставки», - подчеркнул он.