Սթենլի Քլարք, Լարս Դանիելսոն և այլ հռչակավոր արտիստներ. կմեկնարկի Yerevan Jazz Fest 2019-ը
Ջազի իսկական տոն՝ մայրաքաղաքում և Երևանի սահմաններից դուրս: Ջազի հայկական ասոցիացիան և «Մեցցո Պրոդաքշնը» հոկտեմբերի 24-ից նոյեմբերի 3-ը կանցկացնեն ամենամյա միջազգային ջազ փառատոն Yerevan Jazz Fest 2019-ը:
Փառատոնի շրջանակում կիրականացվեն ինքնատիպ համերգներ՝ բացառիկ արտիստների մասնակցությամբ:
ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանատան աջակցությամբ հոկտեմբերի 25-ին, ժամը 19:00 Կ. Դեմիրճյանի անվ. մարզահամերգային համալիրում «Գրեմմիի» քառակի դափնեկիր, կոմպոզիտոր, պրոդյուսեր, դիրիժոր, բաս կիթառահար Սթենլի Քլարքի ջազ-ռոք համերգով կտրվի Yerevan Jazz Fest 2019-ի մեկնարկը: Սթենլի Քլարքի հետ Հայաստան է ժամանում նրա դաշնակահարը՝ Չիկ Կորեայի աշակերտ Բեկա Գոչիաշվիլին:
Այնուհետև հոկտեմբերի 25-ին, ժամը 19:00 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ինքնատիպ համերգային երեկո կներկայացնեն շվեդ աշխարհահռչակ բասիստ
Լարս Դանիելսոնը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Արմեն Հյուսնունցի ղեկավարությամբ, նույնպես հանդես կգա ամենամյա Yerevan Jazz Fest-ի շրջանակում: Նվագախմբի համերգը տեղի կունենա հոկտեմբերի 30-ին, ժամը 19:00 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Նոյեմբերի 1-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնի Կարմիր դահլիճում կկայանա Վահագն Հայրապետյան և ընկերներ խմբի համերգը, որի ընթացքում կներկայացվի նաև ջազի մասին առաջին հայկական անիմացիոն ֆիլմը:
Yerevan Jazz Fest 2019-ը կուղևորվի նաև Գյումրի: Նոյեմբերի 3-ին Հայաթում համերգով հանդես կգան Վահագն Հայրապետյանն ու Ջոն Մարշալը՝ տեղի ունկնդրին ներկայացնելով ջազային ինքնատիպ գործեր:

Стенли Кларк, Ларс Даниелсон и другие знаменитые артисты: стартует Yerevan Jazz Fest 2019
Настоящий праздник джаза в столице и за пределами Еревана. Армянская ассоциация джаза и “Меццо Продакшен” с 24-го октября по 3-е ноября проведут ежегодный международный джаз-фестиваль Yerevan Jazz Fest 2019.
В рамках фестиваля пройдут уникальные концерты при участии исключительных артистов.
При поддержке посольства США в РА 25-го октября, в 19:00 в спортивно-концертном комплексе имени К. Демирчяна с джаз-рокового концерта четырехкратного лауреата “Грэмми”, композитора, продюссера, дирижера, бас-гитариста Стенли Кларка стартует Yerevan Jazz Fest 2019. Со Стэнли Кларку в Армению прибыл его пианист, ученик Чика Кореи, Бека Гочиашвили.
Затем, 25-го октября, в 19:00 в концертном зале Арам Хачатрян представят концертный вечер всемирно известный шведский басист Лара Даниелсон и Государственный симфонический оркестр Армении, под руководством художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна.
Государственный джазовый оркестр Армении, под руководством художественного руководителя и дирижера Армена Хьюсунца, также выступит в рамках ежегодного Yerevan Jazz Fest-а. Концерт оркестра состоится 30-го октября, в 19:00, в концертном зале Арам Хачатрян.
1-го ноября, в Красном зале кинотеатра “Москва” состоится концерт группы Ваагн Айрапетян и друзья, во время которого также будет представлен первый армянский анимационный фильм о джазе.
Yerevan Jazz Fest 2019 также направится в Гюмри. 3-го ноября, с концертом в Хайате выступят Ваагн Айрапетян и Джон Маршал, представив местным слушателям уникальные джазовые произведения.