«Բոլոր սահմաններն անցան»․ Ավետիք Իշխանյանը՝ Հրայր Թովմասյանի դեպքի մասին (տեսանյութ)
Մի շարք փորձագետներ, իրավաբաններ և իրավապաշտպաններ անդրադարձան Հայաստանում ստեղծված իրավական ներկա վիճակին, մարտահրավերներին և հնարավոր լուծումներին։
«Այլընտրանքային նախագծեր խումբ» և «Իմ Ձայնը» հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ «ՀՀ իրավական մարտահրավերները» խորագրով քննարկում է ընթանում։
«Այլընտրանքային նախագծերի խումբ» ՀԿ անդամ, փաստաբան Էլինար Վարդանյանը մտահոգություն հայտնեց, որ Հայաստանում սկսվել են իրավական ռեպրեսիաներ և որպես օրինակ նշեց Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող իրավիճակը։
«Ընդդեմ իրավական կամայականություների» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը նախ ընթերցեց Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի հոդված 7-ը և 9-ը (Մտքի, խղճի, դավանանքի և խոսքի ազատության իրավունքները): Այնուհետև անդրադարձավ արդար դատաքննության իրավունքին՝ նշելով, որ համացանցում տեղի են ունենում մանիպուլյատիվ գործընթացներ։ Խոսելով դատարանների շուրջ ծավալված գործընթացների մասին՝ նա հարցադրում արեց, թե արդյոք չպե՞տք է պահպանեն միջազգային նորմերը և վկայակոչեց դատարաններին վերաբերող փարիզյան սկզբունքները։
«Համոզված եմ, որ հասարակությունը Հայաստանում իր էջերն է գրել նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ», - ընդգծեց նա։ Լարիսա Ալավերդյանն ասաց, որ երեկ Պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը հրաժարվել է ստորագրել փաստաթուղթը, որը հնարավորություն կտա իրեն մասնակցել 2016 թվականի Ապրիլյան դեպքեր քննող հանձնաժողովի նիստին։
Քննարկմանը ներկա «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանն էլ ասաց, որ «ՀՀ իրավական մարտահրավերները» թեմայով քննարկմանը մասնակցում է «Հայելի» ակումբի հետ տեղի ունեցածի և Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի հետ երեկ տեղի ունեցածի պատճառով (Ազգային անվտանգության ծառայությունը գնացել էր Թովմասյանի տուն՝ վերջինիս հորը և դստրերին հարցաքննելու - հեղ.):
Իրավապաշտպանի համար մտահոգիչ է հասարակության արձագանքը Թովմասյանի դեպքի հետ կապված։
«Առաջին ահազանգը եղավ Ալեքսանդր Ազարյանի դեպքով, երբ «պարզվեց» , որ նա գրագող է», - նշեց նա՝ նշելով դատարանների շուրջ իր մոտ ունեցած առաջին մտահոգությունը։
Այնուհետև Իշխանյանը նշեց Դավիթ Գրիգորյանի դեպքը։ Իրավապաշտպան կառույցի ղեկավարը հավելեց, որ ժամանակին նա ողջունել է ԵԿՄ նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանի ձերբակալությունը, սակայն հետագա զարգացումներին արդեն դարձան մտահոգիչ, երբ Գրիգորյանն իր հիվանդություններով հանդերձ մնում է կալանքի տակ։
Կրկին անդրադառնալով Հրայր Թովմասյանի թեմային՝ Իշխանյանն ասաց, որ իշխանությունները «բոլոր տեսակի սահմաններն անցան», և դեպքը համեմատեց 1930-ական թվականների բռնաճնշումների հետ։

«Перешли все границы»: Аветик Ишханян о случае с Грайром Товмасяном (видео)
Ряд экспертов, юристов и правозащитники затронули сложившуюся в Армении правовую ситуацию, вызовы и возможные решения.
«Группа альтернативные проекты» и по инициативе общественных организаций «Мой голос» проводит обсуждение под заглавием «Правовые вызовы РА».
Член НПО «Группа альтернативных проектов», адвокат Элиинар Варданян выразила беспокойство, что в Армении начались правовые репрессии, и в качестве примера привела ситуацию вокруг Конституционного суда.
Президент НПО «Против правового произвола», правозащитник Лариса Алаверсян в первую очередь зачитала статью 7-ю и 9-ю Конвенции по правам человека (права на свободу мысли, совести, вероисповедания и речи). Затем обратилась к праву на свободное судопроизводство, отметив, что в интернете происходят манипулятивные процессы. Говоря о процессах вокруг судов, она спросила, не следует ли соблюдать международные нормы и привела в пример парижские принципы, относящиеся к судам.
«Я уверена, что общество в Армении написало свои страницы в истории новой Армении», - подчеркнула она. Лариса Алавердян сказала, что вчера председатель Комиссии обороны и безопасности, депутат от фракции «Мой шаг» Андраник Кочарян отказался подписать документ, который даст ему возможность участвовать в заседании комиссии, расследующей Апрельские события 2016 года.
Присутствовавший на обсуждении президент правозащитной организации «Хельсинский комитет Армении», правозащитник Аветик Ишханян сказал, что в обсуждении на тему «Правовые вызовы РА» участвует из-за происшедшего с клубом «Зеркало» и из-за того, что произошло вчера с председателем Конституционного суда Грайром Товмасяном (Служба национальной безопасности явилась домой к Товмасяну для допроса его отца и дочерей – авт.).
Правозащитника беспокоит реакция общества в связи со случаем с Товмасяном.
«Первый тревожный звонок был по случаю Александра Азаряна, когда «выяснилось», что он – плагиатщик», - отметил он свое первое беспокойство по поводу судов.
Затем Ишханя отметил случай Давида Григоряна. Глава правозащитной структуры добавил, что в свое время он приветствовал арест бывшего председателя СДЕ Манвела Григоряна, однако дальнейшее развитие событий уже стало вызывать беспокойство,  когда Григорян со своими болезнями остается под стражей.
Вновь обращаясь к теме Грайра Товмасяна, Ишханян сказал, что власти «перешли все виды границ», и сравнил события с репрессиями 1930-х годов.