Հայաստանը պետք է ունենա առնվազն 15 տոկոս տնտեսական աճ, որ շարժվի առաջ․ տնտեսագետ
Համաշխարհային բանկը և Արժույթի միջազգային հիմնադրամն անդրադարձել էին Հայաստանի Հանրապետության մակրոտնտեսական ցուցանիշներին։
Տնտեսագետ Ինգա Ղալայանն այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ Համաշխարհային բանկը Հայաստանի համար կանխատեսում է 5,5 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը՝ 6 տոկոս: Աղքատության ցուցանիշի նվազման մասով Համաշխարհային բանկը կանխատեսել է, որ մինչև 2021 թվականն այն կնվազի՝ հասնելով 7 տոկոսի, իսկ ահա գործազրկությունը, ըստ Արժույթի հիմնադրամի կանխատեսումների, 2019-20 թվականների համար կհասնի 17,5 տոկոս ցուցանիշի։
«Ա1+»-ն այս կապակցությամբ մեկնաբանություն խնդրեց տնտեսագիտության դոկտոր, տնտեսագետ Կարեն Ադոնցից։
Տնտեսական աճի ցուցանիշի մասին
Ադոնցն ասաց, որ մակրոտնտեսական ցուցանիշների հաշվարկը Համաշխարհային միջազգային կազմակերպությունները հիմնականում անում են ընդհանուր մակրոտնտեսական նպատակային թվի վրա․ այսինքն՝ եթե տնտեսական աճը նախատեսված է 5 տոկոս և ավելին, ընդհանուր ֆոնի վրա ավելացվում է որոշակի աճ։ «Ու եթե ասենք ՀՆԱ-ն աճում է 5 տոկոսով, մնացած ցուցանիշները համապատասխանաբար լրացվում են։ Իրենց մոտ կա աղյուսակ, որ եթե ձեր մոտ 5 տոկոս hամախառն ներքին արդյունքի աճ տեղի ունենա, մնացած ցուցանիշները համապատասխան ձևով կփոխվեն»,- մանրամասնեց տնտեսագիտության դոկտորը։
Ըստ Ադոնցի՝ միջազգային կազմակերպությունները խորքային վերլուծություն չեն անում, հիմնական վերլուծությունը պայմանավորված է մի քանի ցուցանիշներով՝ ՀՆԱ-ի աճ, գնաճի մակարդակ (ինֆլjացիա), բյուջեի դեֆիցիտ (պակասորդ), ներդրումներ։ Այս ցուցանիշները, եթե համապատասխան մակարդակների վրա են, փոփոխության չեն ենթարկվում։ «Ասենք, եթե ինֆլյացիան չի փոխվում, իրենց մոտ աղյուսակի ձևով ամբողջությամբ ֆիքսվում է։ Խորքային վերլուծություն չեն էլ կարող անել, որովհետև դա ռազմավարությունից է կախված, թե Հայաստանի տնտեսությունը որ ուղղություններով է կարող զարգանալ»,- շարունակեց տնտեսագետը։
Տնտեսական աճի նախատեսված 4,9 տոկոսը, 5 տոկոս կամ 6 տոկոսը, Կարեն Ադոնցի փոխանցմամբ, շատ փոքր ցուցանիշներ են մեր նման ցածր մակարդակի վրա տնտեսություն ունեցող երկրի համար։ «Եթե օրինակ՝ ինքն իրենով էլ զարգանա, եթե երկրի համախառն շահույթ  ուղղվի տնտեսության մեջ, այս 5 տոկոս ցուցանիշը կապահովվի։ Առավելևս, որ բյուջետային պակասորդը ավելանում է, դա նշանակում է որ տնտեսության մեջ լրացուցիչ ներգրավումներ կլինեն վարկերի միջոցով կամ այլ աղբյուրների, դա էլ կմտնի տնտեսության մեջ ընդհանուր մաքուր շահույթով պայմանավորված ներդրումների հետ միասին, կապահովեն»,- պարզաբանեց տնտեսագիտության դոկտորը։
