Մարդու մահվանից հետո նրա օրգանները կարող են փրկել ևս 5-6 այլ մարդու կյանք․ Արա Բաբլոյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր մանկական վիրաբույժ Արա Բաբլոյանը, անդրադառնալով դիակային օրգանների փոխպատվաստման հարցին նշեց, որ այս հարցում աշխարհը գնացել է շատ հեռու և ընդունել է մոտեցում, որ մարդու մահվանից հետո նրա օրգանները կարող են փրկել ևս 5-6 այլ մարդու կյանք։
Նշենք, որ այսօր «Արաբկիր» բժշկական համալիրում իրականացվեց օրգանների փոխպատվաստման թեմայով իրազեկման ծրագիր։
Ըստ Արա Բաբլոյանի՝ այժմ առողջապահության նախարարությունը համապատասխան կանոնակարգեր է մշակում, որոնք թույլ կտան բացառել բոլոր տեսակի բացթողումները և սխալները այս ուղղությամբ։
«Նրանք, ովքեր պայքարել են դիակային օրգանների փոխպատվաստման դեմ, այժմ ունեն բարեկամներ, որոնք պատվաստվել են, և հետո հասկացել են, որ իրենք սխալ էին։ Ուզում եմ՝ ամեն մարդ հասկանա, թե ինչու է կարծում, որ պետք է գնա այլ երկիր և ուրիշի օրգանը վերցնի։ Այդ երկրի քաղաքացին իրավունք ունի ասելու, որ՝ մեզ մոտ էլ սպասողներ կան։ Ամեն երկիր պետք է կարողանա իր քաղաքացիների հարցերը լուծել։ Թուրքիան, Իրանը առաջատար են այս հարցում, և հայերը, որ ունեն քաղաքակրթություն, համարում են, որ այս հարցում ազնիվ լինել չե՞ն կարող»,- ընդգծեց նա։
Արա Բաբլոյանի կարծիքով՝ խնդիրն ունի իր առողջապահական հատվածը և բարոյական ու հասարակության ընկալման հատվածը։Այս հարցում, ըստ նրա, բարոյական հատվածը և ոչ առևտրային մոտեցումը շատ կարևոր են, այդ իսկ պատճառով ընդունվում են օրենքներ և որոշակի աշխատակարգեր, որոնք հնարավորություն կտան շեղումները բացառելու։
«Մենք՝բժիշկներս, ուզում ենք փրկել բոլորին, բայց մեզ համար ցավալի է,որ կան մարդիկ, որոնք դեռ պատրաստ չեն այդ որոշմանը։ Այդ իսկ պատճառով մենք հրավիրում ենք տարբեր երկրներից մասնագետներ, որպեսզի գտնենք այն իրականացնելու լավագույն ուղիները»,- ավելացրեց նա։

После смерти человека его органы могут спасти еще 5-6 жизней других людей: Ара Баблоян (видео)
Поддержи А1+!Главный детский хирург Министерства здравоохранения РА Ара Баблоян, обратившись к вопросу пересадки трупных органов, отметил, что в этом вопросе мир пошел очень далеко и принял подход, что после смерти человека его органы могут спасти жизни еще 5-6 других людей.
Отметим, что сегодня в медицинском комплексе “Арабкир” прошла программа осведомления на тему пересадки органов.
По мнению Ара Баблояна, сейчас министерство здравоохранения разрабатывает соответствующие регламенты, которые позволят исключить все виды упущений и ошибок в этом направлении.
“У тех, кто боролся против пересадки трупных органов, сейчас есть родственники, которым была сделана пересадка, и потом поняли, что они ошибались. Хочу, чтобы каждый человек понял, почему думает, что должен поехать в другую страну и взять орган другого человека. Гражданин этой страны имеет право сказать, что и у нас есть ожидающие. Каждая страна должна суметь решать вопросы своих граждан. Турция, Иран лидируют в этом вопросе, и армяне, обладающие цивилизацией, считают, что не могут быть честными в этом вопросе?” – подчеркнул он.
По мнению Ара Баблояна, проблема имеет здравоохранительную часть и моральную часть, часть общественного восприятия. В этом вопросе, по его мнению, моральная часть и некоммерческий подход очень важны, поэтому принимаются законы и определенные процедуры, которые позволят исключить отклонения.
“Мы, врачи, хотим спасти всех, но для нас больно, что есть люди, которые пока не готовы к этому решению. Поэтому мы приглашаем специалистов из разных стран, чтобы найти лучшие пути реализации этого”, - добавил он.