Ի՞նչ անի վետերանը, նստի, սպասի իր վերջի՞ն. Ռուբեն Սարգսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ վետերանների միավորման աշխատանքի և թիկունքի հանրապետական կոմիտեի նախագահ Ռուբեն Սարգսյանի խոսքով, մեր երիտասարդներն այսօր, ցավոք, շատ քիչ գիտեն աշխատանքի վետերանների մասին։ Վետերանին ու թոշակառուին նույնականացնում են, մոտեցումը նույնն է, ինչ մեծահասակ թոշակառուի հանդեպ, մինչդեռ վետերանները աշխատանքի հերոսներն են, ովքեր զարգացրել են արդյունաբերությունն ու տնտեսությունը, բարիք ստեղծել և նրանց աշխատանքի արդյունքներն այսօր վայելում է ժողովուրդը, մասնավորապես` երիտասարդները։
«Երեկվա երիտասարդներն այսօրվա վետերաններ են, իսկ վաղը, մյուս օրն այսօրվա երիտասարդներն են դառնալու վետերաններ։ Սակայն այսօր դեռ չեն գիտակցում, որ վետերանի համար կարևոր է ոչ թե գոյատևելը, այլ երկրին պիտանի լինելը։ Երիտասարդները, միգուցե գիտելիքներ ունեն, սակայն փորձի տեսանկյունից զրո են։ Այսինքն, վետերանը կարող է դառնա լավ խորհրդատու և կիսվի իր փորձով»։
Պարոն Սարգսյանի խոսքով, վետերաններ ունենք, որ լավ մասնագետներ են եղել, մեծ փորձ ու գիտելիքներ ունեն, առույգ են ու պայծառ միտք ունեն, սակայն անգործ նստած են տանը։ Նրանց փորձն ու գիտելիքները օգտագործելը պարտադիր է, և պետք է խորհրդատուի աշխատանքով ապահովել։ Եվ սա պետք է կառավարությունը պարտադրի, մինչդեռ կառավարության դռներն իրենց առջև առայժմ փակ են։ Դռներից մեկն էլ, որ պատրաստվում են «ծեծել»՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանի «դուռն է»։
Կբացեն «դուռը», թե չէ, չգիտեմ, ասում է աշխատանքի վետերանների կոմիտեի նախագահն ու ցավով հավելում․ «Վետերանը, որ կարող է աշխատել ու օգուտ տալ երկրին, հիմա նստել ու ինչի՞ն է սպասում, վերջի՞ն»։

Что делать ветерану – сидеть и ждать конца? Рубен Саркисян (видео)
Поддержи А1+!Преседатель республиканского комитета по труду и тылу Союза ветеранов РА Рубен Саркисян считает, что наши молодые люди сегодня, к сожалению, очень мало знают о ветеранах труда. Ветерана и пенсионера отождествляют, подход один и тот же, как к пенсионеру по возрасту, тогда как ветераны – это герои труда, которые развивали промышленность и экономику, создавали благо и продуктами их труда сегодня пользуется народ, в частности – молодежь.
«Вчерашняя молодежь –это сегодняшние ветераны, а завтра, послезавтра сегодняшние молодые люди станут ветеранами. Однако сегодня пока не осознают, что для ветерана важно не существование, а быть полезным стране. Молодежь, возможно, имеет знания, однако с точки зрения опыта они – ноль. То есть ветеран может стать хорошим советчиком и поделиться своим опытом».
По словам господина Саркисяна, у нас есть ветераны, которые были хорошими специалистами, обладают большим опытом и знаниями, бодры и имеют ясные мысли, однако сидят дома без дела. Использовать их опыт и знания - обязательно, и нужно обеспечить работой советника. И это должно заставить правительство, между тем двери правительства перед ними пока закрыты. Одна из дверей, в которые мы собираемся «постучать» - это «дверь» министра труда и социальных вопросов РА Заруи Батоян.
Откроют «дверь» или нет – не знаю, говорит председатель комитета ветеранов труда и с болью добавляет: «Ветеран, который может работать и быть полезным стране, сейчас сидит и чего ждет, конца?»