Քանի որ ՀՀ կառավարությունը տնտեսական զարգացման ռազմավարություն չէ ներկայացրել, ըստ Ադոնցի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը չի էլ  կարող պատկերացնել, թե ոնց պիտի զարգանա ՀՀ տնտեսությունը։
«Եթե կառավարությունն ասում, է, որ ունենալու է այսքան աճ, այսքան բյուջեի դեֆիցիտ, ներդրումներ, ինֆլյացիա այսինչ մակարդակի վրա, արդեն համեմատություն է կատարվում, թե կունենանք այսքան տնտեսական աճ․ կարող է լինել 6 տոկոս, դա պայմանավորված է երկրում համախառն շահույթից։ Ավելացրիք դեֆիցիտը, դա նշանակում է, որ լրացուցիչ գումարներ են մտնելու տնտեսության մեջ, ըստ դրա՝ անում է հաշվարկ։ Բայց նրանք ռազմավարություն չեն մշակում։ Հիմա իրենց ասածը կհամապատասխանի, թե ոչ, հավասարակշռված  տնտեսություն այդ միջոցները, որ մտնեն, տեղի կունենա։ Լավ կլիներ եթե 15 տոկոս տնտեսական աճ լիներ, հնարավոր լիներ տնտեսական կառուցվածքը փոխել դեպի արդյունաբերական նոր ոլորտներ, զարգանային նոր արտադրություններ, բացվեին նոր շուկաներ, կատարվեին ներառական ներդրումներ, այսինքն՝ մարդիկ էլ բաժնետիրական ընկերությունների միջոցով աշխատեին»,- ընդգծեց նա։
Շարունակելով՝ տնտեսագետն ասաց, որ 5 տոկոս տնտեսական աճի դեպքում ինֆլացիան կիջնի, դա էական բան չէ, զուտ թվաբանություն է, աղյուսակային է։ 5 տոկոսի վերաբերյալ դոկտորը գնահատական չունի, որովհետև դա Հայաստանի տնտեսության համար թիվ չէ։
«5 տոկոս տնտեսական աճով մենք մնալու են նույն մակարդակի վրա, աշխարհում 115-րդ տեղում։ 5  տոկոսով ո՛չ թոշակը լուրջ կբարձրանա, ո՛չ կենսամակարդակը կբարձրանա և այլն։ Լավ է, որ չեն գողանում, լավ է, որ կոռուպցիան կրճատվել է, բայց դա զարգացում չէ։ Հայաստանը պետք է ունենա առնվազն 15 տոկոս տնտեսական աճ, որ շարժվի առաջ։ Կողքի երկրներն էլ են 5-6 տոկոս ունենալու, իրենք էլ մնալու են մեր նման»,- շեշտեց Ադոնցը։
Գործազրկության ցուցանիշի մասին
Գործազրկության մասով՝ տնտեսագետն ասաց, որ Հայաստանում կարող են զարգանալ ճյուղեր, որոնք իրենց մեջ կընդգրկեն մեծ թվով աշխատողներ․ գյուղատնտեսությունը, տուրիզմը (սպասարկում, հյուրանոց և այլն), տեքստիլի, կարի արտադրությունները։ Ըստ նրա՝ դա ինչ-որ չափով հնարավոր է, որովհետև այդ ոլորտները կարող են ինչ-որ թվով մարդիկ ներգրավեն, բայց դրանք ցածր մասնագիտացում ունեցող ոլորտներ են։
«Այդ ոլորտները տանելով մեծ թվով աշխատուժ՝ արդեն տեղ էլ չեն թողնում, որ մասնագիտական ոլորտները զարգանան՝ ինժիներություն, արդյունաբերական ոլորտում մասնագետներ։ Վերջիններս են բարձր ավելացված արժեք ստեղծողները, բարձր աշխատավարձ ստացող մասնագետները։ Ես խոսում եմ աշխատանքների մասին, որոնք մասնագիտացում են բերում երկրին, որոնք բարձր տեխնոլոգիական առաջընթաց կապահովեն։ Ասենք՝ ծրագրավորողները, սակայն դա էլ նեղ մասնագիտացված է, զուտ ՏՏ ոլորտում ծրագրավորող աշխատելն էլի քիչ է․ մոտ 20 հազար մարդ է աշխատում այդ ոլորտում»,- պարզաբանեց Կարեն Ադոնցը։
