72945081_1043954535790811_5401195681396293632_n
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի ֆեյսբուքյան գրառումը՝ ծխախոտային և ռեստորանային արդյունաբերության կապի մասին.
«Դեռևս հեռավոր 2002 թվականին Կալիֆորնիայի համալսարանի մի քանի հետազոտողներ հրապարակել էին մի հետազոտություն, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես է ծխախոտային ինդուստրիան դրդում ռեստորանների միություններին ընդդիմանալ ծխախոտի ծխից զերծ միջավայր ունենալուն։
Ավելին, հեղինակները նաև հայտնաբերել են, որ եթե ծխախոտային ինդուստրիան չի գտնում իր հետ «համագործակցելու» ցանկություն հայտնած ռեստորանների միություն, ապա ինքն է նման միավորումներ ստեղծում։
Ուզում եմ ներկայացնել այդ գիտական հետազոտության եզրակացության թարգմանությունը ամբողջությամբ.
[...]Եզրակացություն. կորցվող եկամուտների մասին առասպելների միջոցով, ծխախոտային արդյունաբերությունը խաբել է հյուրընկալային (ռեստորանային) արդյունաբերությանը թանկարաժեք օդափոխության համակարգեր տեղադրելու գործում այն դեպքում, երբ ծխախոտի ծխից 100% զերծ միջավայր ապահովող օրենքները ցույց չեն տվել որևէ բացասական էֆեկտ բիզնեսի եկամուտների վրա կամ նույնիսկ բարելավման են բերել։
Ծխախոտային արդյունաբերությունը հաջողությամբ դարձրել է հյուրընկալային (ռեստորանային) արդյունաբերությանը, որպես իր լոբբիստական ձեռք փակ հանրային տարածքներում մաքուր օդի միջավայրի դեմ պայքարելու համար։ Հանրային առողջապահության ջատագովները պետք է հասկանան, որ երբ նրանք խոսում են կազմակերպված ռեստորանների ասոցիացիաների հետ, նրանք հազվադեպ բացառություններով, խոսում են ծխախոտային արդյունաբերության հետ և հետևաբար պետք է գործեն դա հաշվի առնելով[...]»:

72945081_1043954535790811_5401195681396293632_n
Запись министра здравоохранения Арсена Торосяна в фейсбук о промышленной связи табачной и ресторанной промышленности:
«Еще в далеком 2002 году несколько исследователей из Калифорнийского университета опубликовали исследование, которое показывает, как табачная индустрия подталкивает союзы ресторанов противодействовать тому, чтобы иметь среду, свободную от табачного дыма.
Более того, авторы также обнаружили, что если табачная индустрия не идет  в союз ресторанов, выразивших желание «сотрудничать» с ней, то она создает подобные обьединения.
Хочу представить перевод заключения этого научного исследования полностью:
[...] Заключение: посредством легенд о потерянных доходах, табачная промышленность обманула гостевую (ресторанную) промышленность в деле установки дорогостоящих вентилляционных систем в том случае, когда законы, обеспечивающие 100% среду без табачного дыма не продемонстрировали какого-либо негативного эффекта на доходы бизнеса или даже привели к улучшению.
Табачная промышленность успешно сделала гостевую (ресторанную) промышленность своей лоббистской рукой для борьбы против среды чистого воздуха в общественных помещениях.  Сторонники общественного здоровья должны понимать, что когда они говорят об организованных ассоциациях ресторанов, они за редкими исключениями, говорят с табачной промышленностью и следовательно должно действовать с учетом этого […]”.