Փաշինյանը հանդիպել է ԱՄՆ դեսպանին. (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին, որին ուղեկցում էին ԱՄՆ Պետքարտուղարության Կովկասի և տարածաշրջանային հակամարտությունների գրասենյակի տնօրեն Շերիլ Ֆերնանդեսը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը, Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան Քրիստոֆեր Վ. Սմիթը և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության քաղաքատնտեսական բաժնի ղեկավար Ռայան Քեմբլը:
Ողջունելով ԱՄՆ գործընկերներին՝ վարչապետը նախ երախտագիտություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից համապատասխան բանաձևի ընդունման կապակցությամբ և նշել, որ բանաձևը հզոր քայլ է պատմական արդարության ուղղությամբ ու կարևոր նշանակություն ունի ողջ հայ ժողովրդի, Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածների ժառանգների համար։ Անդրադառնալով Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգ ունի, հաստատակամ է այն կյանքի կոչելու հարցում և միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ օժանդակությունը էլ ավելի կխթանի դրանց հաջող իրականացումը:
Լին Թրեյսին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և նշել, որ ԱՄՆ-ն ևս հետաքրքրված է Հայաստանի հետ արդյունավետ գործընկերությունն էլ ավելի զարգացնելու հարցում: Դեսպան Թրեյսին ասել է, որ ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության ծրագրերի շրջանակում 2019 թ. ԱՄՆ օժանդակությունը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 40 տոկոսով, և առաջարկել քննարկել այն Հայաստանի ժողովրդավարական և տնտեսական զարգացմանը ծառայեցնելու հնարավորությունները: Իր հերթին ԱՄՆ Պետքարտուղարության Կովկասի և տարածաշրջանային հակամարտությունների գրասենյակի տնօրեն Շերիլ Ֆերնանդեսը նշել է. «ԱՄՆ կառավարությունը սատարում է Հայաստանի ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումներին, հակակոռուպցիոն օրակարգին և տարածաշրջանային անվտանգության ջանքերին։ Հպարտությամբ վերահաստատում ենք մեր հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ շարունակելով ռազմավարական խորհրդակցություններն այս առանցքային հարցերի շուրջ»:
Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերության օրակարգին և զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է եղել դատաիրավական, հակակոռուպցիոն, տնտեսական, օրենսդրական բարեփոխումների գործընթացում համագործակցության հնարավորություններին: Տնտեսական զարգացմանը միտված նախաձեռնությունների շրջանակում մտքեր են փոխանակվել զբոսաշրջության, էներգետիկայի, ագրոբիզնեսի, ՓՄՁ խթանման ուղղություններով ընթացիկ ծրագրերի շուրջ, արծարծվել են հետագա անելիքներին առնչվող հարցեր, խոսվել է նաև երիտասարդության քաղաքացիական ակտիվությունը խթանող նախաձեռնությունների անհրաժեշտության մասին:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը գոհունակություն է հայտնել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի, ինչպես նաև պետական գերատեսչությունների հետ համատեղ աշխատանքից և վերահաստատել Միացյալ Նահանգների՝ ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններին աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է ԱՄՆ հետ գործընկերության և փորձի փոխանակման կարևորությունը Հայաստանի բարեփոխումների, տնտեսական առաջընթացի և ժողովրդավարական հաստատությունների զարգացման համատեքստում:

Пашинян встретился с послом США (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня посла США в Армении Линн Трейси, которую сопровождали директор Офиса по кавказским и региональным конфликтам Госдепартамента США Шерил Фернандес, директор миссии USAID в Армении Дебора Гризер, вице-посол США в Армении Кристофер В. Смит и руководитель политико-экономического отдела посольства США в Армении Райан Кэмпбелл.
Приветствуя гостей, премьер-министр выразил благодарность за принятие Палатой представителей Конгресса США соответствующей резолюции о признании Геноцида армян и отметил, что резолюция является мощным шагом по восстановлению исторической справедливости и имеет важное значение для всего армянского народа и  наследников спасшихся от Геноцида армян. Коснувшись партнерства между Арменией и США, Никол Пашинян отметил, что правительство Армении имеет амбициозную повестку демократических реформ, намерено осуществить ее, и поддержка международных партнеров, в том числе США, станет еще большим стимулом для их успешной реализации.
Линн Трейси поблагодарила за встречу и отметила, что США также заинтересованы в вопросе еще большего развития эффективного партнерства с Арменией. Посол Трейси отметила, что в рамках программ сотрудничества Армения-США американское содействие в 2019 году по сравнению с прошлым годом выросло на 40%, и предложила обсудить возможности его использования для демократического и экономического развития Армении. Шерил Фернандес, в свою очередь, отметила: “Правительство США поддерживает демократические и экономические реформы Армении, антикоррупционную повестку и усилия по региональной безопасности. С гордостью вновь подтверждаем наши отношения с Арменией, продолжая стратегические консультации по этим ключевым вопросам”.
На встрече был обсужден широкий круг вопросов повестки и развития партнерства Армения-США. Были затронуты возможности сотрудничества в процессах судебно-правовых, антикоррупционных, экономических и законодательных реформ. В рамках нацеленных на экономическое развитие инициатив состоялся обмен мнениями по текущим программам в сферах туризма, энергетики, агробизнеса и стимулирования малого и среднего бизнеса, были затронуты вопросы дальнейших работ, обсуждена необходимость инициатив по стимулированию гражданский активности молодежи.
Посол США в Армении выразила удовлетворение совместной работой с аппаратом премьер-министра и государственными ведомствами, подтвердила готовность Соединенных Штатов продолжать содействие приоритетам правительства Республики Армения.
Премьер-министр Пашинян вновь подчеркнул важность партнерства и обмена опытом с США в контексте реформ, экономического прогресса и развития демократических институтов в Армении.