Ուստի, ըստ նրա, շատ բաներ է պետք փոխել․ արդյունաբերության ոլորտները, պետք է զարգացնել էլեկտրա-տեխնիկական ոլորտը՝ շարժիչների արտադրություն, մալուխների արտադրություն, որպեսզի ներքին պահանջարկ լինի մաքուր պղինձ արտադրող գործարանի կառուցման համար։
«Ներքին պահանջարկը շատ կարևոր է,  և այդ ոլորտները պետք է ստանան այնպիսի հարկային արտոնություններ, որ տրված է ՏՏ ոլորտին։ Այդ դեպքում կզարգանան, պղնձի սպառմամբ կստեղծվի ներքին պահանջարկ, և այդ առումով մենք ունենք բավարար խտանյութ, հարստացված խտանյութ, որն արտահանելու փոխարեն մեր երկրում հանգիստ կարող ենք գործարան կառուցել, ու գործարանը կլուծի բազմաթիվ հարցեր․ օրինակ՝ հումք կարտադրի մեր արտադրողների համար»,- ընդգծեց փորձագետը՝ հավելելով, որ դա
գիտատար ոլորտ է։ Այսինքն՝ շարժիչների արտադրություն, տրանսֆորմատորների արտադրություն, գեներատորների արտադրություն։ Իսկ դա, ըստ նրա, հնարավոր է անել, որովհետև ամբողջ էլեկտրոնիական հիմնված է պղնձի վրա, որից հետո հնարավոր է այդ ոլորտները ավտոմատացնել։
«Այս կերպ պետք է մտածենք, դա է մեր երկրի շարժիչ ուժը։ Թե չէ տուրիզմը հասկացանք, բայց աշխատուժը կվերաբաշխվի այնպես, որ մարդ չի մնա ինժիներական ոլորտների համար։ Բոլորը ցածր դասի աշխատողներ կդառնան՝ այն, ինչը որ հիմա ունենք»,- մտահոգություն հայտնեց տնտեսագիտության դոկտորը։
Աղքատության ցուցանիշի մասին
«Համաշխարհային բանկն աղքատության ցուցանիշը հաշվարկում է, եթե չեմ սխալվում, 2,5 դոլար օրական ցուցանիշով։ Մենք ունենք 500-550 հազար թոշակառու, որոնց մի մասը 25 հազար դրամ է թոշակ ստանում  ու 70 տոկոսն օրական 5 դոլար աշխատավարձ է ստանում օրական, դա նշանակում է, որ մեր երկրում 70 տոկոս աղքատություն կա»,- ասաց տնտեսագետը։
Աղքատության 30 տոկոս ցուցանիշը, ըստ Կարեն Ադոնցի, աշխատողների մեջ է կազմում, բայց թոշակառուներն էլ են սնվում, 550 հազար աղքատ միայն թոշակառու և նպաստ ստացող մարդիկ են, նրանք աշխատող չեն, աղքատ են փաստացի և եթե գումարենք աշխատողների միջի աղքատների թվի հետ, կհասկանանք՝ ինչ է կատարվում երկրում։
ԱՄՆ-Չինաստան տնտեսական հակամարտության մասին
Հարցին թե՞ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Չինաստանի միջև ընթացող տնտեսական հակամարտությունն ի՞նչ ազդեցություն կունենա Աշխարհի և Հայաստանի տնտեսության վրա, Ադոնցն ասաց․ «Տեղի է ունենում հետևյալը․ ԱՄՆ ու Չինաստանն ունեն մեծ ներքին շուկա։ Դա նշանակում է շատ արտադրություններ, որոնք փաստացի Միացյալ Նահանգներ են ներմուծում  Չինաստանից, Եվրոպայից և այլ տեղերից։ ենթադրվում է, որ իր ներքին շուկան բավարար է, որպեսզի այդ արտադրությունները շահութաբեր աշխատեն միայն Միացյալ Նահանգների ներքին շուկայի համար»։
