Վազգեն Մանուկյանին Նաիրի Հունանյանի հետ կապելը Սադոյանը «վհուկների որս» որակեց (տեսանյութ)
Ըստ Հանրային խորհրդի անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Արշակ Սադոյանի՝ հնարավոր է հայ ժողովրդի ամբողջ մարդկային ռեսուրսով կազմավորել պետության նման մի կառույց, որով հնարավոր կլինի միավորել աշխարհի ողջ հայերին։
Անդրադառնալով Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը, թե Հանրային խորհուրդը անիմաստ կառույց է և հարցադրմանը, թե կա՞ մի լրագրող, ով կնշի հիմա մի քանի գործողություն, որ այդ կառույցը արել է և հանրային կյանքում դա նշանակություն է ունեցել, Սադոյանը պատասխանեց. «Ոչ մի կոպեկ պետությունից փող չենք ստանում»։
Սադոյանն ասաց, որ Հանրային խորհուրդը խորհրդատվական մարմին է, որպես կառույց մեծ ծախսեր չի պահանջում, և կառույցը շարունակ հանդես է եկել խորհուրդներով և առաջարկություններով և իշխանությունները չեն գործադրել այդ խորհուրդները։ Խոորհուրդներից մեկն էլ, գործչի փոխանցմամբ, դատական համակարգում երդվյալ ատենակալների ինստիտուտի ներդրման գաղափարն է։
«Աշխարհում կա երդվյալ ատենակալների ինստիտուտ։ Այն, վերջիվերջո, ընտրվում է ժողովրդի կողմից, կամ ժողովրդի ներկայացուցիչների կողմից», - շարունակեց նա՝ հավելելով, որ իշխանությունները ոչինչ չարեցին այդ ուղղությամբ։
Խոսելով պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի՝ «Հոկտեմբերի 27»-ի գործով ցմահ դատապարտյալ Նաիրի Հունանյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարություններին, թե վերջինս շատ է տվել Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանի անունը և փորձերը Մանուկյանին կապել «Հոկտեմբերի 27»-ի հետ Սադոյանը որակեց որպես «վհուկների որս»։
Հարցին, թե վաղը քննարկվելո՞ւ է Վազգեն Մանուկյանի հրաժարականի հարցը Հանրային խորհրդի նիստին, Սադոյանը պատատասխանեց, որ կարծում է, թե Մանուկյանը հենց այնպես հրաժարական չի տա։
«Եթե վարչապետը չի ուզում աշխատել, դա բավարար հիմք է», - շարունակեց Մանուկյանի հրաժարականի հնարավորության մասին Արշակ Սադոյանը։
Խոսելով «Հոկտեմբերի 27»-ի մասին՝ քաղաքական գործիչը համոզմունք հայտնեց, որ այն պատվիրված է եղել հզոր ուժերի կողմից. հնարավոր կազմակերպիչների մասով նա բացառեց Արևմուտքը, և հավանական կազմակերպիչներ նշեց Ռուսաստանի, Ռոբերտ Քոչարյանի անունը, ու ևս երկուսը, որոնց անունները չտվեց։

Связывать Вазгена Манукяна с Наири Унаняном Садоян квалифицировал как «охоту на ведьм» (видео)
По мнению члена Общественного совета, общественно-политического деятеля Аршака Садояна, возможно всеми человеческими ресурсами армянского народа сформировать подобную структуру, которой будет возможно обьединить всех армян мира.
Обратившись к заявлению вице-председателя Национального собрания Алена Симоняна, что Общественный совет – это бессмысленная структура, и на наблюдение, есть ли журналист, который сейчас укажет несколько действий, которые это структура сделала и в общественной жизни это имело значение, Садоян ответил: «Не получаем от государства ни копейки денег».
Садоян сказал, что Общественный совет – это совещательный орган, как структура не требует больших расходов, и структура постоянно выступала с советами и предложениями, и власти приложили эти советы. Один из советов, как передает деятель, это идея внедрения института присяжных в судебной системе.
«В мире есть институт понятых. Он, в конечном итоге, избирается народом или представителями народа», - продолжил он, добавив, что власти ничего не сделали в этом направлении.
Говоря о заявлениях депутата Армана Бабаджаняна после встреч с пожизненно заключенным по делу «27 Октября» Наири Унаняном, о том, что последний часто называл имя председателя Общественного совета Вазгена Манукяна и пытался связать Манукяна с «27 Октября», Садоян квалифицировал как «охоту на ведьм».
На вопрос, будет ли завтра обсуждаться вопрос отставки Вазгена Манукяна на заседании Общественного совета, Садоян ответил, что не думает.
«Если премьер-министр не хочет работать, это – достаточное основание», - продолжил Аршак Садоян о возможности отставки Манукяна.
Говоря о «27 Октября», политический деятель выразил убеждение, что оно было заказано мощными силами, по части возможных организаторов он исключил Запад, и среди вероятных организаторов отметил Россию, Роберта Кочаряна и еще двое, которых не назвал.