Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեի հետ (տեսանյութ)
Աշխատանքային այցով Տոկիոյում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեի հետ։
Ճապոնիայի վարչապետը ողջունել է նախագահ Սարգսյանի մասնակցությունը կայսր Նարուհիթոյի գահակալության արարողությանը և Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում նրա առաջին այցը Ճապոնիա։ Նա ասել է, որ Հայաստանը Ճապոնիայի համար կարևոր գործընկեր է, և իրենք հետաքրքրված են համագործակցության զարգացմամբ։ «Հայաստանն ունի հարուստ պատմություն, մշակույթ, ավանդույթներ: Հիմք ընդունելով դրանք՝ դուք կենտրոնանում եք նոր տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների վրա՝ նայելով ապագային»,- նշել է վարչապետ Աբեն:
Շնորհակալություն հայտնելով կայսեր գահակալության պատմական իրադարձությանը մասնակից լինելու հրավերի համար՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Թեև մենք աշխարհագրորեն միմյանցից բավական հեռու ենք, սակայն մոտ ենք մեր արժեքներով, մեր մշակույթով ու պատմությամբ։ Երկուսս էլ հնագույն ժողովուրդներ ենք, որոնք տարբեր առումներով ունեն շատ նմանություններ։ Մենք պետք է նայենք առաջ: Ապագան ենթադրում է համագործակցություն: Հավատացած եմ, որ կարող ենք միասին շատ բան անել»: Նա փոխգործակցության համար հեռանկարային է համարել նորարարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, մաթեմատիկական մոդելավորման, մեծ հոսքերի տեղեկատվության կառավարման ոլորտները։
Այս համատեքստում նա ներկայացրել է նախագահական նախաձեռնություններից մեկը՝ Հայաստանում տեխնոլոգիաների ու գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) ծրագիրը, որը, ի թիվս այլ բաղադրիչների, նպատակ ունի տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին բերել Հայաստան՝ մեր երկիրը դարձնելով արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտում առաջատար կենտրոններից մեկը: «Ուրախ կլինենք այս ծրագրի շրջանակում ճապոնական ընկերություններին ևս տեսնել մեր երկրում»,- ընդգծել է նախագահը:
Նշելով, որ 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո Ճապոնիան առաջիններից մեկն էր, որ օգնության ձեռք մեկնեց Հայաստանին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Հայաստանը բարձր է գնահատում արտակարգ իրավիճակների կառավարման և բնական աղետների դեմ պայքարի, տարերային աղետների կանխարգելման գործում ճապոնական օժանդակությունը մեր երկրին»: Նա կարևորել է նաև միջուկային անվտանգության ու կարգավորումների, այդ թվում՝ միջուկային թափոնների կառավարման ու երկրաշարժերի կանխատեսելիության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը:
Նշելով, որ երկու երկրները ստորագրել են ներդրումների ազատականացման, խրախուսման և պաշտպանության մասին համաձայնագիրը, որը գործուն հնարավորություններ է ստեղծում՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ և ունենալով կայացած բանկային համակարգ, կարող է դիտարկվել որպես առևտրային հարթակ։ Նա համագործակցության առումով հեռանկարային է համարել նաև սննդի անվտանգության ոլորտը։
Ճապոնիայի վարչապետն ասել է, որ երկու երկրները միմյանց ավելի լավ ճանաչելու, միմյանց հնարավորությունները բացահայտելու կարիք ունեն։ Նա կարևորել է ճապոնական ընկերություններին Հայաստանի հետ համագործակցության ներուժի և հնարավորությունների մասին տեղեկացնելը:
«Կարևոր է իրազեկել ընկերություններին այն մեծ ներուժի մասին, որ Հայաստանն ունի, ինչպես նաև տեղյակ պահել, որ Դուք՝ որպես նախագահ, մեծապես կենտրոնացած եք նման կարևոր ոլորտների զարգացման վրա»,-նշել է վարչապետ Աբեն:
Այդ նպատակով նա կարևոր է համարել համատեղ բիզնես ֆորումի անցկացումը։
Հայաստանի նախագահն իր և կառավարության անունից Ճապոնիայի վարչապետին հրավիրել է այցելել Հայաստան։ «Ուրախ կլինենք Ձեզ հյուրընկալել մեր երկրում»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը։

Армен Саркисян встретился с премьер-министром Японии Синдзо Абэ (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Токио, встретился с премьер-министром Японии Синдзо Абэ.
Премьер-министр Японии приветствовал участие президента Саркисяна в церемонии интронизации императора Нарухито и его первый визит в Японию на посту президента Армении. Он сказал, что Армения является важным партнером для Японии, и они заинтересованы в развитии сотрудничества. У Армении богатая история, культура, традиции. Основываясь на них, Вы концентрируетесь на новых технологиях и инновациях и смотрите в будущее”, - отметил премьер-министр Абэ.
Выразив благодарность за приглашение принять участие в историческом событии интронизации императора, президент Саркисян сказал: “Хотя мы географически далеки друг от друга, однако близки своими ценностями, культурой и историей. Мы оба - древнейшие народы, которые в некотором имеют много общего. Мы должны смотреть вперед, будущее предполагает сотрудничество.  Я уверен, что мы многое можем сделать вместе”. Он назвал перспективными для взаимодействия сферы инноваций, информационных технологий, искусственного интеллекта, математического моделирования, управления информацией больших потоков.
В этом контексте он представил одну из президентских инициатив - нацеленную на развитие технологий и науки в Армении программу ATOM (Advanced Tomorrow), которая, в числе прочих компонентов, преследует и цель привлечь в Армению крупные международные технологические компании в сфере информационных и высоких технологий, сделать нашу страну одним из ведущих центров в области искусственного интеллекта и математического моделирования. “Мы рады будем и японские компании увидеть в нашей стране в рамках этой программы”, - подчеркнул президент.
Он отметил, что в 1988 г. после разрушительного землетрясения Япония была одной из первых, кто протянул руку помощи Армении, президент Саркисян, в частности, сказал: “Армения высоко ценит содействие Японии, оказываемое нашей стране в управлении чрезвычайными ситуациями и борьбе с стихийными бедствиями, предотвращении стихийных бедствий”. Он также отметил важность расширения сотрудничества в области ядерной безопасности и регулирования, в том числе управления ядерными отходами и прогнозирования землетрясений.
Отметив, что обе страны подписали Соглашение о либерализации, поощрении и защите инвестиций, которое создает действенные возможности, президент Саркисян сказал, что Армения, будучи членом ЕАЭС и имея состоявшуюся банковскую систему, может рассматриваться как торговая платформа. В плане сотрудничества он посчитал перспективной также и сферу безопасности продуктов питания.
Премьер-министр Японии ответил, что обе страны нуждаются в лучшем узнавании друг друга, раскрытии возможностей друг друга. Он отметил важность информирования японских компаний о потенциале и возможностях сотрудничества с Арменией.
“Необходимо информировать компании о том большом потенциале, который имеет Армения, а также проинформировать, что Вы, как президент, сконцентрированы на развитии таких важных сфер”, - отметил премьер-министр Абэ. С этой целью он счел важным совместное проведение  бизнес-форума.
Президент Армении от своего имени и от имени правительства пригласил премьер-министра Японии посетить Армению. “Будем рады принять Вас в нашей стране”, - подчеркнул президент Саркисян.