Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել հայտնի գեղանկարիչ, քանդակագործ, Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ Հենրի Էլիբեկյանի մահվան կապակցությամբ:
Ցավակցական ուղերձում մասնավորապես ասվում է.«Խորապես վշտացած եմ գեղանկարիչ, քանդակագործ, Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ, հանրապետության նախագահի մրցանակի դափնեկիր Հենրի Էլիբեկյանի մահվան կապակցությամբ։
Նկարիչների հայտնի գերդաստանի զավակ Հենրի Էլիբեկյանի արվեստի մեջ յուրահատուկ հոգեբանություն ու փիլիսոփայություն կար, որը երևակայության և ջանքի տպավորիչ համադրությամբ փոխակերպվում էր գույնի ու պատկերի, նկարի ու քանդակի։
Նրա ստեղծագործությունը ժամանակի ու տարածության մեջ գտել է իր մնայուն տեղը։Ցավակցում եմ վաստակաշատ արվեստագետի ընտանիքին, հարազատներին ու նրա արվեստի երկրպագուներին և կիսում նրանց վիշտը»։

Армен Саркисян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной заслуженного деятеля искусств Армении Генри Элибекяна
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной известного художника, скульптора, заслуженного деятеля искусств Армении Генри Элибекяна.
“Глубоко опечален кончиной художника, скульптора, заслуженного деятеля искусств Армении, лауреата премии Президента Республики Генри Элибекяна.
В искусстве Генри Элибекяна, потомка знаменитого рода художников, были своеобразная психология и философия, которые с впечатляющим сочетанием воображения и усилий трансформировались в цвет и образ, картину и скульптуру.
Его творчество нашло свое постоянное место во времени и пространстве.
Соболезную семье, родным заслуженного деятеля искусства и поклонникам его искусства и разделяю их скорбь”.