Եթե ունենք խոշոր շուկա, ըստ տնտեսագետի, և այդ խոշոր շուկան հիմնականում ներմուծումը կատարում է թե՛ սպառողական, թե՛ հումքային, թե՛ տեխնիկական սարքավորումների առումով Չինաստանից, Կորեայից, կամ Եվրոպայից և այլն, և եթե Միացյալ Նահանգների նախագահն եք, ունեք բավարար ներքին շուկա, սպառումն էլ է բավարար, ուստի այդ գործարանները, արտադրությունները կազմակերպվեն ԱՄՆ-ում։
«Թանկ կլինի, որովհետև կենսամակարդակը բարձր է, ուստի սահմանափակում կդնեմ Չինաստանի համար, որպեսզի հավասարեցնեմ ապրանքի գինն ու իմ երկրում արտադրվեն այդ արտադրանքները։ Չինաստանը նույն ձևով փորձում է ԱՄՆ-ի նկատմամբ այդ քայլերն անել , բայց այս պայքարից փոխվում է գլոբալ համաշխարհային առևտրային կազմակերպության սկզբունքները և դրանք խաթարվում են։ Ամեն մի խոշոր շուկա, որ ունի մեծ ներքին շուկա՝ ներմուծման փոխարինման քաղաքականության իրականացման նպատակ է դնում»,- մանրամասնեց նա։
Իսկ Հայաստանի պես փոքր երկրները, ըստ Կարեն Ադոնցի, այդպիսի քաղաքականություն չեն կարող վարել, քանի որ փոքր շուկա չունեն, այդ շուկայում որևէ արտադրություն արդյունավետ կազմակերպել հնարավոր չէ, շատ դժվար կլինի առանց արտահանման, ուստի եթե ընդհանուր տնտեսական թրենդը, ուղղվածությունը լինի այնպիսին, ինչպիսին Միացյալ Նահանգներն է անում՝ ամեն մեկն իր ներքին շուկան գրկած զարգացնի և այլն, ու դա դառնա ընդհանուր քաղաքականություն, բոլոր երկրների համար, փոքր ներքին շուկա ունեցող պետությունները կտուժեն։
«Որովհետև հակառակ բևեռում ենք, փոքր երկիր ենք, փոքր ներքին շուկա ունենք, մենք հիմնականում արտահանման վրա ենք կարող զարգանալ, իսկ նրանք ունեն խոշոր շուկա, մեծ ներմուծում, ուստի ներմուծումը փոխարինում են ներքին արտադրություններով, իրենց համար զարգացման հնարավորությունը մեծ է։ Այդ քաղաքականության իմաստը դա է։ Եթե  դա դառնա համաշխարհային տնտեսության տենդենց, կտուժենք դրանից, որովհետև բոլոր երկրները կսկսեն փակվել»,- եզրափակեց նա։

У Армении должен быть как минимум 15%-й экономический рост, чтобы двигаться вперед: экономист
Поддержи А1+!Всемирный банк и Международный валютный фонд затронули макроэкономические показатели Республики Армения.
Экономист Инга Галаян сегодня во время пресс-конференции сказала, что Всемирный банк предусматривает для Армении 5,5%-й экономический рост, а Международный валютный фонд – 6%. По части снижения бедности Всемирный банк предусмотрел, что до 2021 года она понизится, достигнув 7%, а безработица, по прогнозам Валютного фонда, в 2019-20-х годах достигнет показателя 17,5%.
«А1+» в этой связи попросил комментарий у доктора экономики, экономиста Карена Адонца.
