Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի պատվիրակությանը՝ բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակի գլխավորությամբ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահը, ներկայացնելով բանկի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, նշել է, որ դրանք հիմնականում առնչվում են ենթակառուցվածքներին և ուղղված են երկրում կյանքի որակի բարելավմանը:
Հանրապետության նախագահն արդյունավետ է գնահատել բանկի հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ հաջողված ծրագրերը դրա լավագույն վկայությունն են: Նախագահը միևնույն ժամանակ առաջարկել է ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնել ապագային միտված նախագծերին` վստահություն հայտնելով, որ մեր երկրի ապագան նորարարություններն ու նորագույն տեխնոլոգիաներն են, արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտում գործակցությունը:
Այս համատեքստում նա ներկայացրել է նախագահական նախաձեռնություններից մեկը՝ Հայաստանում տեխնոլոգիաների ու գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) ծրագիրը, որը, ի թիվս այլ բաղադրիչների, նպատակ ունի տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին բերել Հայաստան՝ գիտահետազոտական, ուսումնական ծրագրեր իրականացնելու։ «Դա կստեղծի ճիշտ միջավայր և կօգնի երիտասարդներին սովորել խոշոր ընկերություններից»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը: Նա առաջարկել է դիտարկել այս ծրագրի շրջանակում համագործակցության, մասնավորապես, բանկի ներգրավվածության հնարավորությունները։ «Վստահ եմ՝ Եվրոպական ներդրումային բանկի համար ևս փոխգործակցության հնարավորություններ կլինեն»,-նշել է Վազիլ Հուդակը:

Президент Саркисян встретился с вице-президентом Европейского инвестиционного банка (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян принял делегацию Европейского инвестиционного банка во главе с вице-президентом банка Вазилом Гудаком. Во встрече приняла участие также и руководитель делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Вице-президент Европейского инвестиционного банка, представляя реализуемые банком программы в Армении, отметил, что они в основном касаются инфраструктур и направлены на улучшение качества жизни в стране.
Президент республики высоко оценил сотрудничество с банком, отметив, что лучшим свидетельством этого являются успешные программы. В то же время президент предложил уделить больше внимания проектам, нацеленным на будущее, выразив уверенность, что будущим нашей страны являются инновации и новейшие технологии, на сотрудничество в области искусственного интеллекта и математического моделирования.
В этом контексте он представил одну из президентских инициатив - программу ATOM (Advanced Tomorrow), направленную на развитие технологий и науки в Армении, которая, в числе других компонентов, преследует цель для осуществления научно-исследовательских, учебных программ привести в Армению крупные международные технологические компании в сфере информационных и высоких технологий. “Это создаст правильную среду и поможет молодежи учиться у крупных компаний”, - подчеркнул президент Саркисян. Он предложил рассмотреть возможности сотрудничества в рамках этой программы, в частности, вовлеченности банка. “Я уверен, что у Европейского инвестиционного банка также будут возможности для сотрудничества”, - отметил Вазил Гудак.