«4 գիշերօթիկ հաստատությունների 260 երեխայից 130-ը վերադարձել է ընտանիք» (տեսանյութ)
Գիշերօթիկ հաստատություններում և մանկատներում երեխաների գտնվելու հիմնական պատճառը ընտանիքի վատ սոցիալ-տնտեսական վիճակն ու հաշմանդամության հանգամանքն են, նշում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ  Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա հավաստմամբ՝ նախարարության ներքո գործող 6 մանկատներում երեխաների շուրջ 70 տոկոսը ունի հաշմանդամություն։ Սա, ըստ նրա, ցույց է տալիս, որ անհրաժեշտ  է զարգացնել այն ծառայությունները, որոնք հնարավորություն կտան երեխաներին ապրելու իրենց ընտանիքներում և միաժամանակ բարելավելու կյանքի որակը։
«Մենք ցանկանում ենք տալ այնպիսի աջակցություն, որ ընտանիքը կարողանա ինքնուրույն լուծի խնդիրները և ոչ թե մշտապես կախված լինի նպաստների համակարգում պասսիվ աջակցությունից։ Ընտանիքների հետ աշխատանքի սխեման ուղղված է նրան, որ կարողանանք ձևավորել կայուն եկամտի աղբյուրներ, բարելավենք հարաբերությունները՝ ստեղծելով առողջ միջավայր, որպեսզի երեխան լինի պաշտպանված և անվտանգ»։
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրեց, որ 4 գիշերօթիկ հաստատությունների 260 երեխաներից հոկտեմբերի 24-ի դրությամբ 130-ը վերադարձել է ընտանիք։
«Դիլիջանի գիշերօթիկ հաստատությունում 134 երեխա ունենք, Գյումրիի թիվ 1 և թիվ 2-ում՝  46 և 50, իսկ Բյուրեղավանում որևէ երեխա խնամք չի ստանում, այստեղ երեխաների թիվը 32-ն էր, և բոլորը վերադարձել են ընտանիքներ։ Շատ դեպքերում ընտանիքների խնդիրն այն է,  որ երեխան դպրոցից հետո գնալու տեղ ունենա։ Հնարավորություն ունենա սնվելու, օգնեն նրան դասապատրաստման հարցում, կարողանա հաճախել խմբակների։ Պետության պարտավորությունն է օգնել երեխային և ընտանիքին։ Եվ կարիք չկա երեխային հանել ընտանիքից և պահել հաստատությունում»։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ 260 երեխաների սեպտեմբերին ընդառաջ տրամադրվել են գրենական պիտույքներ, պարագաներ։ Նոյեմբերից ձմեռային հագուստ կտրամադրվի։
Ժաննա Անդրեասյանը նաև նշեց, որ կառավարության որոշմամբ նախատեսված է, որ  դեկտեմբերից չեն գործելու Գյումրիի թիվ 1, Դիլիջանի, Բյուրեղավանի գիշերօթիկ հաստատությունները, իսկ Գյումրիի թիվ 2 գիշերօթիկը կշարունակի գործել մինչև 2020 թվականի հունիսի 25-ը։

«130 из 260-и детей 4 интернатов вернулись в семью» (видео)
Основная причина нахождения детей в интернатах и детских домах – плохое социально-экономическое состояние семьи и обстоятельства инвалидности, отмечает заместитель министра труда и социальных вопросов РА Жанна Андреасян.
Она уверяет, около 70% детей в 6 действующих при министерстве детдомах имеют инвалидность. Это, по ее словам, показывает, что необходимо развить те службы, которые дадут детям возможность жить в своих семьях и в то же время улучшить качество жизни.
«Мы хотим дать такую помощь, чтобы семья могла самостоятельно решать проблемы, а не постоянно зависеть от пассивной помощи в системе пособий. Схема работы с семьями направлена на то, чтобы мы смогли сформировать стабильные источники дохода, улучшить отношения, создав здоровую среду, чтобы ребенок был защищенным и в безопасности».
Жанна Андреасян сообщила, что из 260 детей 4  интернатов по положению на 24 октября 130 вернулись домой.
«В Дилижанском интернате у нас 134 ребенка, в Гюмри номер 1 и 2 – 46 и 50, а в Бюрегаване ни один ребенок не получает уход, там было 32 детей, и все вернулись в семьи. Во многих случаях проблема семей в том, чтобы ребенку было куда пойти после школы. Чтобы у него была возможность питаться, ему помогали готовить уроки, чтобы он мог посещать кружки. Обязанность государства – помогать ребенку и семье. И нет необходимости в том, чтобы изьять ребенка из семьи и содержать в учреждении».
Она также сообщила, что 260 детям в канун сентября были предоставлены канцелярские принадлежности. С ноября будет предоставлена зимняя одежда.
Жанна Андреасян также отметила, что решением правительства предусмотрено, что с декабря не будут действовать интернаты Гюмри номер 1, Дилижана, Бюрегавана, а интернат Гюмри номер 2 продолжит действовать до 25-го июня 2020 года.