76782740_457608368212238_7586260701258186752_n
Նոյեմբերի 1-ից 9-ը Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը։
Սա բացառիկ փառատոն է, նմանը չունեցող աշխարհում,  երբ հնարավորություն է ընձեռվում ընդունել ժամանակակից կոմպոզիտորների աստղաբույլի, որոնք այսօր ստեղծում են դասական արվեստը և ունկնդրել նրանց երկերը՝ հանրահռչակ երաժիշտների կատարմամբ։
Հայ հանդիսատեսը կվայելի դաշնակահար Բորիս Բերեզովսկու, ալտահար Յուրի Բաշմետի, ջութակահար Գիդոն Կրեմերի, թավջութակահար Մարիո Բրունելոյի կատարումները։
Փառատոնային համերգներից յուրաքանչյուրը նվիրված է մեկ կոմպոզիտորի, որոնք ներկա կգտնվեն համերգներին։ Մասնավորապես՝ Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, Ալեքսեյ Շորը, Ալեքսանդր Չայկովսկին և Կարլ Ջենկինսը։
Համերգային երեկոներից մեկը նվիրված է Գիա Կանչելիի հիշատակին, ով, ցավոք մեկ ամիս առաջ հրաժեշտ տվեց կյանքին։
Իսկ փառատոնի բացման համերգը նվիրված է Տիգրան Մանսուրյանին։
«Նստել Տիգրան Մանսուրյանի կողքին և խոսել երաժշտության մասին ինձ համար արդեն երևույթ է»,- ասում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը և հավելում, որ Մանսուրյանի անունով և իր գործերով ճանաչում են Հայաստանը, մինչդեռ նրա որևէ մեկ գործ տասնամյակների ընթացքում հայկական կոլեկտիվներից և որևէ մեկը չի ձայնագրել։
Տիգրան Մանսուրյանը փառատոնը բնութագրեց որպես նմանը չունեցող, իրոք բացառիկ իրադարձություն, որը ներառում է նման անուններ։ Նա նշեց նաև, որ քիչ երկրներ կարող են իրենց թույլ տալ ժամանակակից կոմպոզիտորների փառատոն ունենալ և մենք պետք է շնորհակալ լինենք մեր աջակիցներին՝ ի դեմս Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի։
«Բացման համերգին իմ գործերի մի քանի կատարում կհնչի ֆրանսաբնակ հիանալի ջութակահար Շուշան Սիրանոսյանի կատարմամբ, ում դեռ փոքր հասակից գիտեի, քանի որ մտերիմ էի նրա հայրիկի հետ, իսկ այսօր Շուշանը ջութակի մեծ վարպետ է և հանդես է գալիս մեծ բեմերում։ Թավջութակահար Մարիո Բրունելոյի հետ, ով կկատարի իմ թավջութակի կոնցերտը՝ «Ու՞ր է Աբել, եղբայր քո», ծանոթացել եմ Վենետիկում, Հռոմի Պապի ընդունելության ժամանակ։ Երբ Բրունելոյի կատարմամբ այդ օրը լսեցի իմ այս գործը հիացած էի, և իմ մեծ ցանկությունն էր, որ մի օր էլ մեր հանդիսատեսի համար կատարի։ Եվ սա հիմա կիրականանա»։
Փառատոնը համախմբել է նաև մեր կոլեկտիվներին։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, որը փառատոնի կազմակերպիչն է, հանդես կգան Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը եւ Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը։

76782740_457608368212238_7586260701258186752_n
Композиторский фестиваль “Современные классики”, который пройдет с 1 по 9 ноября, соберет в Ереване легендарных композиторов наших дней Цигана Чэня, Кшиштофа Пендерецкого, Алексея Шора, Георгса Пелециса, Александра Чайковского и Карла Дженкинса. К ним присоединится и наш любимый маэстро Тигран Мансурян.
Каждый из фестивальных концертов будет посвящен одному композитору. Во время концертов будут представлены произведения авторов.
“Это исключительный и интересный фестиваль, который объединил лучших композиторов современности всего мира. Они приезжают в Армению. Также необходимо сказать и о солистах. Произведения композиторов исполнят известный пианист Борис Березовский, альтист Юрий Башмет, скрипачи Гидон Кремер, Нинг Фенг, виолончелист Марио Брунелло, проживающая во Франции скрипачка Шушан Сираносян и многие другие музыканты”, - сказал на встрече с журналистами 30 октября художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян.
Он сообщил, что первый концерт фестиваля будет посвящен маэстро Тиграну Мансуряну.
“Это событие, не имеющее аналогов в сфере армянской музыки. Я придаю важность и тому, что на фестивале будут звучать произведения моего хорошего друга Гии Канчели. Сожалею, что он недавно ушел из жизни”, - отметил Тигран Мансурян.
Коснувшись предстоящего первого ноября концерта, композитор подчеркнул, что рад, что дочь его давнего друга Алексана Сираносяна Шушан Сираносян исполнит одно из своих произведений. В концерте примет участие также  и виртуозный виолончелист Марио Брунелло. Я уже несколько лет жду, когда он приедет в Армению и выступит здесь. Наконец, он приедет в Ереван и впервые озвучит мою музыку”, - отметил маэстро.
Председатель Фонда культурного содействия Европы Константин Ишханов сказал, что особенность этого фестиваля заключается в том, что можно будет не только увидеть великих композиторов, но и познакомиться с ними.
Фестиваль объединил также и армянские коллективы. Со всемирно известными солистами выступят Государственный симфонический оркестр Армении, Национальный филармонический оркестр Армении, Национальный академический хор Армении, Хор вокально-хоровой школы сохранения голоса Еревана, Хор школы “Айб”.
Концерты состоятся под руководством дирижеров Сергея Смбатяна, Эдуарда Топчяна, Карла Дженкинса и Кшиштофа Пендерецкого.
Организаторы Композиторского фестиваля “Современные классики” - Государственный симфонический оркестр Армении, Фонд культурного содействия Европы. Фестиваль проводится при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.