Նոր սպանդանոցներ կկառուցվեն հանրապետության բոլոր մարզերում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր ՀՀ ԿԵ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին էին հրավիրվել սպանդանոցներ արդեն կառուցող և կառուցման հայտ ու նախագիծ ներկայացրած 25 տնտեսավարողներ հանրապետության բոլոր մարզերից: Տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը ողջունել է նրանց պատրաստակամությունն ու նախաձեռնողականությունը՝ վստահեցնելով, որ ՍԱՏՄՆ-ն պատրաստ է տրամադրել համապատասխան խորհրդատվական աջակցություն սպանդանոցների կառուցման աշխատանքներն ավարտելու և շահագործման հանձնելու համար: Հիշեցնելով, որ 2020 թվականի հունվարի 15-ից սպանդանոցային մորթի պահանջը պարտադիր կլինի սննդի շղթայի բոլոր օպերատորների համար, ՍԱՏՄ ղեկավարը շեշտել է, որ սպանդնոցային ծագման մսեղիքով սպառողներին ապահովելու համար ներդրվելու են առավելագույն ջանքեր:
Տնտեսվարողները խոսել են սարքավորումների ձեռքբերման, տարածքների կառուցապատման, սանիտարահիգիենիկ նորմերի, ինչպես նաև ֆինանսական ներդրումների հետ կապված խնդիրների մասին: Նրանք նշել են, որ իրենց համար կարևոր է աշխատակիցների վերապատրաստման հարցը:
Տեսչական մարմնի պատասխանատուները պարտավորվել են ոչ միայն տրամադրել սպանդանոցներին ներկայացվող պահանջները, այլև, ՍԱՏՄ մասնագետների մասնակցությամբ, անցկացնել դասընթացներ մսի սպանդանոցային ծագումը վկայող էլեկտրոնային անասնաբուժական ձևաթուղթ տրամադրելու կարգի մասին, ներգրավել միջազգային փորձագետներ՝ սպանդանոցների աշխատակիցների վերապատրաստման համար: Մասնագետները ներկայացրել են նաև սպանդանոցների կառուցման մի քանի տարբերակներ և նվազագույն ծախսերով միջազգային պահանջներին համապատասխանող սպանդանոց հիմնելու հնարավորությունները:
Կենդանական ծագման սննդամթերքն ունի բարձր ռիսկ և, շղթայի բոլոր փուլերում վերահսկողությունն ուժեղացնելով, այդ թվում և՝ սպանդանոցների նկատմամբ, Տեսչական մարմինը նպատակ ունի սպառողներին ապահովել առավել որակյալ ու անվտանգ մթերքով՝ զերծ պահելով հնարավոր հիվանդություններից:

Во всех областях Армении будут построены новые бойни
Поддержи А1+!В Инспекционный орган по безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства РА были приглашены 25 хозяйствующих субъектов из всех областей республики, уже строящих скотобойни и представивших заявки на строительство и проект. Руководитель инспекционного органа Георгий Аветисян приветствовал их готовность и инициативность, заверив, что ИОБПП готов оказывать соответствующую консультативную помощь для завершения строительства скотобоен и сдачи их в эксплуатацию. Он напомнил, что с 15 января 2020 года требование бойни будет обязательным для всех операторов пищевой цепи. Руководитель ИОБПП подчеркнул, что для обеспечения потребителей мясом со скотобоен будет приложен максимум усилий.
Хозяйствующие субъекты говорили о проблемах, связанных с приобретением оборудования, застройкой территорий, санитарно-гигиеническими нормами, а также финансовыми инвестициями. Ответственные лица инспекционного органа обязались не только предоставлять условия, предъявляемые к бойням, но и, при участии специалистов органа, проводить курсы по составлению электронной ветеринарной формы, свидетельствующей о происхождении мясо и его переработки, привлекать международных экспертов для переподготовки сотрудников скотобоен.
Продукты животного происхождения имеют высокую степень опасности, и, усиливая контроль на всех этапах этой цепи, в том числе и на бойнях, инспекционный орган стремится обеспечить потребителей более качественными и безопасными продуктами, предохраняя их от возможных болезней.