О показателе экономического роста
Адонц сказал, что расчет макроэкономических показателей Всемирные международные организации обычно производят на общем макроэкономическом целевом числе, т. е. если предусмотрен экономический рост 5% и более, на общем фоне увеличивается некоторый рост. «И если скажем ВВП растет на 5%, остальные показатели соответственно дополняются. У них есть таблица, что если у вас произойдет 5%-й внутренний валовый продукт, остальные показатели соответствующим образом изменятся»,- детализировал доктор экономики.
По мнению Адонца, международные организации не проводят глубокого анализа, основной анализ обусловлен несколькими показателями: рост ВВП, уровень роста цен (инфляция), дефицит бюджета, инвестиции. Эти показатели, если находятся на соответствующих уровнях, не подвергаются изменениям. «Скажем, если инфляция не меняется, у них в форме таблицы полностью фиксируется. Они не могут провести глубинного анализа, потому что это зависит от стратегии, по каким направлениям может развиваться экономика Армении», - продолжил экономист.
Предусмотренные 4,9% и 5% и 6% экономического роста, согласно Карену Адонцу, очень низкие показатели для страны, имеющей экономику, находящуюся на столь низком уровне, как у нас. «Если, к примеру, она сама по себе будет развиваться, если валовая прибыль страны будет направлена в экономику, этот показатель в 5% будет обеспечен. Более того, когда увеличивается дефицит бюджета, это значит, что в экономике будут дополнительные привлечения посредством кредитов или иных источников, это также войдет в экономику вместе с инвестициями, обусловленными общей чистой прибылью, обеспечат», - пояснил доктор экономики.
Поскольку правительство РА не представило стратегии экономического развития, по мнению Адонца, Международный валютный фонд также не может представить, как должна развиваться экономика РА.
«Если правительство говорит, что у нас будет такой-то рост, такой-то дефицит бюджета, инвестиции, инфляция на таком-то уровне, уже проводится сравнение, если будем иметь такой экономический рост, может быть 6%, это обусловлено валовой прибылью в стране. Добавили дефицит, это означает, что в экономику войдут дополнительные суммы, по этому производит расчет. Но они не разрабатывают стратегии. Сейчас сказанное ими будет соответствовать или нет, если эти средства войдут в сбалансированную экономику, будет иметь место. Было бы хорошо, если б был экономический рост 15%, было бы возможно изменить экономическую структуру в направлении новых промышленных отраслей, развивались бы новые производства, открылись бы новые рынки, производились бы инклюзивные инвестиции, к примеру, и люди посредством акционерных компаний работали бы», - подчеркнул он.
Продолжая, экономист сказал, что в случае 5% экономического роста инфляция снизится, это – несущественно, чисто арифметика, табличная. Относительно 5% у доктора нет оценки, потому что для экономики Армении это не число.
«С 5% экономическим ростом мы останемся на том же уровне – 115-м месте в мире. С 5% ни пенсия не серьезно не повысится, ни уровень жизни не повысится и т. д. Хорошо, что не воруют, хорошо, что коррупция сократилась, но это – не развитие. У Армении должен быть как минимум 15% экономический рост, чтобы двигаться вперед. Если страны рядом тоже будут иметь 5-6%, они также останутся как и мы», - подчеркнул Адонц.
О показателе безработицы
По части безработицы экономист сказал, что в Армении могут развиваться отрасли, которые включат в себя большое число работников: сельское хозяйство, туризм (обслуживание, гостиница и др.), текстильное, швейное производство. По его словам, это в какой-то мере возможно, поскольку эти отрасли могут привлечь некоторое число людей, однако это отрасли с низкой специализацией.
«Эти отрасли, уведя большое количество рабочей силы, уже не оставляют места для того, чтобы развивались профессиональные отрасли: инженерия, специалисты в промышленной отрасли. Последние являются специалистами, получающими высокую добавленную стоимость, высоко оплачиваемыми. Я говорю о работах, которые приносят стране специализацию, которые обеспечат высокий технологический прогресс. Скажем, программисты, однако и это узко специализированно, работать программистом чисто в ИТ-сфере – этого тоже мало, около 20 тысяч человек работают в этой сфере», - пояснил Карен Адонц.
