Թե՛ դրական, թե՛ բացասական էֆեկտներ ունի․ տնտեսագետը՝ Հյուսիսային և Հարավային մաքսատների մասին
Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանն անդրադարձավ Գյումրու ավտոմաքսատանը՝ նշելով, որ բացումը կլինի այս տարվա նոյեմբերի սկզբին։
ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ մաքսատունը կազմում է արտաքին տնտեսական սպասարկման կենտրոնի մի հատվածը, և ՊԵԿ ռազմավարական զարգացման ծրագրով նախատեսված է, որ պետք է լինեն երկուսը․ մեկը՝ Հյուսիսային(Գյումրի), մյուսը Հարավային(Սիսիան)։
Նրանց վրա (Գյումրիում մեծամասամբ ավտոմաքսատան գործառույթն է կենտրոնացվելու), ըստ Անանյանի, պետք է կենտրոնացվեն արտաքին տնտեսական գործունեության առնչվող՝ ներմուծում և արտահանում իրականացնող բոլոր տնտեսավարողներին առնչվող, բոլոր պետական մարմինների բոլոր գործառույթները, իսկ Երևանում գործող Արարատյան մաքսատունը հետագայում չի գործի։
Անանյանը հավելեց նաև, որ սա տարածքային զարգացման ծրագրի մի մասն է, որը կառավարությունն անում է ՊԵԿ-ի միջոցով, և այն հնարավորություն կտա ամբողջ բիզնեսը Երևանից բեռնաթափել դեպի Հյուսիս և Հարավ։
Սրա վերաբերյալ «Ա1+»-ը մեկնաբանություն խնդրեց Երևանի պետական համալսարանի Կառավարման եւ գործարարության ամբիոնի վարիչ, տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանից։
ՏՆտեսագետն ասաց, որ Հյուսիսում և Հարավում մաքսատների կառուցումը, ըստ էության, տարածքային զարգացման տեսանկյունից կարող է դրական անդրադառնալ տարածաշրջաններում տնտեսական ակտիվության խթանման վրա, բայց մյուս կողմից, պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ դրանով որոշակի հավելյալ ծախսային բեռ է դրվում իրավաբանական ու ֆիզիկական անձանց վրա, քանի որ այլ հավասար պայմաններում հավելյալ ճանապարհածախս ու հարակից այլ ծառայություններից օգտվելու վճար պետք է կատարեն։
«Փաստացի ստացվում է, որ կենտրոնացվածությունը Երևանում թուլանալու է, Գյումրիում, Սիսիանում մյուս մաքսատան կառուցումով մենք տվյալ տարածաշրջաններում տնտեսական որոշակի աշխուժություն ենք ապահովելու, բայց մյուս կողմից բիզնեսի համար հավելյալ ծախս է լինելու, այսինքն՝ այստեղ երկակի էֆեկտ ենք ունենում»,- ընդգծեց նա։
Հարցին, թե որպես տնտեսագետ կողմ կլինե՞ր այսպիսի քայլին, Խաչատրյանը պատասխանեց, որ քանի որ կառավարության ստրատեգիկ պլաններում, կառավարության ծրագրում, ռազմավարական որոշակի փաստաթղթերում անընդհատ ֆիքսված է տարածքային համաչափ զարգացման անհրաժեշտությունը, այս տեսանկյունից նման ծրագիրը լիովին արդարացված է։
«Բայց մյուս կողմից, երբ որ նայում ենք ներկայիս տնտեսական իրավիճակը, բիզնեսների վճարունակությունը, ինքնարժեքի կառուցվածքը և այլն, ապա այս քայլով մենք ավելի ենք բարդացնում իրավիճակը։ Հիմա, այս պարագայում, կառավարությունն ընտրություն կատարել է ի հաշիվ առաջին տարբերակի։ Եվ այստեղ դժվար է ասել՝ միանշանակ ճիշտ է, միանշանակ՝ սխալ է, բնականաբար, դա թե՛ դրական, թե՛ բացասական էֆեկտներ ունի»,- եզրափակեց Կառլեն Խաչատրյանը։

Имеет и положительные, и отрицательные эффекты: экономист – о Северной и Южной таможнях
Сегодня во время пресс-конференции председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян обратился к автотаможне Гюмри, отметив, что открытие будет в начале ноября сего года.
Председатель КГД сказал, что таможня составляет участок центра внешнеэкономического обслуживания и программой стратегического развития КГД предусмотрен, что должно быть две: одна Северная (Гюмри), другая Южная (Сисиан).
На них (в Гюмри большей частью будет сосредоточена функция автомобильной таможни), согласно Ананяну, должны быть сосредоточены все функции всех государственных органов, связанных с внешнеэкономической деятельностью, связанные со всеми хозяйствующими субъектами, осуществляющими импорт и экспорт, все функции всех государственных органов, а в Ереване действующая Араратская таможня в дальнейшем не будет действовать.
Ананян также добавил, что это – часть программы территориального развития, которую правительство проводит посредством КГД, и она даст возможность разгрузить весь бизнес из Еревана на Север и Юг.
Относительно этого “А1+” попросил комментарий у заведующего кафедрой менеджмента и бизнеса Ереванского государственного университета, экономиста Карлена Хачатряна.
Экономист сказал, что строительство таможень на Север и Юге, по сути, с точки зрения территориального развития может позитивно сказаться на стимулировании экономической активности в регионах, но с другой стороны, нужно учитывать то обстоятельство, что тем самым возлагается некоторая дополнительная расходная нагрузка на юридических и физических лиц, поскольку при прочих равных условиях должны произвести дополнительные расходы на дорогу и пользование прочими сопредельными услугами.
“Фактически получается, что концентрация в Ереване ослабнет, в Гюмри, постройкой другой таможни в Сисиане мы обеспечим некоторую экономическую активность в этих регионах, но с другой стороны будет дополнительный расход для бизнеса, то есть здесь у нас есть двойной эффект”, - подчеркнул он.
На вопрос, был ли бы он за этот шаг как экономист, Хачатрян ответил, что поскольку в стратегических планах правительствах, стратегической программе, некоторых стратегических документах постоянно зафиксирована необходимость соразмерного территориального развития, с этой точки зрения подобная программа полностью оправдана.
“Но с другой стороны, когда смотрим на нынешнюю экономическую ситуацию, платежеспособность бизнесов, структуру себестоимости и др., то этим шагом мы еще больше усугубляем ситуацию. Сейчас, в этом случае, правительство сделало выбор за счет первого варианта. И здесь трудно сказать: однозначно правильно, однозначно – не правильно, естественно, это имеет и позитивный, и негативный эффекты”, - заключил Карлен Хачатрян.