73143542_378709706342870_1538194227270254592_n
Ժաննա Ալեքսանյանն անթույլատրելի է համարում, որ ԱԱԾ-ն այցելել է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հոր տուն (տեսանյութ)
Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը անթույլատրելի է համարում, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը երեկ այցելել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի հոր՝ 75–ամյա Վարդան Թովմասյանի՝ Դարակերտ գյուղում գտնվող տուն։
«Ա1+»-ի հարցին ի պատասխան՝ իրավապաշտպանը այդ գործողությունը որակեց որպես ճնշում։
«Իրավապահ մարմինները դեռ ամբողջովին չեն վերափոխվել, աշխատում են նույն ոճով, ինչ որ աշխատում էին նախորդ իշխանության ժամանակ։ Եթե նույնիսկ ցուցում են ստացել… գոյություն ունի ծանուցագիր, մշակված կանոնակարգ, որով պետք է առաջնորդվեն իրավապահ մարմինները։ Ես դա գնահատում եմ որպես ճնշում»,- ասաց Ժաննա Ալեքսանյանը։
ԱԱԾ-ի այս գործողությունն, ըստ իրապաշտպանի, կասկածի տակ է դնում ծանրակշիռ ապացույցների առկայությունը։ Հարցին, թե կարելի՞ է հետևություն անել, որ իշխանությունը բավարար ապացույցներ չունի և նման ձևով է քայլ անում, իրավաշտպանն ասաց, որ այդ գործելաոճից կարելի է նման բան ենթադրել։
«Սա թափթփված, փնթի և ոչ օրինական աշխատանք է, որից կարելի է այդպիսի տպավորություն ստեղծել»,- ասաց նա։ Ժաննա Ալեքսանյանը տեղին է համարում, որ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հաղորդման հիման վրա, ըստ որի՝ Հրայր Թովմասյանը յուրացրել է Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը՝ հանցավոր սխեմաներ կիրառելով, ՀՔԾ-ում քրեական գործ է հարուցվել իշխանությունը յուրացնելու առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ: Իրավապաշտպանը չշտապեց հստակ կարծիք հայտնել, որովհետև հիմքերի մասին տեղյակ չէ։
Ժաննա Ալեքսանյանը կարծում է, որ Սահմանադրական դատարանում ճգնաժամ կա, որի մասին ավելի վաղ հայտարարել էր Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը։
«Կարծում եմ, որ ի վերջո Հրայր Թովմասյանը հեռանալու է այդ պաշտոնից, բայց հայտարարում է, որ մինչև վերջ մնալու է, արժեր, որ նա արժանապատվորեն հեռանար։ Քանի որ այս գործընթացը սկսվել է իր դեմ, ինքը հիմա կարող է հրաժարական տալ, բայց ինքը հակադրվել է։ Նա պետք է գիտակցի, որ անօրինական ճանապարհով է դարձել ՍԴ նախագահ նախորդ իշխանության ժամանակ։ Այս մթնոլորտ շիկացնել բոլորովին չարժեր»,- ընդգծեց նա։

73143542_378709706342870_1538194227270254592_n
Жанна Алексанян считает недопустимым, что СНБ посетила отчий дом председателя КС Грайра Товмасяна (видео)
Правозащитница Жанна Алексанян считает недопустимым, что  Служба национальной безопасности вчера посетила дом отца председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна – 75-летнего Вардана Товмасяна в селе Даракерт.
В ответ на вопрос «А1+» правозащитница охарактеризовала это действие как давление.
«Правозащитные органы еще не изменились полностью, работают в том же стиле, что и во время предыдущих властей. Если даже получили указание... существует повестка, разработанная процедура, которой должны придерживаться правозащитные органы. Я это оцениваю как давление», - сказала Жанна Алексанян.
Эти действия СНБ, согласно правозащитнице, ставят под сомнение наличие весомых доказательств. На вопрос, можно ли заключить, что у властей нет достаточных доказательств и они совершают шаг подобным образом, правозащитница сказала, что из этого стиля поведения можно предположить подобное.
«Это разбросанная, неаккуратная и незаконная работа, из которой можно создать такое впечатление», - сказала она. Жанна Алексанян считает уместным, что на основании депутата Армана Бабаджаняна, согласно которому Грайр Товмасян узурпировал должность председателя Конституционного суда, применяя преступные схемы, в ССС было возбуждено уголовное дело по случаю явного преступления по узурпации власти. Правозащитница не выразила четкого мнения, поскольку она не знает оснований.
Жанна Алексанян считает, что в Конституционном суде есть кризис, о котором ранее сообщал судья Конституционного суда Вагэ Григорян.
«Считаю, что в конечном итоге Грайр Товмасян покинет эту должность, но заявляет, что до конца останется, стоило бы ему достойной уйти. Поскольку этот процесс начался против него, он сейчас может подать в отставку, но он воспротивился. Он должен осознавать, что он незаконным путем стал председателем КС при прежней власти. Накалять эту атмосферу совершенно не стоит», - подчеркнула она.