Следовательно, по его словам, нужно многое изменить: сферы промышленности, нужно развивать электро-техническую отрасль: производство двигателей, производство кабелей, чтобы был внутренний спрос для строительства завода, производящего чистую медь.
«Внутренний спрос очень важен, и эти отрасли должны получить такие налоговые льготы, какие даны ИТ-сфере. В этом случае будут развиваться, по отношению к меди будет создан внутренний спрос, и в этом плане у нас есть достаточный концентрат, обогащенный концентрат, который вместо того, чтобы экспортировать, мы можем спокойно построить завод в нашей стране, и завод решит многочисленные вопросы: к примеру, будет производить сырье для наших производителей», - подчеркнул эксперт, добавив, что это – наукоемкая отрасль. То есть производство двигателей, производство трансформаторов, производство генераторов. А это, по его мнению, возможно сделать, потому что вся электроника основана на меди, после чего можно автоматизировать эти отрасли.
«Нужно думать таким образом, это – движущая сила нашей страны. А не то туризм поняли, но рабочая сила будет перераспределена таким образом, что не останется людей для инженерных отраслей. Все станут работниками низкого класса – то, что имеем сейчас», - выразил обеспокоенность доктор экономики.
О показателе бедности
«Всемирный банк рассчитывает показатель бедности, если не ошибаюсь, по ежедневному показателю 2,5 доллара. У нас есть 500-550 тысяч пенсионеров, часть из которых получает пенсию в размере 25 тысяч драм, и 70% получают зарплату 5 долларов в день, это значит, что в нашей стране 70% бедность», - сказал экономист.
Показатель бедности 30%, по мнению Карена Адонца, составляет среди трудящихся, но пенсионеры также питаются, 550 тысяч бедных – это только пенсионеры и люди, получающие пособие, они не трудящиеся, фактически бедны и если прибавим к числу бедных среди трудящихся, поймем, что происходит в стране.
Об экономическом конфликте США - Китай
На вопрос о том, какое влияние окажет текущий экономический конфликт между Соединенными Штатами Америки и Китаем на мировую экономику и экономику Армении, Адонц сказал: «Происходит следующее: у США и Китая большой внутренний рынок. Это значит много производств, которые фактически импортируют в США из Китая, Европы и других мест, предполагается, что их внутреннего рынка достаточно, чтобы эти производства прибыльно работали только для внутреннего рынка Соединенных Штатов».
Если у нас есть крупный рынок, по мнению экономиста, и импорт на этот крупный рынок в основном производится и в потребительском, и в сырьевом плане, и в плане технического оборудования из Китая, Кореи или Европы и др., и если вы – президент Соединенных Штатов, у вас есть достаточный внутренний рынок, потребление тоже достаточное, следовательно эти заводы, производства организуются в США.
«Будет дорого, потому что уровень жизни высокий, следовательно я поставлю ограничение для Китая, чтобы сравнить цену на товар и эти товары производились бы в моей стране. Китай таким же образом пытается в отношении США совершить эти шаги, но от этой борьбы меняются принципы глобальной мировой торговой организации и они нарушаются. Каждый крупный рынок, который имеет большой внутренний рынок, ставит цель осуществления политики импортозамещения», - детализировал он.
А такие маленькие страны как Армения, по мнению Карена Адонца, не могут проводить такую политику, поскольку у них небольшой рынок, на этом рынке невозможно эффективно организовать какое-либо производство, будет очень трудно без экспорта, следовательно, если общий экономический тренд, направленность будет таковым, как делают Соединенные Штаты: каждый будет развивать свой внутренний рынок и др., и это станет общей политикой для всех стран, пострадают государства с небольшим внутренним рынком.
«Потому что мы находимся на противоположном полюсе, мы – маленькая страна, у нас маленький внутренний рынок, мы в основном можем развиваться на экспорт, а у них есть крупный рынок, большой импорт, следовательно замещают импорт внутренними производствами, для них велика возможность развития. Смысл этой политики в этом. Если это станет тенденцией мировой экономики, мы от этого пострадаем, потому что все страны начнут закрываться», - заключил он.